Śmiech może być najlepszym sposobem na zachowanie poczucia nadziei. Okazuje się, że dbanie o dobry humor znacząco je zwiększa.
Okazuje się, że osobowość i starzenie się mózgu w seniorskich latach może być ze sobą powiązane.
Nasze mózgi są przystosowane do postrzegania zmarszczek wokół oczu jako przekazujących intensywniejsze i bardziej szczere emocje. Zmarszczki pojawiają się pod wpływem mimiki w wielu wyrazach twarzy, w tym podczas uśmiechu, przy wyrazie bólu, a także smutku.
Pomimo różnych dolegliwości, które pojawiają się w starszym wieku, jako seniorzy zyskujemy pewne korzyści - ludzie starsi częściej zachowują pozytywne nastawienie, pamiętają bowiem głównie pozytywne doświadczenia z przeszłości.
Ludzie religijni czerpią poczucie szczęścia z przekonania, że codzienne wydarzenia mają głębsze znaczenie.
Świadomość własnych emocji i stanów mentalnych mogą pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia psychicznego.
Przyjacielskie związki z innymi często przyczyniają się do tego, że małżeństwo jest szczęśliwsze.
Młodzież i seniorzy zwracają mniejszą uwagę na sygnały społeczne w interakcjach z ludźmi niż osoby z pozostałych grup społecznych.
Gniew i złość są bardziej szkodliwe dla zdrowia fizycznego osób starszych niż smutek. Wiążą się ze stanami zapalnymi, które z kolei sprzyjają przewlekłym chorobom, takim jak choroby serca, artretyzm i nowotwór.
Każdy słyszał, że lepiej jest dawać niż brać. Oto empiryczne dowody na to, że troska o współmałżonka lub partnera jest satysfakcjonująca same w sobie.
Uczucie wdzięczności i radości okazuje się być jednym z podstawowych „składników" dobrego życia. Według psychologów umiejętność jej wyrażania przekłada się na wzrost poczucia szczęścia.
Oglądanie znaczących filmów - tych, które uważamy za wzruszające i głębokie - może sprawić, że poczujemy się lepiej przygotowani do radzenia sobie z życiowymi problemami i będziemy chcieli być lepszymi ludźmi.
Wiesz, że możesz czuć smutek nawet 240 razy dłużej niż wstyd, zdziwienie, irytację, a nawet znudzenie? Dzieje się tak, dlatego że smutek często idzie w parze z bardzo znaczącymi wydarzeniami, takimi jak śmierć kogoś bliskiego czy poważny wypadek.
Nuda może uczynić nas bardziej kreatywnymi, a także daje kilka innych korzyści. Nie warto więc jej unikać za wszelką cenę, uważają psychologowie.
Szczęśliwi ludzie są bardziej produktywni w pracy. Ekonomiści przeprowadzili szereg eksperymentów, aby sprawdzić, czy szczęśliwi pracownicy ciężej pracują. Okazuje się, że psychiczny dobrostan sprawia, że ludzie są o około 12 proc. bardziej produktywni.