Po śmierci 38 - letniej Włoszki Eluany Englaro, która od 17 lat była w śpiączce, na całym świecie toczą się dyskusje, czy odłączenie nieuleczalnie chorego od sztucznego odżywiania jest eutanazją. W Polsce na życzenie pacjenta lekarze mogą odstąpić od żywienia go - informuje Radio Zet.
Producenci telewizji Sky Real Lives podjęli decyzję o wyemitowaniu filmu dokumentalnego „Prawo do umierania”, który pokazuje proces przeprowadzania eutanazji Craiga Ewerta cierpiącego z powodu jednej z Chorób Neuronu Ruchowego. Postanowienie realizatorów spotkało się z krytyką licznych środowisk, szczególnie tych, które postulują delegalizację eutanazji w tych krajach, w których jest dozwolona.
85-letni mężczyzna zadał swojej o dwa lata młodszej żonie śmiertelny cios brzytwą, a następnie w ten sam sposób chciał popełnić samobójstwo. Dramat rozegrał się w mokotowskim szpitalu.
52- letnia Chantal Serbie zmarła dwa dni po odrzuceniu jej wniosku o eutanazję.
Belgijski pisarz Hugo Claus, uważany za kandydata do Literackiej Nagrody Nobla, zmarł w Middelheim Hospital w Antwerpii w wieku 78 lat.
Parlament Luksemburga stosunkiem głosów 30 do 26 przyjął w pierwszym czytaniu ustawę legalizującą eutanazję. Jeśli ustawa zostanie ostatecznie przyjęta, Luksemburg stanie się kolejnym – po Holandii, Belgii i Szwajcarii krajem europejskim umożliwiającym chorym „śmierć na życzenie”.
57- letnia Polka była ostatnią "pacjentką" Ludwiga Minellego – założyciela stowarzyszenia Dignitas.
Eutanazja jako pozbawienie życia na życzenie jest w Niemczech zabroniona. Wspomagane samobójstwo jest jednak legalne, jeżeli pacjent sam doprowadzi do swojej śmierci, na przykład wypije podawaną mu truciznę. Doktor Roger Kusch wykorzystał to i skonstruował urządzenie, które pomaga w odebraniu sobie życia. Pacjent dożylnie podaje sobie chlorek potasu, a potem naciska guzik.
Eutanazja jest różnie definiowana, najczęściej używanymi synonimicznymi określeniami są tu: „pomoc w umieraniu” lub „wspomagane samobójstwo”. Jednym z warunków podjęcia działania tego rodzaju (w krajach, gdzie eutanazja jest dozwolona) jest jednoznaczne wyrażenie woli pacjenta będącego w pełni świadomym i zdrowym psychicznie.
Przestępczość starszych ludzi rośnie z dnia na dzień. Renciści napadają na sklepy i apteki, kradną przede wszystkim żywność i lekarstwa. Złapani trafiają do specjalnych więzień dla seniorów. Na szczęście to nie są fakty. Niemiecka stacja ZDF emituje thriller o emerytach, prognozując w 2030 roku Powstanie Starców.
Rencista z Małopolski złożył przed krakowskim sądem pozew o przyznanie prawa do eutanazji. Argumentuje, że renta w wysokości 500zł nie wystarcza mu na jedzenie i leki, więc śmierć jest najlepszym wyjściem - informuje Dziennik Polski.
Eutanazja to temat budzący niezwykłe kontrowersje na całym świecie. W Japonii jest ona dozwolona, ale praktykowana niezwykle rzadko. Dotyczy to równiez przypadków odłączania od aparatury podtrzymującej życie terminalnie chorych osób.
Arcybiskup Paul Josef Cordes powiedział, ze nie można pozwolić żeby politycy złożyli w ofierze godność ludzi starszych w zamian za interesy ekonomiczne. Jednocześnie zwrócił uwagę że społeczeństwo świata, szczególnie Europy jest z każdym rokiem coraz starsze.
Każdego dnia jeden Belg umiera w wyniku eutanazji - czytamy w rządowym raporcie. Teraz będzie to jeszcze łatwiejsze - w aptekach w tym kraju pojawiły się bowiem specjalne pakiety, zawierające wszystko co jest potrzebne do przeprowadzenia eutanazji w domu.
W 2001 roku holenderski raport dotyczący eutanazji pokazał, że około 1000 osób zostało zabitych przez lekarzy bez swojej wyraźnej prośby. W ubiegłym roku dr Nigel Sykes dyrektor medyczny Hospicjum Świętego Krzysztofa w Londynie oświadczył, że jedynie 3,5 procent ludzi umierających na raka jest zainteresowanych eutanazją. Nawet w Holandii, gdzie eutanazja jest legalna już od 20 lat ponad 90 procent osób żyjących w domach opieki nie chce z niej nigdy skorzystać.