Starasz się zachować zdrową dietę i zwracasz uwagę na to, co zawiera każdy posiłek, ale gdy nachodzi cię ochota na coś słodkiego, nie jesteś w stanie jej zwalczyć? Takie dietetyczne potknięcia mogą zniweczyć wysiłki odchudzania, więc warto wiedzieć, dlaczego tak silna jest ochota na słodycze i inne przekąski oraz móc ją osłabić.
Nie spodziewałeś się takiego obrotu spraw. Miało być inaczej, a - wbrew oczekiwaniom - dana sprawa znalazła inny finał. Co robić, by poradzić sobie z rozczarowującym skutkiem? Jest kilka sposobów na sprostanie takiej sytuacji.
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni", głosi popularne powiedzenie i okazuje się, że jest w tym sporo prawdy. Trudne doświadczenia w istocie sprawiają, że jesteśmy „mocniejsi".
Mówi się, że starość oznacza wyciszenie, uspokojenie, a wynika to z pewnego „zmęczenia materiału". Okazuje się, że choć w u osób dojrzałych w istocie znacznie zmienia się styl życia, starsi (może właśnie dzięki tej zmianie) mają więcej energii niż młodzi.
Po wakacyjnym wypoczynku mamy zwykle więcej energii i zapału do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Powrót do pracy po urlopie bywa jednak problematyczny i bardzo często związany jest ze stresem. Jak nie dopuszczać do powstawania sytuacji konfliktowych, podpowiada dr Dorota Szczygieł - psycholog Uniwersytetu SWPS Sopot.
Po okresie zapomnienia, tradycyjne planszówki wracają do łask. Zaczynamy doceniać zarówno ich charakter rozrywkowy, jak i – przede wszystkim – edukacyjny. Gry planszowe ćwiczą umysł oraz uczą kultury towarzyskiej, której dzisiaj brakuje młody
Aż 62% Polaków cierpi z powodu bólów brzucha, z czego 63% tej grupy stanowią kobiety, a 37% - mężczyźni. A powodów może być wiele – od zdrowotnych po te związane z naszym stanem emocjonalnym. Każdy ból brzucha ma inne przyczyny i skutki. Każdy człowiek w różny też sposób odczuwa i reaguje na ból.
Rzucenie palenia i schudnięcie – to najczęstsze postanowienia noworoczne podejmowane przez Polaków. Psycholog podpowiada, co zrobić, aby zwiększyć szanse na realizację swoich planów.
Zazwyczaj mamy ich dość już pod koniec listopada. Niestety, większość świątecznych reklam skupia się na bardziej nawet niż w innych porach roku natrętnym zachęcaniu do zakupu produktów lub usług, do znudzenia wykorzystując przy tym frazesy w rodzaju "magia świąt", "magiczny czas" czy "wyjątkowe chwile". Jednak i tu zdarzają się "perełki". Przedstawiamy pięć wzruszających reklam bożonarodzeniowych. Warto je obejrzeć, choćby dlatego że żadna z nich nie pojawiła się w polskich blokach reklamowych.
Emocje – nie możemy bez nich żyć, choć czasem nam żyć nie dają. Są nam niezbędne, byśmy umieli właściwie osądzać sytuację, w jakiej się znaleźliśmy oraz ludzi, których spotykamy.
Bez emocji nie jesteśmy w stanie egzystować w życiu zawodowym. Odczuwamy radość i dumę, gdy odnosimy sukces, a groźba utraty zatrudnienia wywołuje u nas lęk. Zdarza się, że swoje frustracje wyładowujemy na… komputerach. Dlaczego takie zdarzenia mają miejsce? O emocjach w pracy opowiada dr Dorota Szczygieł, psycholog SWPS Sopot, kierownik studiów podyplomowych „Inteligencja emocjonalna w praktyce”.
W sytuacji, gdy człowiek dowiaduje się, że jest chory na nowotwór, życie zmienia się nie tylko jemu. Choroba bliskiej osoby sprawia, że zmienia się funkcjonowanie całej rodziny, a także najbliższych osób. Mówi się wręcz, że choruje cała rodzina. Różne osoby, w różny sposób reagują na informację o diagnozie. Jedni robią dobrą minę do złej gry, inni pocieszają, inni zamykają się w sobie, a jeszcze kolejni po prostu są obok - towarzyszą.
Robisz dobrą minę do złej gry? A może przy irytującej sytuacji reagujesz instynktownie i krzyczysz? Jak wynika z niemieckich badań, ognisty temperament służy zdrowiu. Ludzie, którzy dają upust emocjom, żyją dłużej i cechują się niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych oraz raka.
Próbujesz się uśmiechać w stresujących sytuacjach? Poczujesz się od tego jeszcze gorzej.
Oto kolejny powód, by sięgnąć po książkę: czytanie uznanej fikcji literackiej poprawia zdolność odczytywania emocji. Spędzanie czasu z bohaterami literackimi pomaga „czytać" innych ludzi w realnym świecie.