Polacy wydają na święta Bożego Narodzenia więcej niż pierwotnie zakładali. Być może dlatego w tym roku chcą podejść do świątecznych zakupów z większą rozwagą i ostrożnością. Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina zamierza wydać średnio 1 282 zł, czyli o około 11 proc. więcej niż deklarowaliśmy rok temu – wynika z osiemnastej edycji badania „Zakupy Świąteczne 2015” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w 13 krajach Europy i RPA.
Zapominasz o płaceniu rachunków? Brałeś kiedyś kredyt, którego nie spłaciłeś terminowo? Sprawdź, jaki pozostawiłeś po sobie ślad. To nic nie kosztuje. Dzień bez Długów to okazja do zastanowienia się nad swoimi wydatkami i historią finansową.
Polecenie zapłaty właśnie skończyło 18 lat, ale pomimo dojrzałego wieku, wciąż nie wpisało się w świadomość Polaków. O rozwiązaniu, którego celem jest pilnowanie naszych płatności, pamięta zaledwie 3 proc. opłacających rachunki – wynika z badań BIG InfoMonitor.
Osoby korzystające z usług finansowych, czy to oferowanych przez tradycyjne banki, czy parabanki, zyskały silniejszą pozycję. Uregulowany został sposób rozpatrywania reklamacji, a także ograniczone nieuzasadnione opłaty związane z udzielaniem pożyczek, a to za sprawą wejścia w życie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że aż w 58% gospodarstw domowych cały budżet przeznaczany jest na bieżące potrzeby. Jednocześnie ponad połowa z nas jest przekonana, że nie odkładamy żadnych pieniędzy, ponieważ mamy ich za mało. Systematyczne oszczędzanie może jednak rozpocząć każdy z nas, redukując zbędne wydatki.
Zgodnie z prawem zapisy zawarte w umowie o pracę nie mogą być niekorzystne dla pracownika. Zdarza się jednak, że w tych dokumentach pojawiają się niedozwolone klauzule. Dotyczą one zwykle kwestii finansowych i rozwiązywania stosunku pracy.
Osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej mają często trudności z racjonalnym planowaniem wydatków. Dlatego ośrodki pomocy społecznej (OPS) zaangażowały się w akcję „Zyskaj Więcej! Edukacja finansowa dla osób wykluczonych ekonomicznie”. Celem przedsięwzięcia jest nauka efektywnego zarządzania własnym budżetem.
Niemal 45 procent Polaków powyżej 65 roku życia jest nadal aktywnych kredytowo – posiada zobowiązania kredytowe. W jaki sposób zapewnić seniorom odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z finansowania ich potrzeb poprzez produkty i usługi finansowe? Odpowiedź jest prosta: poprawić świadomość finansową seniorów.
Dziewięciu na dziesięciu Polaków wie, że regularne oszczędzanie zapewnia spokój i bezpieczeństwo. Jednocześnie – systematycznie – próbuje oszczędzać tylko co piąty ankietowany, a jakiekolwiek oszczędności ma 67% respondentów. Barierą często nie jest brak środków. To najważniejsze wnioski płynące z ogólnopolskiego badania „Podejście od oszczędzania”, przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie PKO Banku Polskiego.
Co trzecia polska firma była w ostatnim roku oczerniana przez konkurencję – wynika z badań przeprowadzonych przez Rzetelną Firmę. Znaczna część przedsiębiorców doświadcza również innych negatywnych sytuacji, które wpływają na zaufanie między polskimi firmami. Traci na tym gospodarka.
Już ponad 4,3 mln klientów korzysta z bankowości mobilnej – wynika z danych zebranych przez Bankier.pl i PRNews.pl. Okazuje się, że Polacy polubili tę formę zarządzania swoimi finansami - każdego miesiąca liczba użytkowników zwiększa się o około 100 tysięcy.
Kiedy kupujemy na wyprzedaży nową sukienkę czy parę butów, a potem odkrywamy mankamenty produktu, tracimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Kłopot pojawia się, gdy skusimy się na niewłaściwą promocję z oferty bankowej. W tym przypadku konsekwencje niekorzystnego ulokowania środków mogą być znacznie większe.
W ciągu ostatnich trzech lat zaległości czynszowe Polaków notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosły aż o 107 milionów złotych i wynoszą teraz 400 milionów złotych. 82 procent tej kwoty to długi lokatorów, a ponad 70 milionów złotych winni są przedsiębiorcy.
Większe bezpieczeństwo klientów parabanków, niższe koszty zaciąganych przez nich pożyczek i kredytów - to cele przyjętej przez Sejm tzw. ustawy antylichwiarskiej. Ma ona wyeliminować nieuczciwe praktyki stosowane przez firmy udzielające kredytów i pożyczek konsumenckich, które nie muszą mieć zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności. Chodzi o praktyki pobierania nadmiernych, nieuzasadnionych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki.
Instytucje finansowe nie będą mogły proponować usług finansowych nie odpowiadających potrzebom konsumentów. Ma to ograniczyć nachalną sprzedaż ubezpieczeń, polisolokat, różnego rodzaju produktów inwestycyjnych czy kart kredytowych. Rząd przyjął dziś projekt ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nowe przepisy są wynikiem analiz Ministra Finansów, Ministra Sprawiedliwości oraz UOKiK.