Sezon urlopowy powoli dobiega końca. Jest to dobry moment na przedstawienie nowych trendów na rynku turystycznym, a także ukazanie nowych preferencji Polaków w tym segmencie. Rynek usług turystycznych ulega nieustannym przemianom. Ma na to wpływ wiele czynników - politycznych, gospodarczych, a nawet technologicznych.
Szwedzi pozdrawiają się słowami Glad Påsk – Wesołej Wielkanocy, Włosi kosztują Colomby - wielkanocnej babki z migdałami, we Francji dzieci szukają w ogrodzie czekoladowych dzwonków i kurczaków, a Brytyjczycy uczestniczą w wyścigu turlania jajek. Zarezerwuj bilet lotniczy na platformie FRU.PL i przekonaj się jak wygląda Wielkanoc u naszych europejskich sąsiadów!
Zmiana klimatu, intensywne uprawy i rozlewanie się skupisk miejskich wywierają coraz większą presję na parki przyrodnicze i różnorodność biologiczną Europy. Środowisko naturalne jest u kresu wytrzymałości, a utrata siedlisk już teraz grozi wyginięciem wielu gatunków.
Sondaż Eurobarometr Active Ageing, który ujawnia uderzające różnice w opiniach na temat wieku i kwestii z nim związanych w różnych krajach europejskich.
Większość Polaków, kiedy wyjeżdża na zagraniczne wakacje, udaje się do jednego z europejskich krajów. Dość dużym powodzeniem cieszą się również Egipt i Tunezja. Takie tygodniowe wczasy kosztują statystycznego Kowalskiego 2500 zł – wynika z analizy portalu turystycznego Tripsta.pl.
Odwołany lot do Madrytu? Opóźniony o 2 godziny pociąg do Berlina? Standard francuskiego hotelu niezgodny z jego klasą? Musisz zrezygnować z wycieczki, czy poniesiesz konsekwencje finansowe? Europejskie Centrum Konsumenta przygotowało kilka prostych rad na kłopoty w podróży - cennych tym bardziej, że właśnie na dobre zaczyna się sezon turystyczny.
W ciągu najbliższych 50 lat liczba obywateli Europy w wieku 65 lat i więcej ma się podwoić. Co prawda dane o średniej długości życia starzejącej się populacji europejskiej pomagają w prognozowaniu przyszłości, niemniej mówią nam tylko połowę prawdy. Kolejnym elementem układanki jest wiedza o tym, ile z tych lat przeżyjemy w zdrowiu - właśnie opublikowano nowe dane dla każdego z państw członkowskich UE, pokazujące, jak długo ludzie mogą żyć bez niepełnosprawności.
Kilkanaście osób z Europy spotkało się w Kołobrzegu, by dyskutować o historii Starego Kontynentu, dzielić się wspomnieniami i po prostu integrować. Warsztat „Dancing with memories” Stowarzyszenie APERTO zorganizowało już po raz trzeci, ale po raz pierwszy wzięli w nim udział przedstawiciele dwóch pokoleń.
Rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Będzie to okazja do tego, by uświadomić sobie, że w Europie żyjemy dziś dłużej i że cieszymy się dobrym zdrowiem dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, oraz bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie z tego wynikają.
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komitet Farmaceutyczny przy Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce ogłosili raport „Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie ekonomiczne dla europejskich gospodarek" opracowany przez ekspertów obu tych organizacji. Autorzy dokumentu zwracają uwagę na konieczność podjęcia wielosektorowych działań i współpracy rozmaitych instytucji na rzecz większego wykorzystania innowacji w medycynie, czyli w prewencji, diagnostyce i leczeniu, w celu poradzenia sobie z wyzwaniem starzenia się społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście dyskusji na temat wydłużenia wieku emerytalnego.
W listopadzie opublikowano wyniki europejskiego badania świadomości cukrzycy (Diabetes Awareness Survey). Badanie zostało przeprowadzone przez Novo Nordisk w 8 krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Wyniki badania pokazują, że większość społeczeństwa europejskiego nie ma wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy, a Polska wypada najgorzej pod względem stopnia świadomości odnośnie powikłań cukrzycy, a także dostępności do leczenia.
Nowe badania europejskie wskazują, że powiązanie między spożywaniem alkoholu a uszczerbkiem na zdrowiu jest ściślejsze w krajach bałtyckich i Szwecji niż we Włoszech. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research sugerują, że północna część Europy donosi na ogół o ściślejszym powiązaniu między alkoholem a uszczerbkiem na zdrowiu ze względu silniejsze skłonności do sporadycznego opilstwa, które eksperci nazywają piciem na umór.
"W Unii Europejskiej szkodliwe i ryzykowne spożycie alkoholu stanowi drugi wśród najważniejszych czynników ryzyka chorób i przedwczesnych zgonów. Szkodliwe spożywanie alkoholu stanowi istotny problem społeczny. Dlatego niezbędne są wszechstronne i efektywne polityki dotyczące alkoholu na poziomie krajów, regionów i Unii Europejskiej" - ogłosili w raporcie uczestnicy Europejskiej Konferencji Ekspertów Medyczne i Ekonomiczne Aspekty Używania Alkoholu (MEDUSA).
Jesienią, gdy winogrona dojrzewają, miłośnicy wina mają szansę zobaczyć jak zaczyna się produkcja ich ulubionego trunku. Uczestnictwo w winobraniu a potem wielkie świętowanie wraz z zadowolonymi ze zbiorów producentami, może być niezapomnianym przeżyciem. W Europie jest wiele regionów znanych z produkcji boskiego napoju, niektóre z nich są szczególnie atrakcyjne dla turystów.
1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie UE. W tym czasie będzie odpowiedzialna za organizację spotkań UE, nadawała kierunek polityczny Unii, dbała o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.