Zdecydowana większość, bo aż 82 proc. Polaków nie zdaje sobie sprawy, że najwięcej energii zużywa się na eksploatację budynków - wynika z sondażu "Polacy o oszczędzaniu energii" przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Rockwool Polska.
Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia. Niektórzy uprawiają sport dla zdrowia i sylwetki, inni traktują go wyczynowo. Niezależnie od tego, jak spożytkujemy dostarczoną do organizmu energię, musimy zwracać uwagę na właściwie zbilansowaną dietę.
W 2003 roku fala upałów zabiła ponad 30 tys. ludzi. Była to największa naturalna katastrofa w Europie. Kiedy ludzkie ciało jest narażone na temperaturę 42 stopni Celsjusza zaczyna się dosłownie gotować.
Wiele miejsc na świecie cierpi obecnie z powodu niezmiernie wysokich temperatur, w Kalifornii przedłużający się okres upałów spowodował w tym roku śmierć ponad 50 osób.
W Bossier w Luizjanie specjalne oddziały policji dostarczają starszym obywatelom wentylatory i podstawowe produkty medyczne. Wszystko po to, by seniorzy mogli jak najłagodniej przetrwać upalne dni i mieć pod ręką, bez wychodzenia z domu, najpotrzebniejsze leki.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że nawet we własnych domach, bez wychodzenia na słońce, seniorzy są narażeni na przegrzanie. Zbyt wysoka temperatura może być przyczyną wielu schorzeń wywołanych zaburzeniami ośrodka termoregulacji organizmu.
W ten weekend Zachodnie Michigan nawiedzi największa w tym roku fala upałów. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla ludzi starszych i dlatego niektóre lokalne organizacje postanowiły pomóc seniorom przetrwać ów niebezpieczny okres.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, upały będą trwać nadal, co najmniej do 15 lipca. Jak mówi profesor Halina Lorenc z IMGW -"Takie upały to nic dziwnego gdyż klimat w Polsce stopniowo się ociepla, a od 1992 roku w lecie upały są coraz większe i dłuższe."- i dodaje - "Tegoroczne upały odczuwamy bardziej intensywnie dlatego, że w maju i czerwcu było chłodno."
Jak zmienić grupę taryfową, ile kosztuje prąd, jak ”czytać fakturę” oraz gdzie szukać oszczędności - odpowiedzi na te i wiele innych pytań klienci Koncernu Energetycznego ENERGA SA znajdą w odnowionym serwisie internetowym firmy. Witryna została przygotowana w sposób przyjazny także dla niewidomych i osób starszych.