Zbliża się Sylwester – czas zabawy, radości i świętowania. Organizacje prozwierzęce zachęcają, aby w tym czasie pomyśleć o zwierzętach, dla których sylwestrowe wystrzały to ogromny stres, a często śmierć z powodu przerażenia. Słysząc czy widząc fajerwerki zwierzęta wpadają w panikę, przez co mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.
Fajerwerki i głośne wystrzały zaczynają towarzyszyć nam tuż po świętach, by osiągnąć kulminacje w sylwestrowy wieczór. Niestety, to bardzo ciężki czas dla zwierząt, również domowych.
W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie całej Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Policjanci przypominają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.
Poparzenia, pożary, zranienia, a nawet wypadki śmiertelne – to efekty niewłaściwego użytkowania fajerwerków. Co roku w Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset wypadków, a ich ofiarami są przede wszystkim młodzi mężczyźni. Fajerwerki to materiały wybuchowe, dlatego należy przy ich stosowaniu zachować ostrożność – podkreśla Agnieszka Majchrzak z UOKiK. Powinny być używane zgodnie z instrukcją, warto też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Co roku, przede wszystkim w okresie poprzedzającym Sylwestra, nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami staje się przyczyną groźnych wypadków. Dlatego Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas używania wyrobów pirotechnicznych.
Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie pomimo że służą rozrywce, zawierają jednak materiały wybuchowe. Przypominamy, jak kupować i używać fajerwerków.
Po raz kolejny przed Sylwestrem trwa akcja "Nie strzelam w Sylwestra!", mająca na celu wskazanie niekorzystnego wpływu hałasu, powodowanego przez tradycyjne fajererki, na zwierzęta - zarówno domowe jak i te dziko życjące.
Trwa akcja stowarzyszenia Stowarzyszenia Empatia "Nie strzelam w Sylwestra!", mająca na celu promocję rezygnowania z sylwestrowych fajerwerków, w celu minimalizacji niekorzystnego wpływu hałasu na zwierzęta - zarówno domowe jak i te dziko żyjące.
Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami. Policja przypomina podstawowe z nich.
Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku. Przypominamy o zasadach zakupów i używania fajerwerków.
Mają ogromną rzeszę zwolenników i rosnącą wciąż grupę przeciwników. O północy w Sylwestra cieszą oko i torturują uszy. Zachwycają ale mogą także spowodować wiele kłopotów, a nawet tragedii. Jak bezpiecznie dla siebie i innych korzystać z uroku fajerwerków?
Nieudaną imprezę sylwestrową można reklamować, podobnie jak źle wykonaną usługę fryzjerską, czy kosmetyczną. A organizator ponosi odpowiedzialność za pozostawione w szatni płaszcze czy za rzeczy zostawione w pokoju hotelowym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował porady dotyczące praw konsumenckich tych osób, które zamierzają hucznie powitać Nowy Rok
Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami. Policja przypomina, jak bezpiecznie posługiwać się materiałami pirotechnicznymi.
Zbliżający się okres sylwestrowo–noworoczny to czas wzmożonej sprzedaży oraz używania różnego typu materiałów pirotechnicznych, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia osób, a także mogą być przyczyną powstania pożarów. Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie powinny być kupowane po głębokim przemyśleniu - radzi Policja.
Noc Sylwestrowa to czas, kiedy lekarskie izby przyjęć pękają w szwach. Najwięcej pracy mają chirurdzy i okuliści. Statystyki wypadków związanych z fajerwerkami są zatrważające, a łatwy dostęp do petard, każdego roku zwiększa liczbę ofiar.