W weekend otwarcia, najnowszą komedię Filipa Bajona, "Śluby panieńskie", obejrzało 195 615 widzów.
Krakowskie kino Pod Baranami zaprasza na kolejne spotkanie w ramach nowego cyklu seansów „Dojrzałe Kino”. „Dojrzałe Kino” to pokazy premierowych filmów z bieżącego repertuaru adresowane do starszej widowni. W tę środę o godz. 11.00 zaprezentowany zostanie film „Kochałem ją” w reżyserii Zabou Breitmana.
Na zakończonym 3 października Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Reykjaviku, "Chrzest" w reżyserii Marcina Wrony otrzymał wyróżnienie przyznane przez jury ekumeniczne festiwalu. To pierwsza zagraniczna nagroda dla tego obrazu.
Obraz "Chrzest", nagrodzony wcześniej Srebrnymi Lwami w Gdyni, wzbudził zachwyt publiczności międzynarodowego festiwalu filmowego TIFF w Toronto.
Terry Gilliam został zmuszony do zawieszenia prac nad obrazem "The Man Who Killed Don Quixote".
Pedro Almodóvar rozpoczyna prace nad nowym filmem, "La piel que habito". Reżyser zdradził szczegóły dotyczące obsady.
Jim Jarmush szykuje nowy film. Reżyser na razie nie chce zdradzać szczegółów dotyczących fabuły.
Praca z Madonną w roli reżysera nie należy do najłatwiejszych. Gwiazda jest na planie szalenie wymagająca.
Phil Collins wciąż ma ochotę próbować sił w aktorskim fachu. Jedną z upragnionych ról muzyka jest seryjny zabójca.
Dustin Hoffman w ostatniej chwili zdecydował, że jednak chciałby wystąpić w filmie "Little Fockers", stanowiącym kontynuację przebojów "Poznaj mojego tatę" i "Poznaj moich rodziców".
Od kilku lat zmniejsza się liczba kin, przy jednoczesnym wzroście liczby widzów - podaje GUS. Pod koniec 2009 roku funkcjonowało w Polsce 455 kin (448 stałych i 7 ruchomych), o 37 mniej niż w 2008 r. Jednocześnie w 2009 r. kina w Polsce pokazały 1,4 mln seansów filmowych, czyli o 6,8 procent więcej niż w roku poprzednim. W porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił również wzrost liczby widzów w kinach o niemal 11 procent. Kina w 2009 r. odwiedziło 39,1 mln osób.
"Wenecja" to poetycki, słodko-gorzki obraz o niespełnionych marzeniach.
24 lipca 1900 roku w Warszawie urodził się Aleksander Żabczyński - jeden z należał najpopularniejszych polskich aktorów okresu dwudziestolecia międzywojennego, znany między innymi z takich filmów jak "Pani minister tańczy", "Zapomniana melodia", "Ada! To nie wypada!" czy "Biały Murzyn". Był także wykonawcą słynnych międzywojennych przebojów muzycznych - "Całuję Twoją dłoń, madame", "Powróćmy jak za dawnych lat..." czy "Jak drogie są wspomnienia"
Dziś rozpoczął się plebiscyt na najlepsze polskie aktorki filmowe. Najlepsze, obsadzane w głównych rolach, najczęściej nagradzane, najpopularniejsze i najpiękniejsze polskie aktorki filmowe w obiektywach najznakomitszych polskich fotografików – to temat albumu powstającego z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Filmy wojenne to wielkie sceny batalistyczne, ale też kameralne dramaty, pokazujące spustoszenie, jakie wojna czyni w człowieku. Filmy, których akcja rozgrywa się na polach bitew i w okopach, obozach jenieckich albo w okupowanych miastach. Filmy, w których grają setki aktorów i tysiące statystów lub obsada ogranicza się do kilku wykonawców. Filmy, które w większości są dramatami, choć zdarzają się obrazy o zabarwieniu komediowym.