W Święta liczba domowników wzrasta średnio o 3-4 osób, w okresie 24-27 grudnia. Większa liczba domowników oznacza wyższe zużycie mediów takich jak woda, prąd czy gaz. Dla gospodarstw domowych organizujących święta, koszty rachunków za media wzrosną średnio o prawie 100 złotych - wynika z analiz platformy MAM.
Kiedy stajemy przed wyborem odpowiedniej lodówki, najczęściej zwracamy uwagę na wymiary oraz jej wygląd. Warto jednak bliżej przyjrzeć się etykietom energetycznym, które znajdują się na każdym sprzęcie AGD. Jeśli nauczymy się je czytać, okaże się, że są bardzo przydatne, ponieważ zawierają istotne informacje o klasie energetycznej i parametrach sprzętu. Dzięki temu z łatwością dokonamy trafnego zakupu urządzenia, którym będziemy cieszyć się przez lata, oszczędzając przy tym na rachunkach za prąd. W jaki sposób czytać etykiety, by już nigdy nie były trudnym do rozszyfrowania technicznym opisem?
Rynek energii elektrycznej i rynek gazu bardzo szybko się rozwijają. Nic dziwnego, że co rusz pojawiają się na nich nowe firmy. Niestety nie wszystkie są uczciwe. Część sprzedawców podszywa się pod inne, większe lub bardziej znane marki i próbuje sprzedać konsumentom swoje produkty. Trzeba być ostrożnym - inaczej może się okazać, że nieświadomie dokonaliśmy niekorzystnej zmiany sprzedawcy lub kupiliśmy coś, czego wcale nie chcieliśmy.
Nawet 80% zużycia prądu w naszych domach przypada na urządzenia stosowane w kuchni. Składają się na nie głównie chłodziarko-zamrażarki, drobne AGD i kuchnie elektryczne. Aż 65% Polaków otwiera lodówkę wielokrotnie w trakcie przygotowywania posiłku, a 50% uchyla ją na dłużej zastanawiając się nad tym, co zjeść. 53% z nas gotuje bez przykrywek, i nadal rzadko zwracamy uwagę na oznaczenia klasy energetycznej sprzętu, który kupujemy.
Wg GUS w 2015 roku niemal 80% gospodarstw domowych miało w domu przynajmniej jeden komputer. Jesteśmy aktywnymi użytkownikami Internetu i w sieci spędzamy średnio 5,7 godziny na dobę. Wielu z nas nie wie jednak jak odpowiedzialnie korzystać z urządzeń elektronicznych. Niemal połowa respondentów w badaniu przeprowadzonym przez Multimedia Polska przyznało się do niewyłączania komputera po jego użyciu, a prawie 20% do pozostawiania w stanie uśpienia wszystkich urządzeń w domu. Ile płacimy za brak efektywności energetycznej?
Od 2007 roku nabywcy energii elektrycznej mają prawo do zmiany dotychczasowego sprzedawcy energii elektrycznej tyle razy w roku, ile tylko chcą. Rozsądne wybranie nowego dostawcy może zmniejszyć nasze opłaty za energię elektryczną nawet o 20%. Na świadomym wyborze nowego sprzedawcy energii można wiele skorzystać, naturalną jednak rzeczą są pojawiające się w głowie pytania: „Ile to kosztuje?”, „Czy nie będzie żadnych problemów technicznych?”, „Czy to na pewno będzie tańsze?”.
Pominięcie istotnych informacji o dodatkowej opłacie handlowej, zapewnianie, że podpisanie dokumentów to tylko aktualizacja umowy, nieprzekazywanie konsumentom jej podpisanego egzemplarza – to niektóre z zarzutów, jakie UOKiK postawił sprzedawcy energii elektrycznej Energa Obrót w związku z ofertą Gwarancja Stałej Ceny.
Polskie gospodarstwo domowe płaci za energię elektryczną średnio 1200 zł rocznie, największym prądożercą jest w większości domów lodówka. Warto zapoznać się z tym, jak za pomocą kilku prostych kroków obniżyć rachunki i oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
W przyszłym roku spadnie wysokość rachunków zarówno za energię elektryczną jak i za gaz. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżone taryfy za dostawy gazu oraz taryfy dystrybutorów energii elektrycznej. Spadną zarówno ceny samego prądu, jak i tzw. opłaty dystrybucyjne.
Około 75 proc. komputerów w Polsce ma więcej niż 5 lat – wynika z szacunków firmy Intel. Starsze komputery to nie tylko niższa wydajność i krótszy czas pracy na baterii – to przede wszystkim dużo wyższe zużycie energii elektrycznej. Z analiz Intela wynika, że korzystając z komputerów osobistych starego typu rocznie, jako społeczeństwo, marnujemy 730 tysięcy megawatogodzin prądu. To ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia II linii warszawskiego metra przez blisko 21 lat.
Z powodu panujących od wielu dni upałów, które niekorzystnie wpływają na pracę polskich elektrowni, po raz pierwszy od 20 lat wprowadzono w Polsce ograniczenia w dostawach prądu. Sytuacja się stabilizuje, jednak w dalszym ciągu ponawiane są apele o oszczędzanie energii, zwłaszcza w godzinach jej największego poboru.
W związku z nadzwyczajną sytuacją zaistniałą na skutek upałów w energetyce, dla największych odbiorców energii zostały wprowadzone ograniczenia w dostarczeniu i poborze energii elektrycznej. Dostawy energii dla odbiorców indywidualnych nie są zagrożone.
Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej. Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji. Energetycy apelują więc o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, czyli w godz. 11-15. W przeciwnym razie wystąpić może ryzyko wyłączeń prądu.
Około 1200 złotych rocznie wydaje przeciętna polska rodzina na rachunki za prąd. Według prognoz energia elektryczna z roku na rok ma być coraz droższa, co oznacza, że kwoty te będą stale wzrastać. Z wysokimi rachunkami za energię elektryczną mierzy się prawie każda rodzina, z tego względu warto oszczędzać. Oto kilka wskazówek, które pozwolą nam zmniejszyć rachunki za prąd.
Rachunki za energię elektryczną można obniżyć. Pierwszym, naturalnym sposobem jest obniżenie zużycia energii, na przykład poprzez inwestycje w energooszczędne urządzenia. Kolejnym ze sposobów jest zmiana sprzedawcy prądu na tańszego. Liczba Polaków, którzy się na to decydują, z każdym miesiącem wzrasta.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca