Współczesna medycyna czerpie pełnymi garściami z rozwoju nowoczesnych technologii z zakresu informatyki, biologii czy fizyki. Innowacyjne rozwiązania okazują się być nie tylko skuteczniejsze od tych znanych od lat - są także bardziej bezpieczne i znacznie szybciej łagodzą dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa jest jednym z osiągnięć medycyny, które łączy w sobie te trzy elementy, dzięki czemu przywraca zdrowie szybko i trwale, zwłaszcza w przypadkach chronicznego bólu.
Wyniki raportu agencji SR Research wskazują, że nawet 45% z nas zmaga się z dolegliwościami kręgosłupa przynajmniej od 5 lat, a 29% osób jeszcze dłużej. Przechodzony problem? To jedna z przyczyn poważnych komplikacji, z którymi najczęściej trafiamy do fizjoterapeuty lub chirurga. W przypadku drugiego specjalisty, zaskakująco często wizyta kończy się umówieniem terminu operacji. Według badań opublikowanych w ostatnich latach przez czasopismo „Spine” aż 43% osób, które zgłosiły się do chirurga przeszło zabieg, w przeciwieństwie do pacjentów, którzy skorzystali najpierw z pomocy fizjoterapeuty (1,5%). Okazuje się, że w wielu przypadkach terapia nieinwazyjna okazuje się skuteczniejszą metodą niż leczenie chirurgiczne.
Promieniujące do kończyn bóle kręgosłupa, nerwobóle, bóle spowodowane urazami mięśni, więzadeł czy chorobą zwyrodnieniową stawów – to sygnały, że nasze ciało potrzebuje pomocy fizjoterapeuty. Rehabilitacja odpowiednio dobrana do typu schorzenia potrafi zdziałać cuda i szybko stawia na nogi. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze placówki rehabilitacyjnej, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry fizjoterapeuta i wreszcie jaka metoda rehabilitacji będzie dla nas najbardziej odpowiednia?
Badania kliniczne pokazują, że długotrwały ból odcinka szyjnego to jeden z najpopularniejszych powodów wizyt u fizjoterapeutów. Szacuje się, że nawet 90% populacji skarży się na tego typu problem. Tradycyjne zabiegi medyczne bardzo często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Co możemy zrobić, żeby sobie pomóc? Skuteczną alternatywą w sposobie leczenia jest terapia manualna. Na czym polega?
Jeśli chcesz uzyskać jak największe korzysci z wysiłku fizycznego, zmieniaj jego tempo.
Terapia ruchem w leczeniu schorzeń narządów ruchu jest nieodzownym elementem rehabilitacji. Dzięki kinezyterapii poprawiamy nie tylko ogólną kondycję fizyczną, ale przede wszystkim stopniowo niwelujemy ból karku, kręgosłupa, czy rwy kulszowej.
To choroba przewlekła, reumatyczna, która obejmuje stawy osiowe kręgosłupa. Pierwszym sygnałami zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), bo o nim mowa, należą nocna i poranna sztywność stawów oraz ból w okolicy krzyżowej. Na czym polega i jak leczyć to schorzenie, podpowiadają eksperci programu „Zdrowa ONA”, reumatolog, gastrolog i fizjoterapeuta.
Dyskopatia to zwyrodnienie kręgosłupa związane z degeneracją krążka międzykręgowego. Termin ten bywa jednak nadużywany i zdarza się, że uchodzi za bardziej naukowe określenie bólu krzyża. Co powinniśmy wiedzieć na temat dyskopatii? W jakich sytuacjach trzeba bezwzględnie skontaktować się z lekarzem podpowiada Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji MEDI-system.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i choroba zwyrodnieniową stawów (ChZS). Łączy je jeden z głównych objawów tych przewlekłych schorzeń reumatycznych – stan zapalny stawów. Co wywołuje ten problem zdrowotny? Jaką mamy wiedzę na temat zapobiegania stanom zapalnym stawów? Wraz z ekspertami programu „Zdrowa ONA” prezentujemy najistotniejsze pojęcia, które związane są z tą chorobą.
Jedną z poważnych przyczyn, z powodu których Seniorzy rezygnują z aktywnego udziału w życiu społecznym są uporczywe bóle stawów. W jaki sposób kompleksowo z nim walczyć? 2014 to już drugi rok, w którym wiedzę na ten temat uzyskają uczestnicy bezpłatnych spotkań z fizjoterapeutami organizowanych w kolejnych miastach Polski.
Fizjoterapia wykorzystywana jest w leczeniu od kilku tysięcy lat. Starożytni Chińczycy uważali, że osiągnięcie doskonałej sprawności jest możliwe tylko dzięki stosowaniu ćwiczeń gimnastycznych i oddechowych.
Nie, nikt nie chce nawoływać do rezygnacji z rehabilitacji zaleconej przez specjalistów, szczególnie, gdy wymaga ona zaangażowania całego sztabu ekspertów, by pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia. Niemniej jednak okazuje się, że samodzielnie podejmowany, rozsądny wysiłek fizyczny może być równie skuteczny.
Spotkania z przyjaciółmi oraz uprawianie aktywności fizycznej to czynności, które według Polek w wieku 45 + są kluczowe do zachowania aktywnego trybu życia pomimo upływu lat - wynika z raportu „Między nami kobietami". Jekie formy aktywności są szczególnie korzystne dla seniorów?
Nowe badania pokazują, że ból kolana jest powszechny u osób w wieku powyżej 50 lat. Główną przyczyna jest nadwaga.
Nie jest tajemnicą, że panowie chcą dobrze wyglądać i czuć się atrakcyjnie. Około 60% Polaków uważa, że zaniedbany mężczyzna jest po prostu niemęski. Co jednak zrobić, gdy skóra jest sucha i podrażniona po goleniu, czasu na relaks brakuje, a schludny wygląd wydaje się niedoścignionym marzeniem? Czego facet może szukać w SPA i czy rzeczywiście warto się tam wybrać?