Finanse to zmartwienie numer jeden w 11 z 18 krajów, w których sondaż na ten temat przeprowadził miesięcznik Reader's Digest. Najwięcej zestresowanych pieniędzmi jest w Rumunii (58 procent). Polskie wyniki są najbliższe... australijskich. Aż 42 procent Polaków wskazywało, że to coś, co stresuje ich najbardziej.
Najnowsze badania pokazują smutną prawdę o stanie finansów polskich gospodarstw domowych. Ponad połowa Polaków (60%) przyznaje się, że w ogóle nie oszczędza, a połowa (49%) nie robi nic, aby powiększyć swoje przyszłe świadczenia emerytalne.
Nieroztropność w kwestiach finansowych może nie tylko oznaczać deficyt w domowym budżecie, osoby rozrzutne są zwykle impulsywne, a to cecha osobowości tych, którzy mają skłonności do nałogów, przejadania się i ...zdrady.
Mimo kryzysu liczba kart kredytowych w Polsce cały czas rośnie, wzrasta również zadłużenie na nich. Stale zwiększa się odsetek niespłacanych kredytów. Niepokojącą tendencją jest fakt, że większość dłużników spłaca tylko minimalną kwotę zadłużenia wymaganą przez bank, co często pokrywa tylko miesięczne odsetki, a nie kapitał. Wiele zobowiązań ponadto nie jest regulowanych w terminie, co sprawia że dług bardzo szybko rośnie i pojawia się problem z jego spłatą.
Jak uważa Fiona Taylor, 65-letnia Brytyjka, która podjęła pracę w McDonlads, doświadczenie i wiara w siebie to cechy, które starsi pracownicy mogą zaoferować, aby pomóc rozwinąć się każdemu przedsiębiorstwu. Popularna sieć fast foodów prowadzi na Wyspach Brytyjskich kampanię mającą na celu zachęcić osoby dojrzałe do dorabiania w ich restauracjach.
Strata dowodu osobistego to nie tylko kłopot związany z procesem jego ponownego uzyskania. Jeśli dokument tożsamości trafi w niepowołane ręce, możemy zostać narażeni na ogromne problemy finansowe. Związek Banków Polskich ostrzega: „Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż w banku!"
Co roku Instytut Badań ds. Świadczeń Pracowniczych (Employee Benefit Research Institute EBRI) przeprowadza badania dotyczące planów emerytalnych Amerykanów. Odsetek tych, którzy są przekonani, że odłożyli dostateczną ilość pieniędzy i mogą pobierać świadczenie, wyniósł zaledwie 13 procent w 2009 roku, jest najniższy od czasów, kiedy Instytut rozpoczął ankietowanie, czyli od 1993 roku.
Niemieccy emeryci, którzy stracili pieniądze w wyniku transakcji na amerykańskim rynku nieruchomości, porwali i torturowali swojego doradcę inwestycyjnego. Unieruchomili finansistę przywiązując go do mebli, przypalali papierosami, bili i głodzili.
Tradycyjnie kobietom w Polsce przypisywało się postawę troskliwych żon i matek, których głównym priorytetem jest dbanie o dom i zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie. Czy rzeczywiście tak jest? Czy nie zmienia się to wraz z coraz częstszą aktywnością zawodową kobiet i poprawiającą się sytuacją materialną?
Z pewnością wielu z nas pamięta z czasów dzieciństwa babcię lub dziadka czekających pod koniec miesiąca na listonosza z emeryturą. Oczywiście doręczyciel wynagradzany był tzw. „końcówką", niekiedy dość sowitą. Czasy się zmieniły, jednakże - jak piszą eksperci Bankier.pl - wciąż co drugi senior woli korzystać z usług Poczty Polskiej zamiast przelewu na konto w banku. Czy jednak rzeczywiście jest to dla nich opłacalne?
Jak informuje „Metro", do sądów złożono pierwsze wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, najprawdopodobniej jednak znaczna ich część zostanie odrzucona. Często są bowiem niepełne, nie zawierają listy wierzycieli, wyceny majątku, i dokonanych na nim zabezpieczeń należności, terminów spłat. Wśród wnioskodawców są m. in. emeryci i samotne matki.
W 2008 roku na emerytury przeszło aż ćwierć miliona Polaków. To rekordowy wynik - ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Prawie 80 proc. pracowników skorzystało z wcześniejszych emerytur. Nie oznacza to jednak, że polscy emeryci będą tylko odpoczywać po latach pracy. Wielu z nich zamierza dorabiać do emerytury, a niektórzy planują otworzenie swojej działalności gospodarczej.
Ostatnia pozostająca przy życiu uratowana z katastrofy Titanica, 97-letnia Millvina Dean, mieszka obecnie w domu opieki. Staruszka musi jednak zorganizować aukcję pamiątek ze słynnego liniowca, aby sfinansować swój pobyt w prywatnym ośrodku.
To już przesądzone, eksperci ostrzegają, że będziemy musieli pracować dłużej, niż dotychczas. Jednak pewna sędziwa Amerykanka pobiła pewnie rekord - ma 102 lata i wciąż jest aktywna zawodowo.
Wielu ludzi w średnim wieku przechodzi ciężkie ekonomicznie czasy. Osoby w wieku 40, 50, czy 60 lat zwykle mocno „inwestują” w swoje dzieci, które albo trzeba utrzymać na studiach, albo wspomóc finansowo w zakładaniu nowej rodziny. Do tego zwykle dochodzi konieczność współfinansowania opieki sędziwych już wówczas rodziców.