Osoby, które modlą się, gdy doświadczają problemów, znajdują pocieszenie. Ze statystyk wynika, że 75 procent Amerykanów, którzy modlą się co tydzień, robią to, aby poradzić sobie z negatywnymi sytuacjami i emocjami - chorobami, smutkiem, traumą czy gniewem.
Statyny określa się mianem cudownego leku; od czasu ich zatwierdzenia w latach 80-tych są przepisywane dziesiątkom milionów ludzi, by zapobiegać zawałowi serca i udarowi mózgu. Jak się okazuje jednak, leki te mogą przydawać dodatkowych korzyści, w tym tych związanych ze zdrowiem psychicznym. Teraz okazało się, że mają wpływ na ryzyko depresji.
Wyraz twarzy lub dźwięk głosu mogą wiele powiedzieć o stanie emocjonalnym danej osoby; a to, ile ujawniają, zależy od intensywności uczucia. Czy prawdą jest jednak, że im silniejsza emocja, tym łatwiej jest odczytywana? Odkryto paradoksalny związek między intensywnością ekspresji emocjonalnej a sposobem ich postrzegania.
Naukowcy twierdzą, że pozytywny stan umysłu - czyli poczucie szczęścia - ma wpływ na geny. W Centrum Psychoneuroimmunologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles sprawdzono, jak pozytywny stan mentalny oddziałuje na ekspresję ludzkich genów.
Kobiety, które często odczuwają niepokój, zazdrość lub łatwo popadają w zły humor i przygnębienie w średnim wieku, mogą być bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w późniejszym czasie.
Na Uniwersytecie Essex wykazano, że twarze i głosy są częściej oceniane jako męskie gdy są rozgniewane, a kobiece - gdy są szczęśliwe.
Przekonanie, że dobre samopoczucie może być dobre dla zdrowia, nie jest nowe, postanowiono jednak naukowo sprawdzić, na ile można je uznać za uprawomocnione. Przejrzano wyniki badań dotyczącego tego, jak pozytywne emocje mogą wpływać na wyniki zdrowotne w późniejszym okresie.
Pory roku oddziałują na nasze emocje i życie społeczne. Negatywne emocje są zwykle przytłumione latem, natomiast częstotliwość występowania sezonowych zaburzeń afektywnych jest największa w miesiącach zimowych o najmniejszej ilości słońca. To opioidy w mózgu regulują zarówno nastrój, jak to, na ile jesteśmy towarzyscy.
Wielu ludzi, a także przedmiotów w życiu codziennym ma znaczenie emocjonalne. Na przykład, para wełnianych skarpetek ma taką wartość emocjonalną, jeśli była ostatnią rzeczą, którą babcia zrobiła na drutach przed śmiercią. To samo dotyczy słów.
Irlandczycy odkryli, że jedna na jedenaście osób, które doświadczyły udaru, zmagała się ze złością lub zdenerwowaniem w ciągu godziny poprzedzającej to udar. Jeden na dwudziestu pacjentów zaś wykonywał w takim okresie znaczący wysiłek fizyczny.
Nie istnieje obiektywna formuła zadowolenia z życia czy przewodnik po dobrym życiu, jednak od wieków ludzie zwracają się do filozofii, religii i nauki w poszukiwaniu odpowiedzi na egzystencjalne pytania. Ludzkość przebyła już długą drogę od czasu Konfucjusza i Platona, a nauka nadal gromadzi pewne odpowiedzi, czego zaś nauczyliśmy się do tej pory się?
Relaks nie powinien być ostatnim punktem na liście rzeczy do zrobienia. Odprężanie się to ważny proces, który zmniejsza „zużycie" umysłu i ciała.
Wbrew powszechnym stereotypom związanym z płciami, kobiety nie są bardziej emocjonalne niż mężczyźni, mówią uczeni.
Filozofowie i naukowcy od dawna interesują się tym, jak umysł przyjmuje nieuchronność śmierci, zarówno poznawczo, jak i emocjonalnie. Można by się spodziewać, przykładowo, że przypomnienie o śmiertelności, np. o nagłej śmierci ukochanej osoby, wprowadzą nas w stan obezwładniającego lęku przed nieznanym. Tak się jednak nie dzieje. Jeśli perspektywa śmierci jest tak niejasna, dlaczego nie drżymy w ciągłym strachu z tego powodu?
Roszczeniowość - cecha osobowości związana z przesadnym poczuciem wyższości i zasługiwania na coś - może prowadzić do ciągłego rozczarowania, niespełnionych oczekiwań i nawykowych, samonapędzających się zachowań, które pociągają za sobą bardzo wysokie koszty psychologiczne i społeczne.