Starość w kulturze europejskiej źle się kojarzy. Choć z jednej strony w powszechnej wyobraźni sędziwa osoba stanowi wyobrażenie mędrca i mentora, to jednocześnie jesień życia od dawna wiązana była z przykrym okresem zmagania się z rozmaitymi dolegliwościami. Temat był na tyle ważki, że wiele wieków przed powstaniem gerontologii zajmowali się nim rozmaici specjaliści. Nawet filozofowie nie pomijali opisywanego problemu, np. Cyceron w swoim traktacie "Katon Starszy o starości" pragnął "odczarować" ponurą wizję jesieni życia. Jak się okazuje, kobiety odczuwają silniejszy lęk przed wiekiem sędziwym niż mężczyźni. Jakie są przyczyny tego strachu, zbadali uczeni.
Kilkaset złotych na prezenty i jedzenie na Boże Narodzenie to nie jedyne dodatkowe wydatki w czasie zimy. Wysokie opłaty za ogrzewanie i energię elektryczną, zwiększone zużycie paliwa w samochodach, opony zimowe, odzież, obuwie, leki, wyjazd na narty, impreza sylwestrowa...to tylko część kosztów w zimowych miesiącach, które sprawiają, że w portfelu zieje pustką. Jak przetrwać ten czas, aby wraz z początkiem wiosny razem ze śniegiem nie stopniały wszystkie nasze oszczędności?
Powiedzenie, że "pieniądze szczęścia nie dają" należy zweryfikować. Otóż, dają. Przynajmniej do pewnego stopnia, twierdza uczeni.
Jeden z największy belgijskich banków, ING, chce ograniczyć wysokość wypłat z bankomatów dla klientów powyżej sześćdziesiątego roku życia. Przedstawiciele banku tłumaczą, że jest to spowodowane faktem, iż notuje się większą liczbę ataków na seniorów. Organizacje walczące o równość i stowarzyszenia ludzi starszych uznały to za przejaw ageizmu.
Wolny czas najchętniej spędzają w centrach handlowych, a ich mieszkania wypełnione są niepotrzebnymi rzeczami, kupionymi pod wpływem impulsu. Zakupy są dla nich lekiem na wszystko. I nawet gdy portfel zieje pustką, ich życiowym motto jest zdanie wypowiedziane przez Marilyn Monroe: „Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”. Liczba zakupoholików - bo o nich mowa - stale rośnie. Co więc robić, gdy zakupy stają się celem życia, a pieniądze rozpływają się jak kamfora?
Ponad 42 procent Polaków odczuło pogorszenie sytuacji finansowej w swoich gospodarstwach domowych - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Jednocześnie zdecydowana większość respondentów - ponad 85 procent - deklaruje, że nie zdarza im się zalegać z płatnościami. W pierwszej kolejności Polacy regulują opłaty za wodę, prąd, gaz oraz czynsz za mieszkanie. Najmniej chętnie regulujemy długi wobec bliskich.
Mróz, śnieg, lód, silny wiatr - zima w tym roku niewątpliwie dała nam się we znaki. Czy zainspirowani temperaturą na zewnątrz możemy podobnie postąpić z naszym kredytem i zamrozić go na pewien czas? Związek Firm Doradztwa Finansowego podpowiada jak to zrobić.
Wielu czeka na Święta Bożego Narodzenia cały rok. Zwykle bowiem dobrze się kojarzą - z wolnym czasem, rodzinnymi zjazdami, śnieżnym krajobrazem i kolędami. Jednakże, przedświąteczna gorączka: poszukiwanie prezentów, zakupy w marketach, odbieranie zamówionych ciast i innych specjałów bezsprzecznie wiążą się z uszczuplaniem portfela. Okres przedświąteczny to ciężkie czasy dla naszych finansów, czy da się zaoszczędzić? Marc Lockley, którego profesją jest coaching biznesowy, radzi, co robić, by wydać mniej.
"Nie pożyczaj drugim ani od drugich; bo pożyczkę daną tracimy najczęściej razem z przyjacielem", pisał Szekspir kilka wieków temu. Bez wątpienia jest to jedna z ponadczasowych fraz dramaturga. Jak trudna jest taka sytuacja bowiem zdaje sobie sprawę każdy, kto kiedyś pożyczył jakąś kwotę przyjacielowi lub członkowi rodziny, bądź też zaciągnął pożyczkę od którejś z tych osób. To nierzadko fatalnie wpływa na stosunki międzyludzkie.
Banki coraz wyraźniej segmentują klientów i ich potrzeby. Wprowadzają do oferty rachunki osobiste dedykowane zwolennikom bankowości internetowej, kobietom oraz osobom starszym. Internauci mogą liczyć na bezpłatne przelewy elektroniczne, panie - na specjalny pakiet ubezpieczeń, a seniorzy - na pomoc w załatwieniu formalności z ZUS.
Finanse to zmartwienie numer jeden w 11 z 18 krajów, w których sondaż na ten temat przeprowadził miesięcznik Reader's Digest. Najwięcej zestresowanych pieniędzmi jest w Rumunii (58 procent). Polskie wyniki są najbliższe... australijskich. Aż 42 procent Polaków wskazywało, że to coś, co stresuje ich najbardziej.
Najnowsze badania pokazują smutną prawdę o stanie finansów polskich gospodarstw domowych. Ponad połowa Polaków (60%) przyznaje się, że w ogóle nie oszczędza, a połowa (49%) nie robi nic, aby powiększyć swoje przyszłe świadczenia emerytalne.
Nieroztropność w kwestiach finansowych może nie tylko oznaczać deficyt w domowym budżecie, osoby rozrzutne są zwykle impulsywne, a to cecha osobowości tych, którzy mają skłonności do nałogów, przejadania się i ...zdrady.
Mimo kryzysu liczba kart kredytowych w Polsce cały czas rośnie, wzrasta również zadłużenie na nich. Stale zwiększa się odsetek niespłacanych kredytów. Niepokojącą tendencją jest fakt, że większość dłużników spłaca tylko minimalną kwotę zadłużenia wymaganą przez bank, co często pokrywa tylko miesięczne odsetki, a nie kapitał. Wiele zobowiązań ponadto nie jest regulowanych w terminie, co sprawia że dług bardzo szybko rośnie i pojawia się problem z jego spłatą.
Jak uważa Fiona Taylor, 65-letnia Brytyjka, która podjęła pracę w McDonlads, doświadczenie i wiara w siebie to cechy, które starsi pracownicy mogą zaoferować, aby pomóc rozwinąć się każdemu przedsiębiorstwu. Popularna sieć fast foodów prowadzi na Wyspach Brytyjskich kampanię mającą na celu zachęcić osoby dojrzałe do dorabiania w ich restauracjach.