Warto „słuchać" swoich emocji wybierając smak lodów, nowe ubrania, a nawet dom, wynika z badań opublikowanych w Journal of Consumer Research.
Z najnowszych badań wynika, że dostepne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i acetaminofen, mogą wpływać na sposób przetwarzania informacje, doświadczania przykrych uczuć i reakcje na sugestywne obrazy.
Badania sugerują, że ludzie różnych pokoleń są podobnie samotni, ale z różnych powodów.
Stereotyp zrzędliwego starszego człowieka nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nowe badanie przeprowadzone przez psychologów z Duke i Vanderbilt University pokazało, że seniorzy są zwykle bardziej stabilni emocjonalnie i łatwiej opierają się pokusom w codziennym życiu.
Czy starsi ludzie są dziś bardziej samotni niż seniorzy z poprzednich pokoleń? Być może jest ich obecnie więcej, więc problem izolacji stał się powszechniejszy.
Nie potrzeba dużej przestrzeni, aby praktykować jogę, co ma szczególne zanczenie w okresie kwarantanny w zwiazku z epidemią COVID-19. A warto ją ćwiczyć, ponieważ pomoże zarówno zadbać o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Okazuje się, że ma wpływ na wielkość mózgu.
W związku z pandemią koronawirusa Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii apelują o solidarność, troskę i wsparcie, a także… rozsądek. Zwracają też szczególną uwagę na starszych, osamotnionych ludzi.
Medytacja ma właściwości przeciwbólowe; okazuje się, że już krótkie, 30-minutowe jej praktykowanie może złagodzić dolegliwości.
Mogłoby się wydawać, że podążanie za szczęściem prowadzi do radośniejszego sposobu funkcjonowania. Jednak nowe badania wykazały, że pragnienie poczucia szczęścia może mieć również negatywny skutek.
W przyjemnych, szczęśliwych chwilach na naszych twarzach w naturalny sposób pojawia się uśmiech, ale okazuje się, że to działa także w drugą stronę, tzn. uśmiechanie się oddziałuje na sposób postrzegania danych sytuacji i poprawia nastrój.
Okreś świąteczny przed nami, a w związku z nim czekają nas odwiedziny bliższej i dalszej rodziny. Wielu ludzi cieszy się z tego powodu, bo w ciągu roku brakuje czasu na takie spotkania, jeśli jednak familia jest skonfliktowana, wizyty mogą być bardzo destrukcyjne. Okazuje się, że problemy rodzinne nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i są nawet silniejszym czynnikiem kłopotów zdrowotnych niż np. relacje ze współmałżonkiem.
Badania wykazały, że zachowania kotów odzwierciedlają cechy osobowościowe ich właścicieli.
Osoby z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi są biologicznie starsze ich rówieśnicy bez tej choroby. Różnica może wynosić nawet kilkanaście lat.
Istnieje łatwy sposób na osłabienie rozemocjonowania: należy mówić do siebie w trzeciej osobie.
Jedzenie to jedna z podstawowych przyjemności, dlatego sięgamy po nie w różnych okolicznościach, nie tylko wtedy, gdy po prostu jesteśmy głodni. Dość powszechnym zjawiskiem jest serwowanie sobie jakiejś przekąski, czy całego posiłku, gdy czujemy się zestresowani. To z kolei może prowadzić do nadwagi i otyłości. Zobacz, jak sobie poradzić z „zajadaniem" stresu.