Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne pokazują, że pomaganie innym ludziom może być dobre dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Siła tego związku zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju życzliwości, definicji dobrostanu, wieku, płci i innych.
Nie ‘pielęgnuj' swojego gniewu. Naucz się wybaczać, a lepiej się poczujesz, mówią eksperci Mayo Clinic.
Od Sinatry po Katy Perry - od dawna śpiewa się o sile uśmiechu, o tym, że podnosi na duchu, zmienia ogląd sytuacji i ogólnie poprawia samopoczucie. Okazuje się, że to nie tylko powszechny pogląd, ale i naukowo uzasadnione spostrzeżenie.
Trening muzyczny ma istotny wpływ na zdolność układu nerwowego do przetwarzania obrazu i dźwięku i może mieć istotny wpływ na poprawę komunikacji werbalnej.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak ktoś się czuje, zamknij oczy i nadstaw uszu: ludzie mają tendencję do dokładniejszego czytania emocji innych, gdy słuchają, a nie patrzą, wynika z badań opublikowanych przez American Psychological Association .
Seniorzy inaczej, bardziej pozytywnie niż młodzi, reagują na smutek, czy samotność. Są też bardziej spokojni.
Smutek odczuwa się nawet 240 razy dłużej niż zawstydzenie, zaskoczenie, irytację, czy znudzenie. Wszystko dlatego, że smutek często idzie w parze ze zdarzeniami o większym wpływie, takimi jak śmierć kogoś bliskiego czy poważny wypadek. Potrzeba wówczas więcej czasu, aby zastanowić się i poradzić sobie z tym, co się stało, mówią psycholodzy z Uniwersytetu w Leuven.
Różne emocje dominują w różnym okresie życia, to, jak zmienia się ich odczuwanie wraz z wiekiem, postanowili sprawdzić medycy z McLean Hospital.
Ludzie mogą być szczęśliwsi, kiedy odczuwają emocje, których pożądają, nawet jeśli są one nieprzyjemne, takie jak gniew czy nienawiść, mówią izraelscy psycholodzy.
Ludzie dysponują wewnętrznym zegarem, który pozwala podświadomie postrzegać i szacować okresy czasu.
Warto „słuchać" swoich emocji wybierając smak lodów, nowe ubrania, a nawet dom, wynika z badań opublikowanych w Journal of Consumer Research.
Z najnowszych badań wynika, że dostepne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i acetaminofen, mogą wpływać na sposób przetwarzania informacje, doświadczania przykrych uczuć i reakcje na sugestywne obrazy.
Badania sugerują, że ludzie różnych pokoleń są podobnie samotni, ale z różnych powodów.
Stereotyp zrzędliwego starszego człowieka nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nowe badanie przeprowadzone przez psychologów z Duke i Vanderbilt University pokazało, że seniorzy są zwykle bardziej stabilni emocjonalnie i łatwiej opierają się pokusom w codziennym życiu.
Czy starsi ludzie są dziś bardziej samotni niż seniorzy z poprzednich pokoleń? Być może jest ich obecnie więcej, więc problem izolacji stał się powszechniejszy.