Zamożni, luzacy, zadłużający się, odpowiedzialni, a także wolne ptaki – to pięć grup, na jakie – ze względu na stosunek do własnych finansów i zobowiązań – podzielić można polskie społeczeństwo. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez TNS Polska rysuje się właśnie taka finansowa typologia Polaków.
Finansowanie zakupu mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego to dla wielu często jedyna możliwość posiadania własnych "czterech kątów". Procedura zaciągnięcia takiego zobowiązania nie należy do najprostszych. Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu i jakie dokumenty należy przygotować, podpowiada Expander.
Zadłużenie kobiet jest trzy razy niższe niż dług mężczyzn. Równocześnie panowie przyznają, że to ich partnerki częściej odpowiadają za opłacanie domowych rachunków. Mimo to mężczyźni nadal najczęściej „biorą na siebie” kredyty i pożyczki.
W ostatnich latach część banków zdecydowało się na wycofanie oferty adresowanej do płci pięknej. Okazało się, że to proponowane przez nie ładne karty płatnicze czy programy rabatowe, to za mało, aby zyskać zainteresowanie kobiet – wynika z obserwacji Expandera. Dla przezornych i zapobiegliwych Polek istotniejsze od kolorowych kart płatniczych jest zwykle poczucie bezpieczeństwa finansowego.
Ponad 5,5 miliona osób w wieku 55+ ma kredyty bankowe na łączną kwotę ponad 77,7 mld zł, co stanowi 13 proc. wszystkich kredytów gospodarstw domowych. 11 proc. spośród osób w tej grupie wiekowej wzięło kredyt w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tym samym czasie co dziesiąta osoba 55+ dokonała zakupu na raty.
Aż 1/4 Polaków ma obawy przed dokonywaniem płatności za pośrednictwem Internetu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Optima. Pomimo niewątpliwych zalet płynących z bankowości wirtualnej część społeczeństwa w dalszym ciągu nie ma zaufania do internetowych rozwiązań finansowych.
Polscy seniorzy przywiązują się do jednej instytucji finansowej, są z niej zadowoleni i pozostają z nią na wiele lat. Wśród cech banku, które osoby powyżej 55. roku życia najwyżej sobie cenią znajdują się: stabilność finansowa, polski kapitał, własne doświadczenia oraz pomocni pracownicy oddziału – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Polscy seniorzy zadłużają się coraz bardziej, a ich sytuacja finansowa nie napawa optymizmem. Przeciętny dług polskiego seniora sięga obecnie 5500 złotych i jest o ponad tysiąc złotych wyższy niż w ubiegłym roku. Zadłużenie o najwyższej wartości mają seniorzy z województwa śląskiego.
Centralny Bank Szwajcarii (SNB) zdecydował w czwartek (15 stycznia), o zakończeniu obrony kursu swojej waluty na poziomie 1,20 wobec euro. Wprowadzone przez SNB ograniczenie obowiązywało od 2011 r. To zła wiadomość dla wszystkich mających kredyty we frankach szwajcarskich – ceny rat tych kredytów mogą znacząco wzrosnąć.
Święta Bożego Narodzenia zwykle mocno nadwyrężają nasze możliwości finansowe. Wielu Polaków w tym czasie decyduje się zaciągnąć zobowiązania finansowe, aby zorganizować święta zgodnie z tradycją i kupić bliskim osobom prezenty. Niestety coraz częściej święta postrzegane są w kategoriach finansowych. Jak przygotować się do świąt, aby Nowego Roku nie zacząć od problemów z domowym budżetem, podpowiada ekspert Expander Advisors.
Ci, którzy myślą w przyszłym roku o zakupie mieszkania muszą pamiętać, że od stycznia obowiązuje wkład własny przy zaciąganiu kredytu – 10 procent wartości mieszkania. Oznacza to, że decydując się na zakup własnego lokum, trzeba będzie wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dwa lata później – w 2017 roku – wkład własny ma wynosić już 20 procent wartości mieszkania. Jak przygotować się na takie wydatki?
W tym roku wydatki Polaków na święta będą wyższe o 13 procent w odniesieniu do minionego roku. Na jedzenie, prezenty polska rodzina planuje wydać prawie 1.160 złotych. Okazuje się, że to najwyższy procentowy wzrost na Starym Kontynencie - wynika z 17. edycji badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w 16 krajach europejskich i w RPA.
Z badania przeprowadzonego wśród internautów przez portal Money.pl wynika, że prawie połowa ankietowanych planuje w tym roku wydać na dekorację grobów bliskich nie więcej niż 50 złotych. Okazuje się zatem, że będą to oszczędne święta Wszystkich Świętych.
Przeciętna Polka zarabia średnio o 900 złotych mniej niż mężczyzna, rzadziej jest nagradzana premiami za pracę, a przy tym pobiera niższą emeryturę. Okazuje się, że finansowa codzienność nie rozpieszcza Polek, ale trzeba przyznać, że panie o wiele rzadziej niż mężczyźni trafiają na listy dłużników, zalegają z niższymi kwotami i lepiej spłacają zadłużenie.
Z każdym rokiem częściej i chętniej korzystamy z ofert kredytowych i pożyczkowych, ale nie zawsze spłacamy swoje zobowiązania na czas. Prawie połowa Polaków jest zdania, że zaległości w spłacaniu rachunków mogą się przydarzyć każdemu i uznają taką sytuację za normalną – wynika z badania „Polacy o zadłużeniu” TNS Polska na zlecenie firmy KRUK S.A.