Aż 35,1 proc. jednoosobowych firm w Polsce jest prowadzona przez kobiety. Nieco rzadziej znajdziemy kobiety w zarządzie firm małych (26,2 proc.) oraz średniej wielkości (23,3 proc.). I chyba szkoda, bo z badań Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net wynika, że firmy kierowane przez płeć piękną są bardziej stabilne. Kobiety w biznesie prezentują także większy optymizm odnośnie przyszłości niż mężczyźni.
33 procent pracodawców ma zamiar zwiększyć zatrudnienie jeszcze w tym półroczu – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad. Do poprawy sytuacji na rynku pracy ma się również przyczynić nowy rządowy projekt ustawy dotyczący zatrudnienia osób poniżej 30. roku życia.
Co trzecia polska firma była w ostatnim roku oczerniana przez konkurencję – wynika z badań przeprowadzonych przez Rzetelną Firmę. Znaczna część przedsiębiorców doświadcza również innych negatywnych sytuacji, które wpływają na zaufanie między polskimi firmami. Traci na tym gospodarka.
Co czwarty polski przedsiębiorca nie założyłby firmy drugi raz – wynika z badania Keralla Research, które przeprowadzono na zlecenie Rzetelnej Firmy. Prawie 60 procent z grupy rozczarowanych właścicieli firm chciałoby przejść na etat i pracować u kogoś innego.
Henri Nestlé założył swoją firmę w wieku 51 lat. Gordon Bowker również po 50-tce założył firmę Starbucks, natomiast IBM uruchomił 61-letni Charles Flint. To tylko kilka dowodów na to, że dojrzały wiek to żadna przeszkoda w rozpoczynaniu własnej działalności gospodarczej. Wręcz przeciwnie – zgromadzone przez lata doświadczenie oraz pasja mogą być bezcennym kapitałem.
Prawie co piąte polskie przedsiębiorstwo nie ma żadnych trudności z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów, a kolejne 20 procent twierdzi, że ich klienci coraz częściej w terminie regulują swoje zobowiązania - wynika z raportu "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Trzeba jednak podkreślić, że jednocześnie wzrosła liczba firm, które obawiają się nasilonych trudności z odzyskaniem należności za wystawione faktury w najbliższym czasie.
Małe, średnie i mikro- przedsiębiorstwa na razie nie zamierzają zwalniać pracowników. Mogą jednak zacząć to czynić, o ile znacząco pogorszy się sytuacja rynkowa - wynika z badania przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan. Firmy zamierzają za to podnosić wynagrodzenia swoich pracowników, oczywiście o ile pozwoli im na to ich sytuacja finansowa.
Brakuje mi kilku lat do emerytury, mój zakład upadł. Myślę o założeniu własnej działalności (chciałabym otworzyć małą herbaciarnię). Mam odłożone trochę oszczędności, ale czy mogę liczyć na jakiś kredyt, by sfinansować realizację mojego marzenia?
Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wicemarszałek województwa Marcin Kierwiński wręczyli czeki o wartości 617 tys. zł uczestnikom projektu „Magus”. Środki te zasilą 16 nowo powstałych firm, prowadzonych przez osoby powyżej 50 roku życia.
Lubimy świętować w gronie współpracowników, ale nie zaprosilibyśmy szefa na rodzinną Wigilię. Z bonusów świątecznych najbardziej cenimy premie finansowe - wynika z sondy przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl.
Wystartował konkurs Aktywni 50+. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody oraz tytuły Aktywnego Pracownika 50+, Przedsiębiorczego Pięćdziesięciolatka Plus oraz Firmy Przyjaznej 50+.
Pozostawanie zdrowym w wieku pięćdziesięciu kilku lat w dużym stopniu zależy od nas samych. Poczucie wyobcowania, utrata energii, kłopoty z pamięcią mogą stanowić oznaki procesu starzenia się. Nie muszą być jednak nieodwracalnymi symptomami dojrzałego wieku, istnieją sposoby na zachowanie młodości, jednym z nich jest – jak pisze William Keyser na 55-alive.com – poprowadzenie własnego biznesu.
Co piąta brytyjska firma została założona przez osobę po 50- tym roku życia. Większość dojrzałych przedsiębiorców żałuje, że nie podjęła decyzji o rozpoczęciu samodzielnej działalności wcześniej.
Pomimo widocznej poprawy na rynku pracy w Polsce, osoby nie będące emerytami, ale nie mogące się też nazywać już młodzieżą, mają problemy ze znalezieniem pracy. W takiej sytuacji warto pomyśleć o własnym biznesie. Ci, którzy nie chcą nas zatrudnić z dużym prawdopodobieństwem zechcą kupić od nas to co robimy.
W Radomiu, w ramach Krajowego Programu PHARE "Życie zaczyna się po pięćdziesiątce", rozpoczęły się szkolenia dla osób po pięćdziesiątym roku życia, które mają na celu przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Uczestnicy programu biorą udział w szkoleniach z zakresu marketingu, badań rynku oraz form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej.