Rozwój duchowy niekoniecznie musi wiązać się z wiarą i religią, ale dla pełnego rozwoju człowieka, dla jego zdrowia potrzebne jest ćwiczenie ciała, umysłu i duszy, a religia i religijność stanowią integralną część rozwoju. Rozwój duchowy jest sprawą bardzo indywidualną i subiektywną. Każdy człowiek ma własną przeszłość i własne lekcje do odrobienia - mowi Stanisława Warmuz, aktywna uczestniczka działań na rzecz osób starszych Wrocławia i Dolnego Śląska.
Kot Schrödingera wita dziś wchodzących na stronę główną wyszukiwarki Google. W ten sposób upamiętniona została 126. rocznica urodzenia jednego z największych fizyków.
Wybitny profesor filozofii uważa, że "bycie normalnym" jest obecnie tak nieosiągalne jak bycie supermodelem na wybiegu. Profesor Lars Fredrik Svendsen z Uniwersytetu w Bergen (UiB) oparł swoją teorię na norweskim podręczniku diagnozowania schorzeń umysłowych, który opracowano z uwzględnieniem klasyfikacji DSM Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kolejne wersje klasyfikacji DSM są krytykowane za stałe obniżanie progów kwalifikowania do rozpoznania psychiatrycznego. Wnioski profesora Svendsena zostaną opublikowane w piątej edycji klasyfikacji DSM w maju.
W dniach 25 do 28 kwietnia w Krakowie już po raz 12. odbędą się Dni Tischnerowskie - najbardziej znany polski festiwal filozoficzny. Na odwiedzających czekają m.in. debaty, wykłady, projekcje filmów i spotkania muzyczne inspirowane myślą ks. Józefa Tischnera.
"Wyruszyliśmy na wyprawę dookoła świata w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak współczesny człowiek wyobraża sobie życie po śmierci, i czy to wyobrażenie wpływa na jego codzienne życie, na wybory, jakich dokonuje." - taki cel stawiają sobie twórcy projektu Hades 2011.
"Na każdy temat z Marią Szyszkowską rozmawia Stanley Devine" to książka o której nie zawaham się napisać - literatura wysokogatunkowa. Łączy w sobie wszystko - od magii rozmowy, po myślenie, empatię, mądrość, naukę i życie, oraz co oczywiste - istotę filozofii. Stanley Devine jest więc tą osobą, która zasiadając do rozmowy wie dużo o swojej wyjątkowej rozmówczyni. Zadaje pytania pełne zwrotów akcji, ciekawe, dotykające nie tylko spraw zawodowych, ale również życia osobistego.
Profesor Zygmunt Bauman odebrał 19 listopada, w dniu swoich 85-tych urodzin, z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" w Warszawie organizuje cykl warsztatów filozoficznych dla osób dojrzałych i starszych o nazwie "Pogotowie Filozoficzne".
96-letni Randall Butisingh mieszkający na Florydzie zyskał miano najstarszego blogera. Staruszek został ostatnio nagrodzony przez portal lifebeginsat80.com za najlepszą stronę seniora.
Po raz dziewiąty przyznano Nagrodę Znaku. Nagrodę powołano w 2001 roku, by promować w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość - cechy tak bardzo propagowane przez ks. Józefa Tischnera.
Jeden z najsłynniejszych antropologów i filozofów XX stulecia, twórca strukturalizmu w antropologii kulturowej - Claude Lévi-Strauss skończył 100 lat.
Biorąc do ręki powieść mamy szansę „zatopić się” w nieswojej egzystencji: przeżyć nowe przygody, zakochać się, zwiedzić obce krainy, doświadczyć nieznanych dotychczas emocji. Szanując tę niepowtarzalną funkcję literatury Umberto Eco cyzeluje swe dzieła czyniąc czytelników swymi prawdziwymi fanami. Jest jednym z najpoczytniejszych autorów europejskich, twórcą bestsellera „Imię Róży”. Znany jest jednak nie tylko ze swoich poruszających wyobraźnię i dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach książek, ale także jako współtwórca semiotyki – ogólnej teorii znaków.
Leszek Kołakowski, jeden z najznakomitszych współczesnych filozofów, obchodził wczoraj osiemdziesiąte urodziny.
Zbiór esejów poświęconych rozważaniom nad źródłami filozoficznych pytań, ktore ludzkość stawia od stuleci i które budzą ciągle tak samo wiele tajemnic. Szukanie źródeł owych pytań nie oznacza jednak w ujęciu Barbary Skargi wykładu z historii filozofii, a raczej prześledzenie szeregu przyczyn, jakie te pytania prowokowały, i wydarzeń, które modyfikowały udzielane przez kolejnych filozofów odpowiedzi. Książka nominowana do nagrody Nike 2006