Jack Kevorkian, lekarz, który pomógł ponad stu osobom w eutanazji, zmarł w piątek w Michigan. Miał 83 lata.
24 kwietnia odbędzie się telewizyjna premiera dramatu biograficznego "You Don't Know Jack".
"Rola pokolenia seniorów jest nie do przecenienia, a oferowanie im „wspomaganego samobójstwa” jako remedium na problemy starości jest strategią samobójczą dla społeczeństwa." - takie słowa zawarła Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia w oświadczeniu na temat holenderskiego obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej wspomaganego samobójstwa dla obywateli powyżej 70. roku życia.
Zdrowe osoby w podeszłym wieku, które są po prostu "zmęczone życiem", będą mogły zdecydować o zakończeniu swojej egzystencji za pomocą śmiertelnego zastrzyku, jeśli wejdą w życie nowe przepisy dotyczące eutanazji rozpatrywane obecnie przez holenderski parlament.
Brytyjscy i belgijscy naukowcy ogłosili, że udało im się skomunikować z pacjentami w stanie wegetatywnym.
W tym roku hospicja otrzymają z Narodowego Funduszu Zdrowia niespełna 280 milionów złotych. To zbyt mało, by zapewnić leczenie potrzebującym - uważają przedstawiciele hospicjów. Ks. Marek Kujawski z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu mówi nawet, że tak niskie wsparcie jest kpiną z człowieka. Z kolei dr Jadwiga Panek-Lenartowicz z hospicjum O. Pio w Radomiu powiedziała, że nie można oszczędzać na ludziach chorych, szczególnie umierających.
Susan Sarandon i John Goodman dołączą do obsady dramatu "You Don't Know Jack". Biograficzny film przedstawi historię Jacka Kevorkiana, lekarza z Michigan, który pomógł ponad 150 śmiertelnie chorym osobom popełnić samobójstwo.
Al Pacino podjął rozmowy dotyczące występu w obrazie "You Don't Know Jack". Biograficzny film przedstawi historię doktora Jacka Kevorkiana, lekarza z Michigan, który pomógł ponad 150 śmiertelnie chorym osobom popełnić samobójstwo.
Premier Donald Tusk wzywając do debaty o eutanazji, otworzył kolejny rozdział dyskusji, która wzbudza większe emocje niż zapłodnienie in vitro. Czy pomyślał o tych, którzy wbrew przysiędze Hipokratesa, która mówi: "nigdy nikomu, ani na żądanie, ani na prośbę niczyją nie podam trucizny", będą musieli zakończyć cierpienia człowieka w przypadku uporczywej terapii?
Ludwig Minelli, założyciel organizacji Dignitas (łac. Godność) i szef szwajcarskiej kliniki, w której dokonuje się eutanazji, wywołał prawdziwą burzę kontrowersyjną wypowiedzią, iż należy zmienić brytyjskie prawo tak, aby ułatwić wspomagane samobójstwa. Ponadto ogłosił, że chce pomóc w pozbawieniu się życia parze, w której terminalnie choruje mężczyzna, ale zupełnie zdrowa kobieta także chce śmierci, bo nie zamierza żyć bez męża.
Po śmierci 38 - letniej Włoszki Eluany Englaro, która od 17 lat była w śpiączce, na całym świecie toczą się dyskusje, czy odłączenie nieuleczalnie chorego od sztucznego odżywiania jest eutanazją. W Polsce na życzenie pacjenta lekarze mogą odstąpić od żywienia go - informuje Radio Zet.
Producenci telewizji Sky Real Lives podjęli decyzję o wyemitowaniu filmu dokumentalnego „Prawo do umierania”, który pokazuje proces przeprowadzania eutanazji Craiga Ewerta cierpiącego z powodu jednej z Chorób Neuronu Ruchowego. Postanowienie realizatorów spotkało się z krytyką licznych środowisk, szczególnie tych, które postulują delegalizację eutanazji w tych krajach, w których jest dozwolona.
85-letni mężczyzna zadał swojej o dwa lata młodszej żonie śmiertelny cios brzytwą, a następnie w ten sam sposób chciał popełnić samobójstwo. Dramat rozegrał się w mokotowskim szpitalu.
52- letnia Chantal Serbie zmarła dwa dni po odrzuceniu jej wniosku o eutanazję.
Belgijski pisarz Hugo Claus, uważany za kandydata do Literackiej Nagrody Nobla, zmarł w Middelheim Hospital w Antwerpii w wieku 78 lat.