Najdroższym miejscem do zakupu waluty na wakacje zwykle są banki. Kupując w ich oddziałach np. euro, koszt ukryty w kursie wyniesie ok. 3% wymienianej kwoty. W przypadku kantoru, będzie to prawie 0,6%. Najtańsze są natomiast kantory internetowe. Tam koszt wymiany jest 10-krotnie niższy niż w bankach i o połowę mniejszy niż w zwykłych kantorach - wynosi ok. 0,3%. Jak znaleźć dobry kantor internetowy i jak dokonać w nim transakcji?
Jeżeli na urlop wybieramy się do krajów, w których obowiązują takie waluty jak euro, funt brytyjski, dolar amerykański czy frank szwajcarski, najlepiej zabrać ze sobą pieniądze kupione w Polsce. Problem stanowić mogą inne, mniej popularne waluty. W tej sytuacji Expander radzi, aby zaopatrzyć się w kraju w euro i dopiero na miejscu część pieniędzy wymienić na lokalną walutę. Warto także oprócz gotówki, na wszelki wypadek, zabrać na wakacje kartę płatniczą.
Grecja to kraj uwielbiany przez polskich turystów. Tym razem wyjazd może nie być aż tak przyjemny, ponieważ państwo to ma problemy finansowe. Eksperci po raz kolejny zalecają, by – jeśli chcemy uniknąć kłopotów – zabrać ze sobą gotówkę.
Grecja należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych - co czwarty Polak wyjeżdzający na zagraniczne wycieczki, wybiera właśnie Helladę. Jednak problemy finansowe tego kraju mogą utrudnić życie turystom. Dlatego warto zabrać ze sobą trochę euro w gotówce.
Wybieramy się z mężem na wyjazd w góry za granicę. Chcemy oczywiście zakupić wcześniej euro, by na miejscu móc już płacić w obcej walucie. Ostatnio słyszałam, że bardziej opłaca się kupić obcą walutę w e-kantorze. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy taka transakcja jest bezpieczna?
Wakacje za granicą, zorganizowane samodzielnie lub przez biuro podróży, wiążą się z koniecznością kupienia obcej waluty. Warto już teraz pomyśleć o wymianie dewiz i wybrać najkorzystniejsze rozwiązania, aby nie przepłacać w sezonie letnim. Waluty można zdobyć w banku, kantorze lub za pomocą internetowych platform społecznościowych – tutaj kursy nie są obarczone spreadem, dzięki czemu można zyskać kilkaset złotych na dodatkowe wakacyjne atrakcje.
Zaczęła obowiązywać tzw. ustawa „antyspreadowa" dająca kredytobiorcom możliwość spłaty kredytu w walucie zobowiązania.Dla kogo nowe przepisy to realna ulga i jak z niej skorzystać?
W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo wyraźnie zmalało poparcie Polaków dla wprowadzenia w naszym kraju wspólnej europejskiej waluty - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Spadek akceptacji przyjęcia przez nasz kraj wspólnej waluty często bywa tłumaczony kryzysem finansowym w niektórych krajach eurolandu, co uświadomiło Polakom, że przystąpienie do strefy euro nie gwarantuje stabilności gospodarczej i finansowej państwa.
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal finansowy Inwestycje.pl ponad połowa ankietowanych (54,7%) jest za przyjęciem euro w Polsce, ale aż 61,7% obawia się, że po przyjęciu wspólnej europejskiej waluty ceny w Polsce wzrosną.