Jeśli chodzi o przewidywanie zachowań przestępczych, istotnym czynnikiem są wyznawane przekonania religijne, mówią psycholodzy z University of Oregon.
Polacy powszechnie potępiają przychodzenie do pracy po spożyciu alkoholu – wynika z badania CBOS na temat etyki pracowniczej. Zdecydowanie negatywnie oceniają również „załatwianie” zwolnienia lekarskiego mimo dobrego stanu zdrowia, spóźnianie się do pracy, dorabianie do pensji w czasie przeznaczonym na realizację obowiązków zawodowych oraz załatwianie prywatnych spraw w godzinach pracy. Polacy jednak wyraźnie częściej niż pięć lat temu, a w niektórych przypadkach także nieco częściej niż dziesięć lat temu, przyznają się do sytuacji wskazujących na nieuczciwość lub niesumienność zawodową.
Ilu na 10 kupujących, wyszłoby ze sklepu ze zbyt wysoką resztą omyłkowo wydaną przez kasjera? A- jedna, B- dwie, C- trzy, D - a może nikt? Jak wynika z badania „Moralność Finansowa Polaków”, wykonanego na zlecenie KPF, w partnerstwie z BIG InfoMonitor, prawidłowa odpowiedź to B, ale nawet w tak drobnej etycznie sprawie wiele zależy od wieku, płci, dochodów oraz ciężaru posiadanych zobowiązań choćby w postaci pożyczek i kredytów.
Mniej niż połowa Polaków uważa, że banki są uczciwe wobec swoich klientów – wynika z badania „Zaufanie Polaków do banków” zrealizowanego na zlecenie Procontent Communication. Blisko co piąty badany podziela twierdzenie, że banki są nieuczciwe wobec swoich klientów.
Filozof Jacek Filek, historyk i badacz kultury ludowej Karpat Antoni Kroh oraz prezes Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych „ARKADIA” Jan Młynarczyk odebrali w Krakowie Nagrody imienia księdza Józefa Tischnera.
Leczenie niepłodności, zasady i warunki stosowania medycznie wspomaganej prokreacji, postępowanie z komórkami i zarodkami rozrodczymi oraz procedury bezpieczeństwa – to najważniejsze cele przyjętego dziś przez rząd projektu ustawy o leczeniu bezpłodności. Nowe regulacje szczegółowo określają okoliczności dotyczące dawstwa, pobierania, przetwarzania, testowania, przechowywania i dystrybucji komórek rozrodczych oraz zarodków przeznaczonych do stosowania w zapłodnieniu in vitro.
Prawie każdy z nas od czasu do czasu ma ochotę skłamać np. co do wysokości rocznego dochodu, wieku, czy poziomu wykształcenia. Ale co sprawia, że faktycznie decydujemy się minąć z prawdą?
Osoby o kreatywnych umysłach częściej oszukują niż ci, którzy rzadziej wpadają na oryginalne rozwiązania. Oryginalni myśliciele dysponują zwiększoną zdolnością do racjonalizacji swoich działań. To może sprzyjać nieetycznemu działaniu, bowiem kreatywni ludzie wyszukują dla niego rozmaitych uzasadnień.
Mimo powszechnie deklarowanego indywidualizmu w sferze norm i wartości oraz przypisywania w tym względzie coraz mniejszego znaczenia wierze i nauczaniu Jana Pawła II, polskie społeczeństwo wciąż w znacznym stopniu zorientowane jest etycznie, w rozumieniu etyki katolickiej - to tezy wypływające z badania zrealizowanego przez CBOS. Mimo wszystko jednak można dostrzec istotne symptomy sekularyzacji w dziedzinie moralności. Odchodzenie od etyki określanej jako tradycyjna w kierunku etyki postmodernistycznej przejawia się w znacznym przyzwoleniu na pewne formy nieuczciwości oraz w pogłębiającej się liberalizacji w kwestiach dotyczących szeroko rozumianej seksualności i bioetyki.
Po raz dziewiąty przyznano Nagrodę Znaku. Nagrodę powołano w 2001 roku, by promować w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość - cechy tak bardzo propagowane przez ks. Józefa Tischnera.