Holenderski rząd rozważa wprowadzenie ustawy, która umożliwiałaby ludziom starszym poddanie się „asystowanemu samobójstwu" także wtedy, gdy nie są terminalnie chorzy, ale uznają, że ich życie jest „kompletne".
Depresja i zaburzenia osobowości stanowią częste przyczyny psychiczne, w wyniku których pacjenci w Belgii wnioskują o eutanazję uzasadniając swoją prośbę trudnym do zniesienia cierpieniem.
64-letnia Godelieva De Troyer z Belgii cierpiała na depresję. Zdecydowała się na eutanazję i w kwietniu 2012 roku podano jej śmiertelny zastrzyk. Jej syn, Tom Mortier, dowiedział się o śmierci matki dzień później, gdy wezwano go, by odebrał ciało. Jak mówi, był zszokowany i głęboko wstrząśnięty.
Papież Franciszek określił zaniedbywanie i opuszczanie ludzi starszych jako „ukrytą eutanazję". Dziś w Watykanie biskup Rzymu odbył spotkanie spotkanie z dziadkami i osobami starszymi oraz odprawił dla nich mszę.
Eutanazja jest zakazana w Szwajcarii, ale wspomagane samobójstwo - dozwolone. Uczeni z Uniwersytetu w Bernie postanowili zbadać czynniki społeczno-ekonomiczne z nim związane.
Po ponad dekadzie od zalegalizowania eutanazji dorosłych, w Belgii może zostać rozszerzone prawo do przyspieszenia śmierci dla terminalnie chorych dzieci.
Belgijski biochemik Christian De Duve, laureat nagrody Nobla z 1974 roku, zdecydował się na eutanazję. Miał 95 lat. Zmarł 4 maja.
Taro Aso, japoński minister finansów i niegdysiejszy wicepremier, powiedział, że powinno się pozwolić ludziom starszym „pospieszyć się i umrzeć".
Jerzy Owsiak powiedział, że dopuszcza eutanazje jako sposób pomocy osobom starszym w cierpieniach. Wypowiedź wywołała lawinę komentarzy i powrót do roztrząsania kontrowersyjnego zagadnienia.
Najnowsze globalne badanie Prosumer Report „Starzenie się kontra kult młodości” przedstawione przez Euro RSCG Sensors pokazuje znaczące zmiany w podejściu do starzenia się. Z raportu wynika, że wierzymy, iż będziemy starzeć się z wdziękiem, a sama starość przyjdzie do nas przynajmniej 10 lat później niż do naszych rodziców. Wbrew obiegowym przekonaniom nie chcemy zatrzymać młodości za wszelką cenę, a żyć tylko tyle, ile potrzeba.
Jack Kevorkian, lekarz, który pomógł ponad stu osobom w eutanazji, zmarł w piątek w Michigan. Miał 83 lata.
24 kwietnia odbędzie się telewizyjna premiera dramatu biograficznego "You Don't Know Jack".
"Rola pokolenia seniorów jest nie do przecenienia, a oferowanie im „wspomaganego samobójstwa” jako remedium na problemy starości jest strategią samobójczą dla społeczeństwa." - takie słowa zawarła Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia w oświadczeniu na temat holenderskiego obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej wspomaganego samobójstwa dla obywateli powyżej 70. roku życia.
Zdrowe osoby w podeszłym wieku, które są po prostu "zmęczone życiem", będą mogły zdecydować o zakończeniu swojej egzystencji za pomocą śmiertelnego zastrzyku, jeśli wejdą w życie nowe przepisy dotyczące eutanazji rozpatrywane obecnie przez holenderski parlament.
Brytyjscy i belgijscy naukowcy ogłosili, że udało im się skomunikować z pacjentami w stanie wegetatywnym.