Jak donosi styczniowy raport międzynarodowej firmy doradczej Aon Consulting, kraje, w których system emerytalny pozwala na wcześniejsze przechodzenie na emeryturę, mogą być zagrożone skutkami ekonomicznymi skrócenia okresu pracy.
Starsza część przedstawicieli pokolenia baby boomers już wkrótce uzyska prawo do korzystania ze świadczeń emerytalnych, jednak zgodnie z planami rządu seniorzy będą musieli jeszcze rok poczekać zanim zaczną gromadzić przysługujące im świadczenia.
Ponad połowa mieszkańców Irlandii ze względu na niskie dochody uprawniona jest do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jest to tzw. pierwsza kategoria.Do drugiej zaliczają się osoby, które pokrywają część kosztów związanych ze świadczeniami zdrowotnymi. Osoby starsze, które nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania, w zależności od potrzeb mogą liczyć na miejsce w trzech rodzajach placówek.
Starszy pan w rozczłapanych kapciach, na którego inni mówią po prostu bezosobowo „dziadek” to już zamierzchła przeszłość. I całe szczęście. W świecie, gdzie stale przybywa osób w wieku emerytalnym, ich obraz diametralnie się zmienia. Ludzie tacy jak Bill Clinton, Steven Spielberg, Paul McCartney czy Mick Jagger wcale nie chcą, wraz z wiekiem, usuwać się w cień, a obecny rynek teraz właśnie otwiera przed nimi nowe horyzonty.
Starzejąca się populacja, zmniejszająca liczba ludzi, którzy chcą i muszą pracować, może powstrzymać wzrost ekonomiczny Stanów Zjednoczonych i przysporzyć kłopotów bankowi centralnemu, stwierdził William Poole, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych w St. Louis.
Ludzie z licznego i zamożnego pokolenia powojennego wyżu demograficznego odchodzą na emeryturę powodującą olbrzymie zawirowania finansowe na całym świecie. Rynki finansowe w Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych muszą stawić czoła zmianom, jakie spowodowane zostaną przez ogromną rzeszę osób, które udadzą się na emeryturę w ciągu następnych 10-ciu lat. Ów nowy status quo stworzy wiele nowych miejsc pracy i diametralnie zmieni trendy inwestycyjne.
Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu uruchomiła Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny, dostępny pod adresem internetowym www.WIEDZAinfo.pl.
Dwie trecie pokolenia ‘baby-boom’ nie ma wystarczających zasobów finansowych na pokrycie kosztów opieki. Średni koszt opieki w Wielkiej Brytanii wynosi 21 000 funtów rocznie.
Przez dekady Mary Louise Floyd obawiała się wizji przejścia na emeryturę. Wpływ na to mógł mieć fakt, że 43 letnie małżeństwo jej rodziców rozpadło się, kiedy jej ojciec przeszedł w stan spoczynku. To zmieniło sposób, w jaki Mary postrzegała wiek emerytalny. Państwo Floyd byli zdeterminowani, aby uniknąć podobnej sytuacji w ich małżeństwie. Postanowili coś zmienić: ‘Nie zamierzamy postępować w taki sam sposób jak robiły to poprzednie pokolenia’.
Bestsellerem na rynku amerykańskim stała się książka „Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć”. Jej autorką jest amerykańska dziennikarka i pisarka Barbara Ehrenreich, która przez dwa lata pracowała jako kelnerka w barze, salowa, pracownik sieci Wal – Mart i sprzątaczka, otrzymując za swoją pracę ok. 7 dolarów za godzinę.
Brytyjscy naukowcy ze szpitala St. Thomas w Londynie, ujawnili wyniki badań na stronie WWW fundacji „Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust”, z których wynika, że osoby z gorszym statusem społeczno-ekonomicznym starzeją się szybciej od ich bogatych rówieśników.
Siostra Barbara Markey może spędzić nawet 20 lat w więzieniu. Zakonnica pracująca w Biurze ds Rodziny w archidicezji Omaha i współtworząca program przygotowującego do małżeństwa i życia w rodzinie, została oskarżona o defraudację blisko 300 tysięcy dolarów.
Najnowsze badania przeprowadzone w USA dowiodły, że wśród klientów produktów i usług finansowych to właśnie seniorzy najchętniej powierzają swoje oszczędności doradcom finansowym. Jest to jednocześnie całkowitym zaprzeczeniem krążących anegdot, jakoby starsze pokolenie, mniej ufne, wolało zarządząć samodzielnie swoimi pieniędzmi.
Nowe federalne i stanowe uregulowania prawne w USA wprowadzają program ochrony seniorów przed oszustwami finansowymi. Jak podaje SEC(Securities and Exchange Commission) zaostrzenie prawa zakłada ścisłą kontrolę nieuczciwych brokerów i doradców.
Trwa IX edycja akcji "Pola Nadziei" - dorocznej kampanii zbierania funduszy na rzecz domu opieki dla osób terminalnie chorych "Hospicjum św. Łazarza" w Krakowie. Celem programu jest szerzenie idei hospicyjnej, pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla terminalnie chorych, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia pomocy.