Śmiech w grupie prowadzi do uwalniania endorfin w mózgu, sprzyjając tworzeniu więzi społecznych, mówią University of Oxford i Aalto University. Im więcej zaś receptorów opioidowych uczestnicy mieli w tkance mózgowej, tym więcej się śmiali.
Kiedy czujemy się wspierani, doświadczamy niższego stresu. Zdarza się jednak, że sądzimy, że wspieramy partnera, ale tak nie jest. Czasem wydaje nam się, że pomogliśmy, tymczasem w istocie pogorszyliśmy sytuację.
Zastrzyki z botuliny w mięśnie twarzy osłabiają widoczność zmarszczek mimicznych i odmładzają wygląd skóry w wyniku lekkiego paraliżu. Taki efekt uzyskiwany jest jednak pewnym kosztem osłabienia zdolności odczytywania mimiki innych osób. Wynika to z czasowego blokowania proprioceptywnego sprzężenia zwrotnego, czyli procesu, który pomaga nam zrozumieć emocje innych ludzi poprzez odtwarzanie ich na własnym ciele.
Według socjologów z University of Wisconsin, ludzie, którzy się modlą, zyskują komfort w trudnych chwilach.
Lęk, gniew, rozpacz, to naturalne emocje w stresujących chwilach. W warunkach pandemii jeszcze dodatkowo mogą być nasilone. Stąd uczeni radzą, jak lepiej można je regulować, by nie zniszczyć swojego zdrowia - nie tylko emocjonalnego, ale też fizycznego.
Lockdown na początku pandemii Covid-19 miał - jak się okazuje - silny wpływ na czynniki społeczne i zdrowotne, mówią badacze z Queen's University w Belfaście.
Pozytywne emocje, takie jak radość i współczucie, są dobre dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a także wspomagają kreatywność i zacieśnianie przyjaźni. Jednak u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową nadmierne dobre emocje mogą oddziaływać negatywnie.
Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne pokazują, że pomaganie innym ludziom może być dobre dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Siła tego związku zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju życzliwości, definicji dobrostanu, wieku, płci i innych.
Nie ‘pielęgnuj' swojego gniewu. Naucz się wybaczać, a lepiej się poczujesz, mówią eksperci Mayo Clinic.
Od Sinatry po Katy Perry - od dawna śpiewa się o sile uśmiechu, o tym, że podnosi na duchu, zmienia ogląd sytuacji i ogólnie poprawia samopoczucie. Okazuje się, że to nie tylko powszechny pogląd, ale i naukowo uzasadnione spostrzeżenie.
Trening muzyczny ma istotny wpływ na zdolność układu nerwowego do przetwarzania obrazu i dźwięku i może mieć istotny wpływ na poprawę komunikacji werbalnej.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak ktoś się czuje, zamknij oczy i nadstaw uszu: ludzie mają tendencję do dokładniejszego czytania emocji innych, gdy słuchają, a nie patrzą, wynika z badań opublikowanych przez American Psychological Association .
Seniorzy inaczej, bardziej pozytywnie niż młodzi, reagują na smutek, czy samotność. Są też bardziej spokojni.
Smutek odczuwa się nawet 240 razy dłużej niż zawstydzenie, zaskoczenie, irytację, czy znudzenie. Wszystko dlatego, że smutek często idzie w parze ze zdarzeniami o większym wpływie, takimi jak śmierć kogoś bliskiego czy poważny wypadek. Potrzeba wówczas więcej czasu, aby zastanowić się i poradzić sobie z tym, co się stało, mówią psycholodzy z Uniwersytetu w Leuven.
Różne emocje dominują w różnym okresie życia, to, jak zmienia się ich odczuwanie wraz z wiekiem, postanowili sprawdzić medycy z McLean Hospital.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem