Amerykańscy i francuscy naukowcy odkryli, że im więcej kobieta ma pieprzyków, tym większym cechuje się ryzykiem raka piersi.
Czerwone mięso stanowi ważny element zbilansowanej diety, ale często wskazuje się, że jego większe ilości w jadłospisie mogą sprzyjać różnym chorobom. Teraz wykazano, że częste serwowanie sobie steków i innych tego rodzaju przysmaków może mieć wpływ na rozwój raka piersi.
Uczeni ze Stellenbosch University w Republice Południowej Afryki odkryli, że należący do formacji roślinnej fynbos miodokrzew może pomóc zatrzymać rozwój raka piersi.
Poza wzmacnianiem więzi w związku i zaspokajaniem popędu płciowego seks ma wiele innych funkcji. Sprzyja dobremu samopoczuciu, pomaga się odprężyć, wzmacnia układ odpornościowy. Oto, dlaczego warto zastosować się do zaleceń ekspertów i częściej się kochać:
Większość kobiet sądzi, że uderzenia gorąca oznaczają menopauzę, ale połowa pań doświadcza ich jeszcze przed klimakterium.
Wiele kobiet zauważa, że wraz z wiekiem łatwiej niż mężczyźni zyskuje na wadze. Nowe badania na myszach mogą pomóc wyjaśnić to zjawisko.
Pacjentki w wieku pomenopauzalnym, które chorowały na raka piersi, są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę i powinny być częściej badane pod tym kątem.
Kobiety z wyższym poziomem mikroelementów występujących w wielu owocach i warzywach mogą być mniej narażone na rozwój raka piersi.
Ludzie, którzy piją mrożoną herbatę, narażają się na większe ryzyko rozwoju bolesnych kamieni nerkowych.
Chociaż prawie połowa kobiet po menopauzie cierpi na atrofię waginalną, nieliczne panie są gotowe o tym mówić, wynika z nowego brytyjskiego badania.
Rola określonych hormonów w zdrowym starzeniu się i możliwości osiągnięcia długowieczności to temat powszechnie zgłębiany przez gerontologów. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do rozmaitych chorób lub po prostu kiepskiego samopoczucia i przyspieszenia procesu starzenia się.
Badanie z udziałem ponad 16.000 kobiet wykazało, że im większy rozmiar biustu, tym większe ryzyko nowotworu.
Podatność kobiet na choroby zapalne jest związana z estrogenem, hormonem żeńskim. Badania pokazują, że istnieje związek między poziomem estrogenów i chorobami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
Kofeina powoduje zmiany poziomu estrogenów, mówią uczeni. Różnie jednak oddziałuje na białe, czarnoskóre kobiety i Azjatki, wynika z badań.
Kobiety w okresie menopauzy są bardziej narażone na zapalenie ozębnej i infekcje tkanki, która otacza zęby – alarmują dentyści. Także kości żuchwy i same zęby stają się osłabione, zwłaszcza u kobiet z rozpoznaną osteoporozą. Częściej do dentysty powinny chodzić także kobiety w wieku pomenopauzalnym. Ostatnie wyniki opublikowane w Community Dentistry and Oral Epidemiology wykazały, że aż 25 proc. z nich narażone jest na wypadanie zębów. Niestety w Polsce w okresie menopauzy do dentysty regularnie chodzi tylko 12 proc. kobiet w wieku 43-55 lat – wynika z danych Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.