Prawidłowo wdrożona opieka farmaceutyczna przyniesie oszczędności dla systemu ochrony zdrowia, ale przede wszystkim korzyści dla pacjenta. Jak jednak podejść do tego tematu w aptece indywidualnej – odpowiadają eksperci.
Skąd Polacy czerpią informacje o zdrowiu? Gdzie szukają porad? Okazuje się, że lekarz i farmaceuta zarówno dla Polaków jak i innych Europejczyków to główne autorytety i źródła informacji. Najczęściej wykorzystywane i uważane za najbardziej wiarygodne.
Leki w Polsce są drogie i nic nie wskazuje na to, aby miało się coś w tym względzie zmienić na lepsze. Pozostaje nam albo się z tym pogodzić, „płacić i płakać”, albo poszukać innego wyjścia czyli na przykład tzw. leków generycznych.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA (zleconych przez Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – PZPPF), prawie 50% lekarzy nie informuje pacjentów o możliwości zakupu tańszych preparatów (stanowiących zamienniki droższych medykamentów). Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1048 dorosłych Polaków.
Jak wynika z raportu „Zwyczaje zakupowe Polaków związane z nabywaniem leków” - 59 procent Polaków, kupując lek dostępny bez recepty, decyzję podejmuje samodzielnie, w oparciu o własne wcześniejsze doświadczenie z tym lekiem. Opinią specjalistów kieruje się 37 procent osób w przypadku rekomendacji uzyskanych u farmaceuty oraz 27 procent w przypadku polecenia leku przez lekarza.
Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić zmiany w przepisach, aby lepiej zapobiegały korupcji i agresywnej reklamie medykamentów.