Dwa zespoły naukowców ogłosiły, że odkryły nową cząstkę spójną z bozonem Higgsa - po 45 latach poszukiwań wyjaśnienia sposobu osiągania masy przez materię.
Słynny fizyk Stephen Hawking kończy 70 lat. Profesor Hawking od wielu lat jest niepełnosprawny, porusza się na wózku inwalidzkim i mówi dzięki syntezatorowi mowy, ale nie zaprzestaje swojej pracy.
Wszechświat rozszerza się szybciej niż dotychczas sądziliśmy. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Paula Perlmuttera, Briana P. Schmidta i Adama G. Riessa, za które wspomniani uczeni otrzymali nagrodę Nobla.
Na nitkach zawieszony jest rząd kilku stykających się ze sobą kulek. Gdy pierwsza zostanie odchylona i puszczona, po przeciwnej stronie szeregu odskoczy ostatnia kulka. Gdy podniesiemy i puścimy dwie kulki, z drugiego końca odskoczą dwie kule. Dlaczego?
To miał być reportaż ze sławnego laboratorium w Berkeley w Kalifornii. Wiktor Niedzicki filmował laser, którego energia ma posłużyć do rozpędzania cząstek. Aby lepiej pokazać jego działanie, amerykański naukowiec, dr Wim Leemans włożył w zieloną wiązkę światła kawałek czarnej folii. To ujęcie kosztowało ponad 5 tysięcy dolarów… Laser wypalił 2 otwory w profesjonalnej kamerze. Długa podróż skończyła się katastrofą, a na naprawę trzeba było czekać ponad półtora miesiąca.
Amerykański laureat Nagrody Nobla polskiego pochodzenia Frank Wilczek wygłosi w środę 21 listopada na Uniwersytecie Wrocławskim wykład otwarty dla miłośników fizyki pt. „Wszechświat jest dziwnym miejscem” (The Universe Is a Strange Place) – poinformował rzecznik prasowy uczelni.
Skąd się bierze woda w rurach, ile wody mieści się w człowieku, jak zbudować mini-oczyszczalnię wody? - odpowiedzi na te i inne pytania poznają dzieci uczestniczące w trzeciej edycji warsztatów organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach projektu familijnego. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat oraz dla ich rodziców, dziadków lub opiekunów.