25 grudnia zmarła Vera Rubin, amerykańska astronom, zajmująca się badaniami nad ciemną materią, wymieniana w ubiegłym roku jako kandydatka do Nagrody Nobla. Miała 88 lat.
W tym roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki trzem osobom. Połowę przewidzianej kwoty otrzyma David J. Thouless z Uniwersytetu w Waszyngtonie, drugą połowę zaś podzielą między sobą F. Duncan M. Haldane z Uniwersytetu Princeton oraz J. Michael Kosterlitz z Uniwersytetu Browna.
W sobotę 9 maja w godzinach od 11:00 do 20:00 Stadion Narodowy w Warszawie gościć będzie 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest światło – źródło naszej cywilizacji. Piknik przypada w setną rocznicę powstania ogólnej teorii względności.
Zmarł Charles Townes, fizyk z Uniwersytetu Columbia, który wynalazł maser i laser. Miał 99 lat.
Wielowątkowa, momentami wręcz zabawna historia życia jednego z około dwustu tysięcy dzieci, które urodziły się dokładnie w 300. rocznicę śmierci najwybitniejszego astronoma – Galileusza.
Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki zdobyli: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura za wynalezienie diod emitujących niebieskie światło (LED) - nowego źródła energooszczędnego światła.
Francois Englert i Petera W. Higgs zostali laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano ich za badania nad tzw. „boską cząstką".
Kot Schrödingera wita dziś wchodzących na stronę główną wyszukiwarki Google. W ten sposób upamiętniona została 126. rocznica urodzenia jednego z największych fizyków.
15 kwietnia 1707 w Bazylei urodził się Leonhard Euler, pionier rozwoju nowoczesnej matematyki i fizyki. Dziś Google upamiętniło 306 rocznicę jego przyjścia na świat.
Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali Serge Haroche i David J. Wineland, autorzy badań nad zależnością między światłem a materią.
Dwa zespoły naukowców ogłosiły, że odkryły nową cząstkę spójną z bozonem Higgsa - po 45 latach poszukiwań wyjaśnienia sposobu osiągania masy przez materię.
Słynny fizyk Stephen Hawking kończy 70 lat. Profesor Hawking od wielu lat jest niepełnosprawny, porusza się na wózku inwalidzkim i mówi dzięki syntezatorowi mowy, ale nie zaprzestaje swojej pracy.
Wszechświat rozszerza się szybciej niż dotychczas sądziliśmy. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Paula Perlmuttera, Briana P. Schmidta i Adama G. Riessa, za które wspomniani uczeni otrzymali nagrodę Nobla.
Na nitkach zawieszony jest rząd kilku stykających się ze sobą kulek. Gdy pierwsza zostanie odchylona i puszczona, po przeciwnej stronie szeregu odskoczy ostatnia kulka. Gdy podniesiemy i puścimy dwie kulki, z drugiego końca odskoczą dwie kule. Dlaczego?
To miał być reportaż ze sławnego laboratorium w Berkeley w Kalifornii. Wiktor Niedzicki filmował laser, którego energia ma posłużyć do rozpędzania cząstek. Aby lepiej pokazać jego działanie, amerykański naukowiec, dr Wim Leemans włożył w zieloną wiązkę światła kawałek czarnej folii. To ujęcie kosztowało ponad 5 tysięcy dolarów… Laser wypalił 2 otwory w profesjonalnej kamerze. Długa podróż skończyła się katastrofą, a na naprawę trzeba było czekać ponad półtora miesiąca.