Andrzej Wajda otrzymał nagrodę im. Czesława Miłosza przyznawaną przez Ambasadę USA za wkład w rozwój porozumienia polsko – amerykańskiego. Jest to nowe wyróżnienie, co roku będzie wręczane osobom, których działalność przyczyniła się do kontynuowania dialogu między naszymi narodami oraz zacieśnienia współpracy.
Najnowszy, włosko – francuski film Krzysztofa Zanussiego nosi tytuł „Il sole nero” („Czarne słońce”). Jest to ekranizacja dramatu Rocco Familiariego. Fabuła odnosi się do wydarzeń mających miejsce około 20 lat temu w Katanii i na Sycylii.
69- letnia Jane Fonda postanowiła nakręcić film erotyczny z sobą w roli głównej. W wywiadzie dla niemieckiego pisma „Bunte” wyjaśniała: "Przecież nie zadam sobie tyle pracy, żeby potem korzystała z tego dublerka".
Stanisława Celińska, powszechnie ceniona aktorka filmowa i teatralna, obchodziła wczoraj sześćdziesiąte urodziny.
W dniach od 9 do 12 maja w Krakowie odbywać się będą VII Dni Tischnerowskie. Program „festiwalu filozofii” obejmuje m.in. wykłady, przegląd filmów o ks. Tischnerze, uroczyste wręczenie Nagrody Miesięcznika i Wydawnictwa Znak im. ks. J. Tischnera, panele dyskusyjne, zabawa przy muzyce góralskiej.
W wieku 79 lat w Warszawie odszedł Jerzy Janicki – pisarz, scenarzysta, dramaturg i dziennikarz, autor popularnych od lat słuchowisk: „Matysiakowie” i „W Jezioranach”, oraz twórca serialu „Dom”. Był także laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Ujazdowski, ocenił, że film „Katyń” (nowy tytuł obrazu określanego wcześniej jako „Post mortem. Opowieść katyńska”) jest „dziełem najdłużej i najmocniej oczekiwanym spośród polskich dzieł filmowych”.
Już w maju do kin trafi film opowiadający historię małżeństwa, którego spokojne życie zakłóciła choroba Alzheimera. „ Away from Her”, bo taki tytuł nosi obraz, to reżyserski debiut kanadyjskiej aktorki Sarah Polley, w rolę dotkniętej chorobą Fiony wcieliła się Julie Christie.
Amerykańscy 60-latkowie mieli niedawno okazję obejrzeć film dokumentujący ich młodość. Pokolenie baby boomers, które w chwili obecnej osiąga wiek emerytalny przedstawione zostało jako pełne optymizmu i zaangażowane w sprawy społeczne. Film zatytułowany „The Boomer Century: 1946 - 2046" to dla wielu osób iście sentymentalna podróż w najpiękniejsze lata ich życia. Oglądając film, z pewnością zadają sobie pytania o to, co pozostało z tamtych czasów, jakie miejsce we współczesnym świecie zajmują ich młodzieńcze ideały.
Zakończono prace nad filmem Andrzeja Wajdy "Post Mortem-opowieść katyńska". Film będzie miał uroczystą premierę 17 września w Teatrze Narodowym w Warszawie, w 68. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę. Patronat nad filmem objął Prezydent RP Lech Kaczyński. Najnowszy film Wajdy jest pierwszą w jej historii fabularną produkcją traktującą o zbrodni katyńskiej.
Od czwartku 22 marca do najbliższej niedzieli w należącym do Filmoteki Narodowej kinie Iluzjon odbywać się będzie piąta edycja festiwalu Święto Niemego Kina. Miłośnicy filmów z początków światowej kinematografii będą mogli obejrzeć m.in. serię najzabawniejszych komedii z początku XX wieku oraz radzieckie, francuskie i niemieckie produkcje z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Festiwal zainauguruje projekcja polskiego filmu z 1939 roku pt. „Pięć miast”.
Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, Marią Kaczyńską, objęli honorowy patronat nad filmem „Post Mortem. Opowieść katyńska” w reżyserii Andrzeja Wajdy. To bardzo długo oczekiwane przedsięwzięcie polskiej kinematografii jest pierwszą w jej historii fabularną produkcją traktującą o zbrodni katyńskiej. Premiera filmu odbędzie się 17 września tego roku, w 68. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę.
Przestępczość starszych ludzi rośnie z dnia na dzień. Renciści napadają na sklepy i apteki, kradną przede wszystkim żywność i lekarstwa. Złapani trafiają do specjalnych więzień dla seniorów. Na szczęście to nie są fakty. Niemiecka stacja ZDF emituje thriller o emerytach, prognozując w 2030 roku Powstanie Starców.
W wieku 87 lat, w swoim poznańskim mieszkaniu zmarła aktorka Krystyna Feldman. O śmierci "mistrzyni epizodów" poinformowała dyrekcja Teatru Nowego z którym była ona związana aż do swojej śmierci.
Albert Markovski (Jason Schwartzman), piastujący wysokie stanowisko w dużej korporacji, niespodziewanie znajduje się na życiowym zakręcie. Wydaje mu się, że seria zbiegów okoliczności, która go spotyka, ma jakieś niezwykłe metafizyczne wytłumaczenie. Zdesperowany zwraca się o pomoc do małżeństwa Bernarda i Vivian Jaffe (Dustin Hoffman i Lily Tomlin), czyli dwuosobowej agencji detektywów... egzystencjalnych.