Wrażliwość afektywna na zanieczyszczenie powietrza (Affective sensitivity to air pollution, ASAP) opisuje stopień, w jakim nastrój zmienia się wraz z codziennymi zmianami zanieczyszczenia powietrza.
Eksperci z Flinders University ostrzegają, że nawykowe szukanie i oglądanie niepokojących historii w mediach społecznościowych wiąże się ze negatywnymi zmianami w sposobie postrzegania ludzkości i sensu życia.
Fińscy badacze z Uniwersytetu w Turku wykazali, że uwalnianie endorfin w mózgu wywołane wysiłkiem fizycznym zależy od intensywności ćwiczeń. Oznacza to, że takie treningi jak HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności) istotnie poprawiają nasz nastrój.
Jak wiadomo, samotność jest ważnym predyktorem stanu zdrowia. Wiąże się ze znacznym ryzykiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zwiększoną śmiertelnością. Ustalono też, że mądrość może chronić przed samotnością. Taka odwrotna zależność między samotnością a mądrością może opierać się na różnych procesach mózgowych.
Spędzanie czasu na łonie natury jest dla nas dobre. Badania pokazały, że kontakt z przyrodą może poprawić nasze samopoczucie poprzez wpływ na emocje i myśli, a także redukcję stresu i poprawę zdrowia fizycznego. Nawet krótkie przebywanie w środowisku naturalnym może pomóc. Wykazano m. in., że pacjenci szpitali szybciej wracali do zdrowia, jeśli z ich pokoju roztaczał się widok na naturalne otoczenie.
Naukowcy badali pary dorosłych bliźniąt, aby sprawdzić, jak wzajemne oddziaływanie genetyki i środowiska wpływa na przetwarzanie poznawcze - sposób myślenia ludzi. Jak się okazuje, niektóre zdolności poznawcze wydają się być regulowane bardziej przez czynniki środowiskowe niż przez genetykę.
Empatia to emocjonalna reakcja na trudną sytuację innych. Wiąże się z zachowaniami altruistycznymi, tj. pomaganiem komuś wyłącznie w dla poprawy dobrostanu tej osoby. Jeśli na przykład widzimy ludzi znajdujących się w tarapatach, odczuwamy te same emocje, a to może skłonić nas do udzielenia im pomocy. Okazuje się jednak, że relacja między empatią i altruizmem jest złożona: kiedy pomagamy przyjaciołom w potrzebie, kieruje nami uczucie empatii, a pomagając krewnym, robimy to, ponieważ oczekujemy wzajemności.
To, jak się czujesz, ma wpływ na twoje codzienne decyzje zakupowe, niezależnie od tego, czy jesteś tego świadomy/a, czy nie. Jak odkryto, ludzie odczuwający smutek i skupieni na sobie wydają więcej pieniędzy na zakup tych samych towarów, co osoby w neutralnym stanie emocjonalnym.
Na Uniwersytecie Florydy wykazano, że nieinwazyjna stymulacja mózgu złagodziła objawy depresji i lęku u osób starszych.
Problemy z radzeniem sobie ze złością mogą mieć poważne konsekwencje dla osoby dotkniętej tym zaburzeniem i jej bliskich. Centrum Badań Psychiatrycznych w Karolinska Institutet w Szwecji pokazuje, że czterotygodniowa terapia prowadzona przez Internet może pomóc osłabić złość i agresję.
Amerykanie w średnim wieku (45-65 lat) częściej zmagają się z samotnością niż ich rówieśnicy z Europy.
Jak różne pokolenia interpretują użycie emoji (emotikonów) w komunikacji? Okazuje się, że ludzie starsi nie są pewni jak ich używać, mimo że rozumieją ich znaczenie.
Znajomy zapach może pomóc osobom z depresją przywołać określone wspomnienia i potencjalnie przyspieszyć powrót do zdrowia.
Pary z długim stażem zazwyczaj angażują się w różnorodne zachowania, które podtrzymują i odżywiają związek. To pomaga zachować wyższy poziom zaangażowania, co jest korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego par. Na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign sprawdzono, jak takie zachowania związane z utrzymywaniem relacji wpływają na satysfakcję ze związku i zaangażowanie.
Zwinięty w kłębek kot, pies machający ogonem, gadająca papuga, a nawet spokojna złota rybka mogą pomóc osobom starszym w radzeniu sobie z problemami psychicznymi i fizycznymi.