Z najnowszych badań wynika, że dostepne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i acetaminofen, mogą wpływać na sposób przetwarzania informacje, doświadczania przykrych uczuć i reakcje na sugestywne obrazy.
Wieloletnie badania uczonych harwardzkich pokazały, że poczucie szczęścia zależy głównie od jakości naszych relacji z innymi ludźmi. Niby wszyscy to intuicyjnie ujmują, ale wielu z nas zaniedbuje aktywne kreowanie więzi z rodziną i przyjaciółmi. Oto kilka wskazówek ekspertów na temat elementów budowania głębokich, zaufanych relacji z ludźmi.
Ludzie o silnie narcytystycznych cechach są bardziej odporni psychicznie niż posotali: czują się mniej zestresowani i rzadziej zachorowują depresję, pokazują badania przeprowadzone na Queen's University Belfast.
Obecność partnera w pobliżu może znacznie zmniejszyć poziom bólu. Samo mówienie i dotyk kochanej osoby osłabia dolegliwości bólowe.
12 minut – zaledwie tyle potrzeba by osłabić lęk czy rozdrażnienie i poprawić sobie humor. Żeby lepiej się poczuć, nie trzeba jednak szukać bezpośredniego pocieszenia dla samego siebie, ale skierować swoje myśli na innych.
Istnieje niezawodny sposób na ocenę poziomu zainteresowania tym, co mówimy - okazuje się, że gdy źrenice tego, kto mówi i tego, kto słucha, zsynchronizują się, można być pewnym uwagi słuchacza.
Dla własnego dobra, nie tylko dla dobra innych, warto dzielić się tym, co się ma. Okazuje się, że ludzie hojni są szczęśliwsi.
Czynnikiem, który pozwala przewidzieć długość życia, jest... osobowość. Jak odkryli University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku, ludzie, którzy jako nastolatki byli spokojni, empatyczni oraz wykazywali intelektualną ciekawość, mieli większe szanse niż inni na to, że po upływie pięćdziesięciu lat ciągle będą żyli.
Media społecznościowe stały się ważnym elementem naszej codzienności, stąd nic dziwnego, że mogą o nas dużo powiedzieć - okazuje się, że im więcej zdjęć typu selfie publikujemy, tym bardziej wskazują na narcystyczny wymiar osobowości.
Chyba każdy rodzic czy dziadek co najmniej dwojga dzieci świetnie zna sytuacje, w których rodzeństwo nie potrafi pokojowo koegzystować i trzeba interweniować. Ileż to razy trzeba było powtarzać: „uspokójcie się!", „przestańcie!", a i zdarza się „ja z wami zwariuję!". Jeśli wnuki spędzają u Ciebie wakacje czy święta lub choćby weekendy, na pewno znasz ten problem... Zobacz, jakie strategie warto obrać, by dzieci miały ze sobą lepsze relacje.
Trzymanie za rękę kogoś, kto doświadcza bólu, wydaje się naturalnym gestem i w istocie jest skuteczne - organizmy dwojga ludzi zaczynają „wspópracować" i bicie serca oraz oddychanie stają się zsynchronizowane.
Im bardziej jesteśmy zestresowani, tym trudniej nam odczuwać empatię, mówią uczeni.
Badacze z Michigan State University sporzadzili ranking narodów o najwyższej empatii. Zebrali dane od ponad 104 tysięcy osób z 63 różnych krajów. Na pierwszym miejscu uplasował się Ekwador, po nim Arabia Saudyjskia, a dalej Peru. Polacy nie wypadają najlepiej...
Poza tym, że dobrze smakuje i świetnie gasi pragnienie, oto kolejny powód, by sięgnąć po piwo - szwajcarscy uczeni odkryli, że picie piwa czyni ludzi łatwiej socjalizującymi się i bardziej empatycznymi.
Oksytocyna, hormon, który odpowiada m. in. za przywiązanie matki i dziecka, interakcje społeczne i romantyczną bliskość, może być użyteczny w leczeniu zaburzeń psychicznych, mówią uczeni z University of Birmingham.