Seniorzy są bardziej skoncentrowani, mniej obciążeni lękiem i mniej niespokojni psychicznie niż ludzie młodsi.
Stereotyp zrzędliwych starszych ludzi powinien zostać obalony. Badanie przeprowadzone przez psychologów z Duke i Vanderbilt University wykazało, że osoby starsze są ogólnie bardziej stabilne emocjonalnie i lepiej potrafią oprzeć się pokusom w codziennym życiu.
Pieniądze istotnie wpływają na poczucie szczęścia, mówią uczeni z University of Pennsylvania. Im więcej zarabiasz, tym szczęśliwszy/a się czujesz...
Brytyjczycy sprawdzili, jakie są relacje nastolatków z dziadkami. Okazuje się, że młodzież, która ma kontakt z rodzicami swoich rodziców, ma się lepiej niż dzieci, które nie mają relacji z dziadkami.
Kultura jest decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o interpretowanie emocji twarzy. Tam, gdzie kontrola emocjonalna jest standardem, np. w Japonii, uwaga koncentruje się na oczach. Tymczasem w kulturach, w których emocje są otwarcie wyrażane, takich jak Stany Zjednoczone, aby odczytywać odczucia innych, ludzie skupiają się na ustach.
Wielu ludzi poczucie szczęścia kojarzy z luksusowymi wakacjami, dobrym filmem, czy smaczną kolacją w restauracji, co jest krótkotrwałe. Uczeni sprawdzili, czy można coś zrobić, aby przedłużyć to poczucie?
Ludzie, którzy dążą do uzyskania poczucia szczęścia, często dostrzegają, że nie mają wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, co paradoksalnie sprawia, że czują się nieszczęśliwi, mówią psycholodzy z Rutgers University i University of Toronto Scarborough.
Depresja to choroba psychiczna, któr dotyka ponad 264 milionów ludzi w każdym wieku na całym świecie. Zrozumienie jej mechanizmów pozwoli opracować skuteczne strategie lecznicze. W nowych testach pokazano, że brak równowagi w środowisku bakterii jelitowych może powodować zmniejszenie ilości niektórych metabolitów, wywołując zachowania podobne do tych charaterystycznych dla depresji.
Podczas gdy dobry sen stabilizuje emocje, bezsenna noc może wywołać wzrost poziomu lęku nawet o 30 proc.
Spotkania z różnymi członkami rodziny, więcej obowiązków i wyższy stres mogą spowodować, że kompulsywne jedzenie się nasili i można znacznie przybrać na wadze w okresie świątecznym.
Śmiech w grupie prowadzi do uwalniania endorfin w mózgu, sprzyjając tworzeniu więzi społecznych, mówią University of Oxford i Aalto University. Im więcej zaś receptorów opioidowych uczestnicy mieli w tkance mózgowej, tym więcej się śmiali.
Kiedy czujemy się wspierani, doświadczamy niższego stresu. Zdarza się jednak, że sądzimy, że wspieramy partnera, ale tak nie jest. Czasem wydaje nam się, że pomogliśmy, tymczasem w istocie pogorszyliśmy sytuację.
Zastrzyki z botuliny w mięśnie twarzy osłabiają widoczność zmarszczek mimicznych i odmładzają wygląd skóry w wyniku lekkiego paraliżu. Taki efekt uzyskiwany jest jednak pewnym kosztem osłabienia zdolności odczytywania mimiki innych osób. Wynika to z czasowego blokowania proprioceptywnego sprzężenia zwrotnego, czyli procesu, który pomaga nam zrozumieć emocje innych ludzi poprzez odtwarzanie ich na własnym ciele.
Według socjologów z University of Wisconsin, ludzie, którzy się modlą, zyskują komfort w trudnych chwilach.
Lęk, gniew, rozpacz, to naturalne emocje w stresujących chwilach. W warunkach pandemii jeszcze dodatkowo mogą być nasilone. Stąd uczeni radzą, jak lepiej można je regulować, by nie zniszczyć swojego zdrowia - nie tylko emocjonalnego, ale też fizycznego.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem