Branże energetyczna, surowców i paliw oraz motoryzacyjna zdaniem uczestników badania Randstad Award 2016 oferują najbardziej atrakcyjne miejsca pracy. W najatrakcyjniejszej dziesiątce znalazły się również branże elektrotechniczna, farmaceutyczno-kosmetyczna, spożywcza, FMCG, chemiczna, budowlana oraz transportowo-logistyczna.
Coraz częściej zdarzają się przypadki zatrucia związane z przyjmowaniem nadmiernych ilości leków lub też farmaceutyków które wchodzą ze sobą w niebezpieczną dla zdrowia interakcję. Dotyczą one przede wszystkim osób starszych lub cierpiących na różnorodne dolegliwości. Dlatego też należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć zatrucia.
Wg danych Monitora Zdrowia OSOZ w 2010 roku rynek farmaceutyczny wzrósł o blisko 3% w stosunku do roku poprzedniego. Największy udział w sprzedaży aptecznej w minionym roku miały leki stosowane w leczeniu układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego.
Naukowcy z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Grenoble, Francja, opracowali nową technikę, która umożliwia jednoczesne wprowadzenie 15 markerów fluorescencyjnych do komórki ssaka. To odkrycie ich zdaniem może przyczynić się do przyspieszenia prac nad lekami i badań przesiewowych. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu P-CUBE (Platformy wytwarzania białek), który otrzymał 6,6 mln EUR z budżetu "Infrastruktury badawcze" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.
Pacjenci aptek wybiorą spośród swoich farmaceutów tego, który się pozytywnie wyróżnia pod względem opieki farmaceutycznej i doradztwa. Wybory Wzorowego Farmaceuty Roku Aptek Świat Zdrowia ruszają od sierpnia, a na głosujących czekają atrakcyjne nagrody.
Na niechlujnie i błędnie wypisane recepty narzekają już wszyscy: i pacjenci, i farmaceuci. Jeśli recepta jest źle wypisana, pacjent nie może wykupić leku, a apteka ma problemy z uzyskaniem pieniędzy z NFZ. Lekarze bronią się, że mają za mało czasu na dokładne wypisywanie dokumentacji, a Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie recept lekarskich - informuje Gazeta Prawna.
Skąd Polacy czerpią informacje o zdrowiu? Gdzie szukają porad? Okazuje się, że lekarz i farmaceuta zarówno dla Polaków jak i innych Europejczyków to główne autorytety i źródła informacji. Najczęściej wykorzystywane i uważane za najbardziej wiarygodne.
Według danych IMS Health, całkowita wartość rynku farmaceutycznego w Polsce w okresie styczeń 2007 - sierpień 2007 roku wzrosła o 7,9 procent w porównaniu do takiego samego okresu w roku 2006 i osiągnęła wartość 10,5 mld złotych.
Badania Eurostatu pokazują, że m. in. w Polsce medykamenty są tańsze w porównaniu do średniej ceny leków w innych krajach członkowskich. Niestety nie płacimy za nie mniej. Dzieje się tak dlatego, że poziom refundacji jest u nas bardzo niski.
Zwiększa się liczba firm farmaceutycznych, które rejestrują swoje leki za granicą. Jak twierdza przedsiębiorcy, takie postępowanie jest mniej kłopotliwe i przebiega sprawniej.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym, przewiduje on m. in. nałożenie na pielęgniarki, lekarzy i ratowników obowiązku bezzwłocznego informowania Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o niewłaściwym działaniu określonego medykamentu. Wiadomość taką mają otrzymywać także producenci leku.
Według tygodnika "Wprost", w polskiej służbie zdrowia szykuje się wielka afera. Według tygodnika, wysocy urzędnicy NFZ i resortu zdrowia w zamian za łapówki mieli lobbować na rzecz pewnego koncernu farmaceutycznego i umieszczać jego produkty na liście leków refundowanych. Niebawem zarzuty może usłyszeć prawie 300 osób, w tym szefowie firm farmaceutycznych, urzędnicy ministerstwa zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Europejczycy chcą, aby Unia Europejska powstrzymała przenoszenie poza Europę strategicznych prac badawczo-rozwojowych, innowacji i produkcji wyrobów żywnościowych, farmaceutycznych i ochrony zdrowia – wynika z badań TNS NIPO.
W tym roku Muzeum Historii Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie obchodzi jubileusz 60-lecia. Z tej okazji w siedzibie placówki przy ulicy Floriańskiej na krakowskiej Starówce odbędą się dziś rocznicowe uroczyste obchody. W programie m.in. otwarcie wystawy poświęconej historii Muzeum, otwarcie świeżo wyremontowanych zabytkowych piwnic.
Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić zmiany w przepisach, aby lepiej zapobiegały korupcji i agresywnej reklamie medykamentów.