Okreś świąteczny przed nami, a w związku z nim czekają nas odwiedziny bliższej i dalszej rodziny. Wielu ludzi cieszy się z tego powodu, bo w ciągu roku brakuje czasu na takie spotkania, jeśli jednak familia jest skonfliktowana, wizyty mogą być bardzo destrukcyjne. Okazuje się, że problemy rodzinne nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i są nawet silniejszym czynnikiem kłopotów zdrowotnych niż np. relacje ze współmałżonkiem.
Badania wykazały, że zachowania kotów odzwierciedlają cechy osobowościowe ich właścicieli.
Osoby z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi są biologicznie starsze ich rówieśnicy bez tej choroby. Różnica może wynosić nawet kilkanaście lat.
Istnieje łatwy sposób na osłabienie rozemocjonowania: należy mówić do siebie w trzeciej osobie.
Jedzenie to jedna z podstawowych przyjemności, dlatego sięgamy po nie w różnych okolicznościach, nie tylko wtedy, gdy po prostu jesteśmy głodni. Dość powszechnym zjawiskiem jest serwowanie sobie jakiejś przekąski, czy całego posiłku, gdy czujemy się zestresowani. To z kolei może prowadzić do nadwagi i otyłości. Zobacz, jak sobie poradzić z „zajadaniem" stresu.
Szwedzcy badacze odkryli, że nasze czworonogi mogą odczuwać podobny poziom stresu do tego, jakiego my doświadczamy.
Jeśli masz duże poczucie odpowiedzialności, cechuje cię też znacznie większe ryzyko zmagania się z odczuwaniem niepokoju i stresu, mówią uczeni z Uniwersytetu Środkowej Florydy oraz Uniwersytetu w Hiroszimie.
Jeśli twój starszy przyjaciel czy krewny daje się namówić telemarketerowi na badania w Bolesławcu, choć mieszka w Łodzi lub też cieszy się jak dziecko, bo ktoś przez telefon mówi, że wygrał telewizor, ale wcześniej musi zapłacić podatek, może to wskazywać na zagrożenie demencją.
Samotność jest przykra i negatywnie wpływa na zdrowie, ale życie bez partnera wcale nie musi oznaczać izolacji i może być wręcz szczęśliwsze niż pozostawanie w związku.
Uśmiechanie się realnie wpływa na nasze samopoczucie - sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.
Nowe badanie sugeruje, że prawdopodobieństwo pozostawania w długotrwałym szczęśliwym związku jest do pewnego stopnia zależne zarówno od twoich genetycznych uwarunkowań, jak i tych cechujących twojego współmałżonka.
Miłość wpływa nie tylko na nasz stan emocjonalny, ale i fizyczny. Okazuje się, że ludzie zakochani mają niższy poziom cholesterolu, słabną u nich symptomy alergii i zmniejsza się ciśnienie krwi.
To, z jakiego materiału są noszone przez nas ubrania, ma wpływ na nasz stan emocjonalny.
Człowiek stanowi jedność psychofizyczną i dlatego depresja to nie tylko zaburzenia związane z naszą psyche, ale i problemy natury fizycznej. Okazje się, że „choroba duszy" wpływa też na dyskomfort ciała.
Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa niepokój w związku z jakimś konkretnym wydarzeniem, czy nawet bez uświadomionej wyraźnej przyczyny. Jeśli jednak często odczuwamy niepokój i jest on nasilony, może oznaczać zaburzenia, które znacznie osłabiają jakość życia.