Związek bywa polem bitwy. Jeśli chodzi zaś o utrzymanie pokoju, dla żon jest ważniejsze niż dla mężów uspokojenie sytuacji po burzliwej kłótni, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Lęk może pomóc ludziom zapamiętywać różne rzeczy, mówią uczeni z Uniwersytetu Waterloo.
Pewnie często powtarzasz sobie: „Tym razem kupię tylko to, czego potrzebuję!" A mimo to wracasz do domu z rzeczami, których nie było na liście zakupów.
Życie to seria wyborów. Każdorazowo, gdy podejmujesz decyzję, istnieje możliwość, że sprawy nie potoczą się zgodnie z oczekiwaniami (to ryzyko) lub stanie się coś złego (to strata). Niechęć do podejmowania ryzyka i doświadczenia straty mają przemożny wpływ na to, jak podejmujemy decyzje.
Uśmiechnij się! To sprawi, że wszyscy w danym pomieszczeniu lub w pobliżu poczują się lepiej, ponieważ świadomie lub nieświadomie uśmiechną się razem z Tobą.
Współczucie pomaga nam rozumieć i wspomóc innych, gdy doświadczają trudności, okazuje się jednak, że niektórzy mogą aktywnie unikać odczuwania współczucia, jeśli mają wybór.
Dlaczego rozlew krwi i przemoc przyciąga widzów? Eksperci w dziedzinie komunikacji odkryli, że ludzie częściej oglądają filmy z krwawymi scenami agresji, jeśli czują, że konfrontacja z brutalnymi aspektami prawdziwego życia ma sens.
W ostatnich latach eksperci ds. zdrowia publicznego ostrzegają przed rosnącą „epidemią" samotności, wskaźniki tego doświadczenia podobno podwoiły się w ciągu ostatniego półwiecza. W nowym badaniu uczeni z University of California San Diego School of Medicine sprawdzili, w jakim wieku w największym stopniu ludziom doskwiera samotność.
To, jaki masz nastrój, wpływa na twoje zachowania zakupowe, bez względu na to, czy jesteś tego świadomy, czy nie. W nowym badaniu odkryto, że ludzie odczuwający smutek i są skoncentrowani na sobie wydają więcej pieniędzy na zakup tych samych produktów niż osoby pozostające w neutralnym stanie emocjonalnym.
Jeśli chodzi o ból, dwie konkurujące ze sobą szkoły mówią, że jest on albo „całkowicie w twojej głowie", albo „całkowicie w twoim ciele". Nowe badanie przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazuje, że w istocie ból jest połączeniem tych dwóch.
Śmiech może być najlepszym sposobem na zachowanie poczucia nadziei. Okazuje się, że dbanie o dobry humor znacząco je zwiększa.
Okazuje się, że osobowość i starzenie się mózgu w seniorskich latach może być ze sobą powiązane.
Nasze mózgi są przystosowane do postrzegania zmarszczek wokół oczu jako przekazujących intensywniejsze i bardziej szczere emocje. Zmarszczki pojawiają się pod wpływem mimiki w wielu wyrazach twarzy, w tym podczas uśmiechu, przy wyrazie bólu, a także smutku.
Pomimo różnych dolegliwości, które pojawiają się w starszym wieku, jako seniorzy zyskujemy pewne korzyści - ludzie starsi częściej zachowują pozytywne nastawienie, pamiętają bowiem głównie pozytywne doświadczenia z przeszłości.
Ludzie religijni czerpią poczucie szczęścia z przekonania, że codzienne wydarzenia mają głębsze znaczenie.