Oto kolejny powód, by sięgnąć po książkę: czytanie uznanej fikcji literackiej poprawia zdolność odczytywania emocji. Spędzanie czasu z bohaterami literackimi pomaga „czytać" innych ludzi w realnym świecie.
Rozwinięta empatia to zdolność powszechnie podziwiana. Ludzie bardzo wrażliwi na emocje innych mają zwykle wokół siebie wielu przyjaciół i znajomych, którzy dzielą się z nimi swoimi problemami oczekując wsparcia i zrozumienia. Niemniej jednak współodczuwanie może być kłopotliwe, jeśli dotyczy ogromu negatywnych uczuć. Warto nauczyć się prawdziwie relaksować i choć na chwilę przestać martwić - czy to troskami swoimi, czy innych.
Dla ludzi starszych naprawdę trudnym zadaniem jest trzymać na wodzy swoje uczucia, gdy oglądają chwytające za serce lub odrażające sceny w filmach, bądź reality show, odkryli psycholodzy. Są za to lepsi niż osoby młodsze w doszukiwaniu się dobrych stron nieprzyjemnych sytuacji i wykazują się większą empatią, wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z University of California w Berkeley.
Następnym razem, zanim dokonasz wyboru przekąski, zastanów się, czy odruchowo sięgasz po coś słodkiego, czy też wybierasz jakieś słone produkty, np. chipsy lub popcorn? Wolisz słodkie wino, czy wytrawne? Takie wybory mają związek z twoją osobowością, uważają naukowcy.
Patetyczne chwile zdarzają się w naszym życiu rzadko i pewnie dlatego darzymy je estymą i z ogromną tkliwością wracamy do nich we wspomnieniach. Jednocześnie pamięć o podniosłych sytuacjach wyznacza niejako bieg naszej codzienności: uczucia, emocje, wartości towarzyszące niezwykłym chwilom stanowią fundament, na którym kształtujemy swoją powszedniość. O tym jest książka „Siła codzienności” Marzanny Graff- Oszczepalińskiej.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem