Zjawisko El Niño mogło pomóc w powstaniu i rozprzestrzenieniu się nowego szczepu cholery podczas pandemii na początku XX wieku, co potwierdza przekonanie, że anomalia klimatyczne mogą stwarzać możliwości pojawienia się nowych szczepów bakterii wywołujących tę chorobę.
Poziom rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa może zależeć od poziomu wilgotności, uważają uczeni z Yale University.
Obecny wybuch epidemii koronawirusa jest największym wyzwaniem dla świata od czasu drugiej wojny światowej, ostrzegł António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ.
Organizatorzy konkursu Eurowizji podjęli decyzję o odwołaniu imprezy w Rotterdamie.
COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Według ostatnich danych pierwszy chory pojawił sie w Chinach w 2019 roku, tam też miał miejsce początek epidemii, która z czasem rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty. 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła pandemię COVID-19.
Według Światowej Organizacji Zdrowia nowy koronawirus, który otrzymał oficjalną nazwę Covid-19, powinien być traktowany jako „wróg publiczny numer jeden", bo stanowi większe zagrożenie niż terroryzm.
Odra atakuje w Czechach, w Niemczech, we Włoszech, w Rumunii, na Ukrainie, we Francji. Czy jesteśmy bezpieczni? Czy będziemy bezpieczni wybierając się do tych krajów na wakacje? Czy będziemy bezpieczni przejeżdżając przez te graje w drodze na wakacje?
Nie mam wątpliwości, że w ciągu kilku lat czeka nas epidemia odry – mówi doktor nauk medycznych Paweł Stefanoff, epidemiolog, naukowiec. Zwiększona ilość zachorowań na odrę występuje tuż poza polską granicą.
Od początku trwania epidemii odry w Rumunii zanotowano już ponad 3 400 zachorowań, w tym 17 przypadków śmiertelnych – podaje tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Granicę polską od rumuńskiej dzieli niewiele ponad 400 kilometrów.
Przenoszony głównie przez tropikalne komary Aedes aegypti, zwane również komarami azjatyckimi lub tygrysimi, wirus Zika zbiera coraz większe żniwa na całym świecie. Obecnie najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia. Według różnych doniesień, wirus ten zawędrował tam najprawdopodobniej wraz z kibicami jadącymi na Mundial 2014, a tylko do końca 2015 roku zanotowano tam ponad 84.000 zakażeń. Niestety coraz więcej przypadków odnotowuje się także w Ameryce Południowej i Środkowej. Europa nie musi się na razie obawiać, odnotowano kilka przypadków zachorowań, ale za sprawą osób, które podróżują, turystów, powracających z krajów o wysokim ryzyku zakażenia się, istnieje prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się wirusów. Jeśli nawet nie jesteśmy w grupie ryzyka, to dobrze wiedzieć, jakie skutki niesie ze sobą zakażenie, jak się uchronić przez wirusem i jak sobie z nim radzić w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów.
„Getting to zero” to hasło tegorocznego Światowego Dnia AIDS, który tradycyjnie przypada 1 grudnia. Ogłaszając zamiar „zmniejszenia do zera” liczby zachorowań spowodowanych zakażeniami HIV, Światowa Organizacja Zdrowia wyznacza całemu światu cel, który ma być osiągnięty do 2030 roku – zatrzymanie epidemii HIV/AIDS.
Jak wygląda sytuacja w Polsce, czy AIDS nadal jest tematem tabu, czy nadal wstydzimy się i boimy badać w tym kierunku? Na ten temat rozmawiamy z Panią Anną Marzec-Bogusławską, lekarzem epidemiologiem i dyrektorem Krajowego Centrum ds. AIDS
Przypadający pierwszego grudnia Światowy Dzień AIDS to okazja do zrewidowania wiedzy na temat HIV – wirusa, z którym żyje obecnie niemal 36,9 mln ludzi na świecie – i wywoływanego przez niego AIDS. Tegoroczne hasło, którym Światowa Organizacja Zdrowia promuje akcję brzmi ambitnie: „Getting to zero”, ponieważ cel, jaki stawia sobie WHO, to zatrzymanie epidemiiw ciągu najbliższych 15 lat.
Zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć winna przyświecać nam także w odniesieniu do grypy. Z danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH wynika bowiem, że w ubiegłym roku liczba zachorowań na grypę w sezonie epidemicznym wyniosła prawie trzy miliony – to aż trzykrotnie więcej niż w poprzednim sezonie. Jednym ze sposobów ustrzeżenia się przed tą chorobą jest szczepionka.
Łamanie w kościach, bóle mięśni i stawów, wysoka gorączka… Tak zwykle, u większości z nas, objawia się początek grypy. Czym różni się ona od zwykłego przeziębienia? Czy istnieją sposoby, aby zabezpieczyć się przed grypą?