Z powodu panujących od wielu dni upałów, które niekorzystnie wpływają na pracę polskich elektrowni, po raz pierwszy od 20 lat wprowadzono w Polsce ograniczenia w dostawach prądu. Sytuacja się stabilizuje, jednak w dalszym ciągu ponawiane są apele o oszczędzanie energii, zwłaszcza w godzinach jej największego poboru.
W związku z nadzwyczajną sytuacją zaistniałą na skutek upałów w energetyce, dla największych odbiorców energii zostały wprowadzone ograniczenia w dostarczeniu i poborze energii elektrycznej. Dostawy energii dla odbiorców indywidualnych nie są zagrożone.
Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej. Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji. Energetycy apelują więc o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, czyli w godz. 11-15. W przeciwnym razie wystąpić może ryzyko wyłączeń prądu.
Około 1200 złotych rocznie wydaje przeciętna polska rodzina na rachunki za prąd. Według prognoz energia elektryczna z roku na rok ma być coraz droższa, co oznacza, że kwoty te będą stale wzrastać. Z wysokimi rachunkami za energię elektryczną mierzy się prawie każda rodzina, z tego względu warto oszczędzać. Oto kilka wskazówek, które pozwolą nam zmniejszyć rachunki za prąd.
Rachunki za energię elektryczną można obniżyć. Pierwszym, naturalnym sposobem jest obniżenie zużycia energii, na przykład poprzez inwestycje w energooszczędne urządzenia. Kolejnym ze sposobów jest zmiana sprzedawcy prądu na tańszego. Liczba Polaków, którzy się na to decydują, z każdym miesiącem wzrasta.
Zazwyczaj, gdy dostajemy rachunek za prąd, od razu szukamy pogrubionej liczby oznaczającej kwotę, numeru faktury i numeru konta. Jeśli zagłębiamy się w niego bardziej, możemy zacząć się zastanawiać, jaka właściwie jest należna kwota. Na wydruku możemy znaleźć bowiem około 6 albo 7 różnych składników. O kwocie, jaką płacimy za energię elektryczną oraz do kogo przekazywane są pieniądze z konkretnych opłat możemy w dużym stopniu decydować sami. Musimy tylko wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne liczby.
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dystrybutorom energii oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych. Nowe taryfy, które wejdą w życie z początkiem stycznia 2014, oznaczają dla gospodarstw domowych średni spadek rachunków za prąd o około 2,5 proc.
Rząd przyjął założenia do aktów prawnych wprowadzających system ochrony dla biednych osób, mających problem z opłacaniem rachunków za energię elktryczną. Ryczałt energetyczny miałby być przyznawany tzw. odbiorcom wrażliwym, czyli osobom pobierającym zasiłki. Rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych byłyby wypłacane z funduszy ośrodków pomocy społecznej.
2 stycznia rozpoczął się kolejny etap kampanii „Świadoma Energia RWE” promującej ideę racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Akcja, skierowana do gospodarstw domowych oraz firm, obecna jest teraz również w telewizji i Internecie.
Już za rok będziemy mogli wybrać, od kogo chcemy kupować prąd. Firmy energetyczne przygotowują się na otwarcie rynku i walkę o klienta - informuje "Gazeta Wyborcza".