Piękno, od tak dawna analizowane przez filozofów, a ostatnio przez naukowców, jest prostsze, niż mogłoby się wydawać, mówią psychologowie z New York University. Eksperci proponują nowe spojrzenie na wartość estetyki.
„Ja robię swoje, a ty swoje. Nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania, a ty nie jesteś na tym świecie, by spełniać moje. Ty to ty, a ja to ja. I jeśli przypadkiem natrafimy na siebie to wspaniale, jeśli nie, to nic nie można na to poradzić” . To słowa Martina Bubera austriackiego filozofa, współtwórcy filozofii dialogu, która zakłada, że prawdziwe spotkanie możliwe jest tylko w dialogu, w relacji JA – TY. Aby mogło dojść do takiego spotkania potrzebne są samoświadomość, wiara w potencjał człowieka, realizacja przykazania miłości, uznanie prawa do wolności drugiego człowieka, świadomość bycia z drugim człowiekiem (dialog nie monolog).
Od dawna filzofowie rozprawiają na temat szczęścia, ale daleko do konsensusu w tej kwestii - koncepcji jest wiele i znacznie się między sobą różnią. Właściwie w jednym aspekcie większość jest zgodna, kiedy mówi się o szczęściu, ma się na myśli zwykle jakiś trwały stan, a nie którkotrwałą chwilę radości. Kłopot zaczyna się jednak ponownie wtedy, gdy chcemy doprecyzować, jak jak wypracować taki stan i co on realnie oznacza. Sprawdź, co o szczęściu mówią znani pisarze, politycy, aktorzy, muzycy, ludzie nauki.
W wieku 91 lat w Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, profesor nauk humanistycznych, twórca koncepcji postmodernizmu, ponowoczesności, płynnej nowoczesności.
W wieku 84 lat zmarł profesor Umberto Eco - włoski pisarz, mediewista, filozof, semiolog i publicysta. Szerokiemu gronu czytelników znany był jako autor powieści "Imię róży".
Rusza program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowany do humanistów: „Pomniki polskiej myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej XX i XXI wieku”. Uczestnicy będą mogli ubiegać się o fundusze na badania związane z najnowszymi dokonaniami polskiej humanistyki.
Nie doczekał sędziwego wieku, ale był już po sześćdziesiątce, gdy napisał „O starości" i doskonale wiedział, co niepokoi tych, którzy zbliżają się do jesieni życia - Cyceron ma do powiedzenia kilka ważnych rzeczy na ten temat.
W liceach w całym kraju będą realizowane zajęcia z filozofii. Nowy program edukacji filozoficznej będzie realizowany w tysiącu klasach w szkołach w całym kraju. Program ma zachęcić akademików do nauczania filozofii w szkołach i zacieśnić współpracę uczelni ze szkołami ponadgimnazjalnymi.
Temat jubileuszowych 15. Dni Tischnerowskich brzmi: „Spór o człowieka”. Jak rozumieć te słowa? Czy chodzi o dzisiejsze dyskusje o takich czy innych aspektach ludzkiej rzeczywistości? Czy raczej o spór bardziej zasadniczy, o to, z jakiej perspektywy na człowieka patrzeć, by jak najwięcej zobaczyć i by w ogóle widziećcokolwiek?
Filozof Jacek Filek, historyk i badacz kultury ludowej Karpat Antoni Kroh oraz prezes Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych „ARKADIA” Jan Młynarczyk odebrali w Krakowie Nagrody imienia księdza Józefa Tischnera.
Rozwój duchowy niekoniecznie musi wiązać się z wiarą i religią, ale dla pełnego rozwoju człowieka, dla jego zdrowia potrzebne jest ćwiczenie ciała, umysłu i duszy, a religia i religijność stanowią integralną część rozwoju. Rozwój duchowy jest sprawą bardzo indywidualną i subiektywną. Każdy człowiek ma własną przeszłość i własne lekcje do odrobienia - mowi Stanisława Warmuz, aktywna uczestniczka działań na rzecz osób starszych Wrocławia i Dolnego Śląska.
Kot Schrödingera wita dziś wchodzących na stronę główną wyszukiwarki Google. W ten sposób upamiętniona została 126. rocznica urodzenia jednego z największych fizyków.
Wybitny profesor filozofii uważa, że "bycie normalnym" jest obecnie tak nieosiągalne jak bycie supermodelem na wybiegu. Profesor Lars Fredrik Svendsen z Uniwersytetu w Bergen (UiB) oparł swoją teorię na norweskim podręczniku diagnozowania schorzeń umysłowych, który opracowano z uwzględnieniem klasyfikacji DSM Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kolejne wersje klasyfikacji DSM są krytykowane za stałe obniżanie progów kwalifikowania do rozpoznania psychiatrycznego. Wnioski profesora Svendsena zostaną opublikowane w piątej edycji klasyfikacji DSM w maju.
W dniach 25 do 28 kwietnia w Krakowie już po raz 12. odbędą się Dni Tischnerowskie - najbardziej znany polski festiwal filozoficzny. Na odwiedzających czekają m.in. debaty, wykłady, projekcje filmów i spotkania muzyczne inspirowane myślą ks. Józefa Tischnera.
"Wyruszyliśmy na wyprawę dookoła świata w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak współczesny człowiek wyobraża sobie życie po śmierci, i czy to wyobrażenie wpływa na jego codzienne życie, na wybory, jakich dokonuje." - taki cel stawiają sobie twórcy projektu Hades 2011.