Od czwartku 22 marca do najbliższej niedzieli w należącym do Filmoteki Narodowej kinie Iluzjon odbywać się będzie piąta edycja festiwalu Święto Niemego Kina. Miłośnicy filmów z początków światowej kinematografii będą mogli obejrzeć m.in. serię najzabawniejszych komedii z początku XX wieku oraz radzieckie, francuskie i niemieckie produkcje z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Festiwal zainauguruje projekcja polskiego filmu z 1939 roku pt. „Pięć miast”.
Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, Marią Kaczyńską, objęli honorowy patronat nad filmem „Post Mortem. Opowieść katyńska” w reżyserii Andrzeja Wajdy. To bardzo długo oczekiwane przedsięwzięcie polskiej kinematografii jest pierwszą w jej historii fabularną produkcją traktującą o zbrodni katyńskiej. Premiera filmu odbędzie się 17 września tego roku, w 68. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę.
Przestępczość starszych ludzi rośnie z dnia na dzień. Renciści napadają na sklepy i apteki, kradną przede wszystkim żywność i lekarstwa. Złapani trafiają do specjalnych więzień dla seniorów. Na szczęście to nie są fakty. Niemiecka stacja ZDF emituje thriller o emerytach, prognozując w 2030 roku Powstanie Starców.
W wieku 87 lat, w swoim poznańskim mieszkaniu zmarła aktorka Krystyna Feldman. O śmierci "mistrzyni epizodów" poinformowała dyrekcja Teatru Nowego z którym była ona związana aż do swojej śmierci.
Albert Markovski (Jason Schwartzman), piastujący wysokie stanowisko w dużej korporacji, niespodziewanie znajduje się na życiowym zakręcie. Wydaje mu się, że seria zbiegów okoliczności, która go spotyka, ma jakieś niezwykłe metafizyczne wytłumaczenie. Zdesperowany zwraca się o pomoc do małżeństwa Bernarda i Vivian Jaffe (Dustin Hoffman i Lily Tomlin), czyli dwuosobowej agencji detektywów... egzystencjalnych.
Z badań przeprowadzonych w Ameryce wynika, iż seniorzy wolny czas i pieniądze najchętniej przeznaczają na uprawianie sportu oraz rozwój intelektualny.
Film "Plac Zbawiciela" w reżyserii Krzysztofa Krauzeego i Joanny Kos-Krauze zdobył Złotą Taśmę 2006 - nagrodę przyznawana przez krytyków filmowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Krystyna Feldman przygodę z aktorstwem rozpoczęła prawie 70 lat temu i z powodzeniem para się nim do dziś. Nie jest to aktorka z pierwszych stron gazet, jej liczne role teatralne i filmowe to przede wszystkim epizody i role drugoplanowe, bez nich jednak przedsięwzięcia, w których brała udział, nie byłyby ani tak wyraziste, ani tak bogate. Jak sama twierdzi: "rola to rola. (...) Nie można więc grać byle jak. Epizod czemuś służy. I trzeba dać z siebie wszystko. Jeszcze bardziej niż w głównej roli."
Przez cały styczeń w Londynie będą sie odbywać projekcje filmów w reżyserii Andrzeja Munka, wśród nich m.in. "Eroica", "Zezowate szczęście", "Człowiek na torze" oraz ukończona po śmierci artysty „Pasażerka”. Retrospektywę organizuje Instytut Kultury Polskiej w Londynie - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Jeden z najsłynniejszych twórców kreskówek, Joseph Barbera, zmarł dziś w wieku 95 lat.
Zaburzona chronologia wydarzeń i prowadzenie kilku równoległych wątków to zabiegi charakterystycze dla Alejandro Gonzaleza Inarritu. Ostatnia część trylogii ( do której zaliczamy także debiutancki „Amores Perros” i „21 gramów” ) utrzymana jest w podobnym do poprzednich obrazów meksykańskiego reżysera klimacie. Widz jednak z pewnością nie odczuje znużenia i przeświadczenia o schematyzmie, który jest bolączką wielu filmowych twórców. „Babel” stanowi doskonałe dopełnienie dość mrocznej trylogii, lecz także z powodzeniem funkcjonować może jako osobny obraz traktujący o nieporozumieniach międzyludzkich.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dziś w Warszawie Leon Niemczyk, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych starszego pokolenia.
Najpowszechniejszą i nie odbiegającą od prawdy opinią, jak panuje o Oliverze Stonie, jest twierdzenie, iż nie waha się on podjąć trudnych tematów, takich, które dla wielu stanowią tabu. Jego filmy często poruszają kontrowersyjne sprawy i wydarzenia historyczne, potrafią epatować widza dużą dawką realizmu, wzruszyć do łez i zmusić do refleksji. Oliver Stone odniósł liczne sukcesy jako reżyser, scenarzysta, producent, pisarz i aktor.We wrześniu br. skończył 60 lat, nadal jednak zajmuje się pracą zawodową i nic nie zapowiada by szybko przeszedł na emeryturę.
„Magiczne drzewo”, kolejny film z cyklu „Bracia” Andrzeja Maleszki został doceniony na zagranicznym festiwalu filmowym. Tym razem Nagrodę Główną przyznało reżyserowi jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Schlingel” w Chemnitz w Niemczech.
Zdobywcą Nagrody Publiczności na zakończonym wczoraj 22. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Film Fest" jest film niemiecki "Życie na podsłuchu" w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka. Zwycięzcą w konkursie "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy" został rosyjski reżyser Ivan Vyrypaev. Jury nagrodziło artystę za dramat "Euforia".