W listopadzie opublikowano wyniki europejskiego badania świadomości cukrzycy (Diabetes Awareness Survey). Badanie zostało przeprowadzone przez Novo Nordisk w 8 krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Wyniki badania pokazują, że większość społeczeństwa europejskiego nie ma wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy, a Polska wypada najgorzej pod względem stopnia świadomości odnośnie powikłań cukrzycy, a także dostępności do leczenia.
Nowe badania europejskie wskazują, że powiązanie między spożywaniem alkoholu a uszczerbkiem na zdrowiu jest ściślejsze w krajach bałtyckich i Szwecji niż we Włoszech. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research sugerują, że północna część Europy donosi na ogół o ściślejszym powiązaniu między alkoholem a uszczerbkiem na zdrowiu ze względu silniejsze skłonności do sporadycznego opilstwa, które eksperci nazywają piciem na umór.
"W Unii Europejskiej szkodliwe i ryzykowne spożycie alkoholu stanowi drugi wśród najważniejszych czynników ryzyka chorób i przedwczesnych zgonów. Szkodliwe spożywanie alkoholu stanowi istotny problem społeczny. Dlatego niezbędne są wszechstronne i efektywne polityki dotyczące alkoholu na poziomie krajów, regionów i Unii Europejskiej" - ogłosili w raporcie uczestnicy Europejskiej Konferencji Ekspertów Medyczne i Ekonomiczne Aspekty Używania Alkoholu (MEDUSA).
Jesienią, gdy winogrona dojrzewają, miłośnicy wina mają szansę zobaczyć jak zaczyna się produkcja ich ulubionego trunku. Uczestnictwo w winobraniu a potem wielkie świętowanie wraz z zadowolonymi ze zbiorów producentami, może być niezapomnianym przeżyciem. W Europie jest wiele regionów znanych z produkcji boskiego napoju, niektóre z nich są szczególnie atrakcyjne dla turystów.
1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie UE. W tym czasie będzie odpowiedzialna za organizację spotkań UE, nadawała kierunek polityczny Unii, dbała o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.
Wyniki nowych badań pokazują, że palenie tytoniu odpowiada w 40% - 60% za różnicę w umieralności między mężczyznami a kobietami w Europie. Alkohol jest przyczyną około 20% tej różnicy między płciami. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Tobacco Control podkreślają konieczność podjęcia działań w zakresie zdrowia publicznego w celu zwalczania tych szkodliwych zachowań.
Z przeprowadzonego badania wynika, że co drugi obywatel Europy byłby gotów do pracy w innym kraju, gdyby nie mógł jej znaleźć w swoim. Około 11,3 miliona Europejczyków mieszka poza granicami swego kraju. To o 4 miliony więcej niż dziesięć lat temu, ale zaledwie 2,3 proc. ludności UE.
Wystartował portal "e-Justice" mający na celu ułatwienie obywatelom, przedsiębiorcom i prawnikom dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej. Portal umożliwia dostęp do informacji o prawie UE oraz prawie wewnętrznym wszystkich państw członkowskich.
Historycy z Austrii, Holandii i Wlk. Brytanii połączyli swe siły, aby zbadać sposób, w jaki społeczeństwa średniowieczne wykorzystywały przeszłość do ustalenia poglądów na temat ludzi i ich tożsamości oraz w jaki sposób te poglądy nadal odgrywają ważną rolę w dzisiejszym społeczeństwie.
Już ponad 5 tysięcy osób zwiedziło wystawę „Europa-to nasza historia", otwartą 1 maja w Hali Stulecia we Wrocławiu. Ta multimedialna podróż po meandrach historii zjednoczonej Europy potrwa do 5 sierpnia.
Polscy turyści coraz częściej odkrywają Europę własnym autem. Otwarcie granic, coraz lepsza znajomość języków obcych oraz dostępność ofert turystycznych w Internecie sprawiają, że chętniej samodzielnie organizujemy wyjazdy zagraniczne.
Tom Hanks opracował niezawodny sposób na zachowanie anonimowości w Europie. Aktor zaobserwował panującą na europejskich plażach modę na obcisłe kąpielowe slipki i postanowił jak najlepiej się do niej dostosować.
103 - letni Japończyk Saburo Shochi planuje czwartą podróż dookoła świata. Pierwszą odbył tuż przed setnymi urodzinami i - jak widać - wojażowanie bardzo mu się spodobało.
Realizatorzy projektu SHARE (Survey of Health, Ageing, and Retirement in Europe) udostępnili najnowsze dane. W pierwszym etapie zgromadzono statystyki dotyczące starzenia się społeczeństw i kwestii emerytalnych na przełomie 2004/2005 z 11 krajów europejskich. W drugim etapie dane dotyczące wspomnianych zagadnień pochodzą z przełomu 2006/2007 i zostały zebrane z 15 krajów europejskich.
Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester postanowili zbadać, ile lat w sposób aktywny przeżywają średnio Europejczycy po pięćdziesiątym roku życia. Okazało się, że najłagodniej starzeją się Duńczycy. Polacy wypadli najlepiej w porównaniu do innych narodów Europy Wschodniej.