W jelitach i na skórze żyją miliardy pożytecznych dla człowieka bakterii. Niestety w ciągu życia mikroflora jelitowa ulega systematycznemu niszczeniu. Negatywnie wpływa na nią nie tylko stres i nieodpowiedni tryb życia, ale także zażywane leki. Jednymi z największych czynników szkodzących przyjaznym bakteriom, są właśnie antybiotyki. Natomiast probiotyki, czyli przyjazne bakterie, pozytywnie wpływają praktycznie na każdy aspekt zdrowia człowieka, w szczególności na przewód pokarmowy.
Antybiotyki są najprostszym i najczęściej polecanym przez lekarzy sposobem na nasze choroby, niestety leki te bardzo wyniszczają nasz organizm, zwłaszcza florę bakteryjną jelit. Jej odbudowa to czasochłonny proces, który może trwać wiele miesięcy. Jak wspomagać go dietą, na co zwrócić szczególną uwagę i czego w tym czasie unikać?
To, co jesz i leki, które zażywasz, mogą zmienić ilość i rodzaj bakterii w jelitach. Ma to o tyle ważne znaczenie, że wpływa zarówno na sposób trawienia, jak i wiele procesów w organizmie.
Jak pomóc dobrym bakteriom jelitowym? Warto optować za pełnoziarnistymi płatkami, warzywami oraz kawą.
Stosowanie diety bogatej w węglowodany powoduje niemal natychmiastowe zmiany we florze jelit myszy, a modyfikacje te sprawiają, że zwierzęta stają się otyłe.
Probiotyki są wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego i zbliżone do nich bifidobakterie, które stanowią uzupełniający składnik diety i wykazują korzystny wpływ na stan zdrowia organizmu człowieka. Probiotyki redukują uczucie dyskomfortu jelitowo-żołądkowego wywołanego stresem. Znajdują także zastosowanie przy biegunkach, wzdęciach i nietolerancjach pokarmowych (zwłaszcza w czasie podróży) pozwalają utrzymać równowagę flory bakteryjnej jelit.