Zaburzona chronologia wydarzeń i prowadzenie kilku równoległych wątków to zabiegi charakterystycze dla Alejandro Gonzaleza Inarritu. Ostatnia część trylogii ( do której zaliczamy także debiutancki „Amores Perros” i „21 gramów” ) utrzymana jest w podobnym do poprzednich obrazów meksykańskiego reżysera klimacie. Widz jednak z pewnością nie odczuje znużenia i przeświadczenia o schematyzmie, który jest bolączką wielu filmowych twórców. „Babel” stanowi doskonałe dopełnienie dość mrocznej trylogii, lecz także z powodzeniem funkcjonować może jako osobny obraz traktujący o nieporozumieniach międzyludzkich.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dziś w Warszawie Leon Niemczyk, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych starszego pokolenia.
Najpowszechniejszą i nie odbiegającą od prawdy opinią, jak panuje o Oliverze Stonie, jest twierdzenie, iż nie waha się on podjąć trudnych tematów, takich, które dla wielu stanowią tabu. Jego filmy często poruszają kontrowersyjne sprawy i wydarzenia historyczne, potrafią epatować widza dużą dawką realizmu, wzruszyć do łez i zmusić do refleksji. Oliver Stone odniósł liczne sukcesy jako reżyser, scenarzysta, producent, pisarz i aktor.We wrześniu br. skończył 60 lat, nadal jednak zajmuje się pracą zawodową i nic nie zapowiada by szybko przeszedł na emeryturę.
„Magiczne drzewo”, kolejny film z cyklu „Bracia” Andrzeja Maleszki został doceniony na zagranicznym festiwalu filmowym. Tym razem Nagrodę Główną przyznało reżyserowi jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Schlingel” w Chemnitz w Niemczech.
Zdobywcą Nagrody Publiczności na zakończonym wczoraj 22. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Film Fest" jest film niemiecki "Życie na podsłuchu" w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka. Zwycięzcą w konkursie "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy" został rosyjski reżyser Ivan Vyrypaev. Jury nagrodziło artystę za dramat "Euforia".
Wczoraj padł pierwszy klaps na planie najnowszego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Post mortem. Opowieść katyńska”. Pierwsze zdjęcia kręcono na moście kolejowym pod Warszawą, zarejestrowane we wtorek sceny z udziałem setek statystów przedstawiają ucieczkę ludności stolicy we wrześniu 1939 roku.
Plac Zbawiciela to jedna z najlepiej ocenianych polskich produkcji filmowych tego roku. Rodzinne dzieło państwa Krauze od samego początku zbierało pochwały od widzów i krytyków filmowych. Jaki był powód tak ciepłego przyjęcia? Być może przyczyniła się do tego tematyka, jaką podejmuje produkcja, ukazanie trudnej sytuacji młodych ludzi, historii, która często wydarza się obok nas. Niektórzy porównują Plac Zbawiciela do innej produkcji Krzysztofa Krauzego - "Długu". Trudno tutaj nie zauważyć pewnej analogii. Oba filmy ukazują losy bohaterów, którzy znaleźli się w ekstremalnych sytuacjach życiowych, postawionych pod przysłowiowym murem.
Zmarł legendarny operator filmowy, dwukrotny laureat nagrody Oscara. Pochodzący ze Szwecji Sven Nykvist od lat chorował na ciężką chorobę – afazję, zmarł mając 83 lata.
Przewagą zaledwie dwóch głosów nad "Bezmiarem sprawiedliwości" w reżyserii Wiesława Saniewskiego Nagrodę Dziennikarzy na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wygrało dzieło Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze - "Plac Zbawiciela".
Roman Polański otrzyma nagrodę za całokształt twórczości od Europejskiej Akademii Filmowej. Zostanie on uhonorowany podczas uroczystości wręczenia innych nagród Akademii - 2 grudnia w Warszawie. Założona w 1988 roku Europejska Akademia Filmowa zrzesza 1700 europejskich profesjonalistów z dziedziny filmu, których wspólnych celem jest promocja europejskiej kultury filmowej.
Najnowszy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze to historia o winie i jej odkupieniu. Z pozoru zwyczajna rodzina: mąż, żona, dzieci i teściowa - w mieszkaniu z oknami wychodzącymi na słoneczny Plac Zbawiciela, ludzie tacy, jak my i ich prawdziwa historia, w której złośliwość losu splata się z przypadkami i chybionymi intencjami i kruchą naturą człowieka.
W Gdyni w dniach 11-16 września odbędzie się XXXI Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W Konkursie Głównym będą rywalizowały 24 filmy, w Konkursie Filmów Niezależnych - 20. Po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie przyznana nagroda dla filmu, który w Polsce zobaczyło najwięcej osób.
Podczas prezentacji komedii "Diabeł ubiera się u Prady" aktorka Meryl Streep narzekała na brak głównych ról dla kobiet w średnim wieku.
Robert de Niro jest przez krytyków uważany za najlepszego aktora amerykańskiego od czasów Marlona Brando i jego prawowitego następcę. Zagrał w ponad 60 filmach. Widzowie uwielbiają go za niepowtarzalny styl i niezapomniane kreacje. De Niro nazywany jest niekiedy kameleonem, a to dlatego, że do każdej swej roli przygotowuje się nadzwyczaj długo i starannie, dochowując wierności maksymie sformułowanej swego czasu przez pioniera nowoczesnej sztuki aktorskiej, Konstantego Stanisławskiego, zgodnie z którą aktor powinien nie tyle odgrywać daną postać, co być nią.
Morgan Freeman - wysoki, o pobrużdżonej, naznaczonej życiem twarzy, obdarzony melodyjnym, głębokim głosem jest dziś najlepiej rozpoznawalnym czarnoskórym aktorem. Stworzył wybitne kreacje na scenie, w filmie i telewizji. Jego błyskotliwa kariera trwa już ponad trzydzieści lat. Do tej pory mogliśmy oglądać go w prawdziwie zróżnicowanych rolach – bezdomnego, więźnia, dyrektora szkoły, prezydenta USA czy…Boga. „Wszystkiego o sobie dowiedziałem się poprzez granie” – wyznaje sam artysta.