Zakup samochodu, mieszkania, budowa domu lub jego remont, egzotyczna podróż – to najczęściej powtarzające się odpowiedzi na pytanie o plany lub marzenia życiowe Polaków. Aby zrealizować te plany, prawie 1/3 badanych, zdecydowałaby się na podjęcie starań o kredyt. Jednak czy to rzeczywiście konieczne? Marzenia można jednak finansować na różne sposoby – przekonuje główny analityk firmy Expander Paweł Majtkowski.
Wbrew powszechnemu mitowi impulsywne zakupy, niekontrolowane wydatki i umiłowanie drogich markowych produktów to nie domena kobiet. Podczas zakupów mniejszą wagę do ceny przywiązują mężczyźni a nie kobiety - wynika z badania banku BNP Paribas i Domu Badawczego Maison. To kobiety znacznie lepiej zarządzają finansami, bowiem częściej planują wydatki, szukają cenowych okazji i kalkulują swój budżet.
Sumienność, odpowiedzialność, a przede wszystkim emerytura stanowiąca stałe źródło dochodu – to czynniki sprawiające, że seniorzy są postrzegani przez banki jako atrakcyjna grupa klientów. Większość osób w starszym wieku nie korzysta jednak z usług instytucji finansowych i przez to tworzą kategorię ludzi finansowo wykluczonych.
Polska gospodarka zwalnia znacznie łagodniej, niż miało to miejsce w latach 2008 i 2009 – twierdzą analitycy BRE Banku. Jak przewidują eksperci BRE, w kolejnych kwartałach polski PKB będzie obniżać się bardzo powoli, między innymi z uwagi na postępujące równoważenie się naszej gospodarki – względnie wysoką dynamikę inwestycji, wynikającą z odbudowy mocy produkcyjnych i niższą dynamikę konsumpcji.
Jaki będzie 2012 rok i co przyniesie Polakom? Z jednej strony na pewno spowolnienie gospodarcze, ale z drugiej, jak zapewniają Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego – recesja do naszego kraju nie zawita. Zdaniem ekspertów, przeciętny Kowalski jednak będzie musiał w nowym roku zacisnąć pasa i racjonalnie wydawać swoje pieniądze.
Aż 75 proc. konsumentów po świąteczne produkty spożywcze wybiera się z listą zakupów. Co czwarty z nas szuka okazji i promocji kupując prezenty dla najbliższych. Niestety, nadal – 37 proc. badanych jest błędnie przekonanych, że sklep ma obowiązek przyjąć nietrafiony prezent – to wnioski z najnowszej analizy przeprowadzonej podczas świątecznych zakupów dla UOKi.
Silver economy - system ekonomiczny ukierunkowany na wykorzystanie potencjału osób starszych i uwzględniający ich potrzeby.Temat osób dojrzałych na rynku pracy w Polsce staje się powoli coraz częściej podnoszonym w dyskusjach publicznych, jednak dość rzadko poruszane są tematy osób dojrzałych jako grupy konsumentów. Oczywiście temat rynku pracy jest ważnym i chyba bardziej medialnym, ale nie należy zapominać o grupie konsumentów, która stawać się będzie coraz bardziej liczna.
Brytyjski nadzór finansowy ukarał bank HSBC grzywną o rekordowej wysokości 10,5 milionów funtów za nieuprawnioną sprzedaż instrumentów finansowych starszym klientom, którzy dzięki tym produktom bankowym mieli pokrywać m. in. koszty domów opieki.
Praca zbyt często kojarzy się negatywnie - z przykrym obowiązkiem wykonywania powtarzalnych czynności, koniecznością poświęcenia znacznej ilości czasu na rzeczy, których nie lubimy lub które nas nudzą. Nie musi tak być. Szczególnie w przypadku osób oddanych swojej pasji - czasem hobby można przedzierzgnąć w intratne zajęcie.
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że regularne odkładanie pewnych kwot z myślą o emeryturze może stać się koniecznością. Środki, które uda się zaoszczędzić można także pomnożyć umiejętnie je inwestując. Im większa suma, tym większe są możliwości. Jak więc najlepiej zainwestować oszczędności, gdy uda się odłożyć okrągłe 10 tysięcy złotych?
Starość w kulturze europejskiej źle się kojarzy. Choć z jednej strony w powszechnej wyobraźni sędziwa osoba stanowi wyobrażenie mędrca i mentora, to jednocześnie jesień życia od dawna wiązana była z przykrym okresem zmagania się z rozmaitymi dolegliwościami. Temat był na tyle ważki, że wiele wieków przed powstaniem gerontologii zajmowali się nim rozmaici specjaliści. Nawet filozofowie nie pomijali opisywanego problemu, np. Cyceron w swoim traktacie "Katon Starszy o starości" pragnął "odczarować" ponurą wizję jesieni życia. Jak się okazuje, kobiety odczuwają silniejszy lęk przed wiekiem sędziwym niż mężczyźni. Jakie są przyczyny tego strachu, zbadali uczeni.
Kilkaset złotych na prezenty i jedzenie na Boże Narodzenie to nie jedyne dodatkowe wydatki w czasie zimy. Wysokie opłaty za ogrzewanie i energię elektryczną, zwiększone zużycie paliwa w samochodach, opony zimowe, odzież, obuwie, leki, wyjazd na narty, impreza sylwestrowa...to tylko część kosztów w zimowych miesiącach, które sprawiają, że w portfelu zieje pustką. Jak przetrwać ten czas, aby wraz z początkiem wiosny razem ze śniegiem nie stopniały wszystkie nasze oszczędności?
Powiedzenie, że "pieniądze szczęścia nie dają" należy zweryfikować. Otóż, dają. Przynajmniej do pewnego stopnia, twierdza uczeni.
Jeden z największy belgijskich banków, ING, chce ograniczyć wysokość wypłat z bankomatów dla klientów powyżej sześćdziesiątego roku życia. Przedstawiciele banku tłumaczą, że jest to spowodowane faktem, iż notuje się większą liczbę ataków na seniorów. Organizacje walczące o równość i stowarzyszenia ludzi starszych uznały to za przejaw ageizmu.
Wolny czas najchętniej spędzają w centrach handlowych, a ich mieszkania wypełnione są niepotrzebnymi rzeczami, kupionymi pod wpływem impulsu. Zakupy są dla nich lekiem na wszystko. I nawet gdy portfel zieje pustką, ich życiowym motto jest zdanie wypowiedziane przez Marilyn Monroe: „Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”. Liczba zakupoholików - bo o nich mowa - stale rośnie. Co więc robić, gdy zakupy stają się celem życia, a pieniądze rozpływają się jak kamfora?