Kiedy stajemy przed wyborem odpowiedniej lodówki, najczęściej zwracamy uwagę na wymiary oraz jej wygląd. Warto jednak bliżej przyjrzeć się etykietom energetycznym, które znajdują się na każdym sprzęcie AGD. Jeśli nauczymy się je czytać, okaże się, że są bardzo przydatne, ponieważ zawierają istotne informacje o klasie energetycznej i parametrach sprzętu. Dzięki temu z łatwością dokonamy trafnego zakupu urządzenia, którym będziemy cieszyć się przez lata, oszczędzając przy tym na rachunkach za prąd. W jaki sposób czytać etykiety, by już nigdy nie były trudnym do rozszyfrowania technicznym opisem?
Wg GUS w 2015 roku niemal 80% gospodarstw domowych miało w domu przynajmniej jeden komputer. Jesteśmy aktywnymi użytkownikami Internetu i w sieci spędzamy średnio 5,7 godziny na dobę. Wielu z nas nie wie jednak jak odpowiedzialnie korzystać z urządzeń elektronicznych. Niemal połowa respondentów w badaniu przeprowadzonym przez Multimedia Polska przyznało się do niewyłączania komputera po jego użyciu, a prawie 20% do pozostawiania w stanie uśpienia wszystkich urządzeń w domu. Ile płacimy za brak efektywności energetycznej?
Polskie gospodarstwo domowe płaci za energię elektryczną średnio 1200 zł rocznie, największym prądożercą jest w większości domów lodówka. Warto zapoznać się z tym, jak za pomocą kilku prostych kroków obniżyć rachunki i oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
W gąszczu firm i modeli pralek dostępnych na rynku, wybór odpowiedniego urządzenia to nie lada wyzwanie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej pralki? Czy rodzaj bębna i klasa energetyczna mają znaczenie? Która prędkość wirowania jest najbardziej optymalna?
Decyzja o zakupie nowego sprzętu AGD – np. pralki – zazwyczaj nie jest prosta. Najpierw zaczynamy wnikliwą obserwację starego automatu, aby upewnić się, że na pewno wymaga wymiany. Jeśli jest bardzo źle, wzywamy fachowca, a jeżeli jego wizyta nie pomaga, analizujemy budżet i podejmujemy decyzję – musimy kupić nową pralkę. Co ma dla nas największe znaczenie przy wyborze takiego urządzenia? Cena, funkcje, a może bezpieczeństwo?
Około 75 proc. komputerów w Polsce ma więcej niż 5 lat – wynika z szacunków firmy Intel. Starsze komputery to nie tylko niższa wydajność i krótszy czas pracy na baterii – to przede wszystkim dużo wyższe zużycie energii elektrycznej. Z analiz Intela wynika, że korzystając z komputerów osobistych starego typu rocznie, jako społeczeństwo, marnujemy 730 tysięcy megawatogodzin prądu. To ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia II linii warszawskiego metra przez blisko 21 lat.
W tym roku w Polsce już ponad 25 tysięcy osób rozpoczęło budowę domu. Budujemy, aby mieć swój dom, dla rodziny, z powodu bliskości przyrody i większego komfortu. Wyzwaniem dla budujących są formalności i kwestie finansowe. Czas przygotowania do budowy upragnionego domu trwa średnio 14 miesięcy, a same prace budowlane 22 miesiące. Najważniejszymi czynnikami przy wyborze technologii budowlanych są energooszczędność i koszty eksploatacji oraz łatwości montażu i trwałość – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Xella Polska dotyczącego charakterystyki i motywacji polskich inwestorów indywidualnych.
Blisko połowa Polaków deklaruje zaniepokojenie stanem środowiska naturalnego w naszym kraju - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Znacznie rzadziej ankietowanych martwi stan środowiska w ich najbliższym otoczeniu – mniej więcej co czwarty dostrzega w tym zakresie powody do niepokoju.
Kuchnia nabiera coraz większego znaczenia w naszym życiu. To nie tylko miejsce służące do przygotowania posiłków ale także przestrzeń, w której spędzamy dużo czasu, przyjmujemy gości i odpoczywamy. Zależy nam na jej maksymalnej funkcjonalności i atmosferze - to główne wnioski badania Pocket&Planet przeprowadzonego przez firmę Whirlpool w Polsce, we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.