102- letni Eric King-Turner pobił dość oryginalny rekord – jest najstarszym Brytyjczykiem emigrującym do Nowej Zelandii. Wraz ze swą 87-letnią żoną chce zacząć nowe życie w innej części globu.
Jak wynika za sondażu SMG/KRC dla „Dziennika”, zdaniem Polaków najważniejszymi wyzwaniami, jakie stoją obecnie przed rządem, są podwyżki świadczeń dla osób starszych i schorowanych oraz zbudowanie autostrad. Są to najbardziej palące kwestie według seniorów, mieszkańców wsi i małych miast.
Masowe wyjazdy Polaków za granicę już wkrótce mogą spowodować poważne braki w systemie opieki nad osobami starszymi. „Za chlebem” wyjechało już ponad milion Polek, a to właśnie one w naszym społeczeństwie najczęściej opiekują się osobami starszymi i dziećmi.
Starsi Polacy żyjąca poza granicami swojego kraju nie są skazani na samotność. Liczne organizacje pomogą im w zaaklimatyzowaniu się, załatwianiu spraw urzędowych lub socjalno - zdrowotnych.
Leszek Kołakowski, jeden z najznakomitszych współczesnych filozofów, obchodził wczoraj osiemdziesiąte urodziny.
W kwietniu br. w Katowicach, Warszawie i Poznaniu odbędą się I Międzynarodowe Medyczne Dni Kariery. Na targach swoje oferty zaprezentują agencje rekrutacyjne oraz bezpośredni pracodawcy m.in. z: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Norwegii, Francji, a także Stanów Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Niestety - obecnych będzie tylko trzech pracodawców z ofertami pracy dla personelu medycznego w Polsce.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w lutym wynika, że zainteresowanie Polaków własną starością wyraźnie wzrosło. Polacy myślą o starości nie tylko częściej niż kilka lat temu, ale też intensywniej.
Badania, które przeprowadził Główny Urząd Statystyczny, Rządowa Rada Ludnościowa i Komitet Nauk Demograficznych pokazują, że w naszym kraju nie będzie przybywać dzieci, a długość życia się wydłuży. Ponadto badania pokazują, że wzrośnie liczba emigrantów - donosi "Metro".
Osoby po 50-tce coraz częściej odwiedzają szkoły języków obcych, wiele z nich przygotowało specjalne oferty dla seniorów. Zajęcia prowadzone w porannych godzinach, przy herbacie i ciasteczkach cieszą się dużym zainteresowaniem.
Niekorzystną dla polskich pacjentów sytuację, jaką jest emigracja anestezjologów, miały powstrzymać noworoczne podwyżki plac dla lekarzy tej specjalności, niestety nie dojdą one do skutku. W konsekwencji Związek Zawodowy Anestezjologów przewiduje kolejną falę emigracji lekarzy.
Coraz więcej pielęgniarek z powodu niskich zarobków podejmuje zatrudnienie za granicą. Chociaż resort zdrowia zwiększył limity przyjęć na studia, to jednak nie oznacza to, że siostry pozostaną w kraju po ich ukończeniu. Wiele przyszłych pielęgniarek już teraz deklaruje wyjazd za pracą po dyplomie - podaje "Metro".
Trzy czwarte studentów kończących łódzkie uczelnie medyczne rozważa wyjazd do pracy za granicę - podaje "Gazeta Wyborcza". Oznacza to, że za kilka może nie mieć kto nas leczyć.
W trakcie zakończonych wczoraj w Warszawie 21. Targów Książki Edukacyjnej Edukacja XXI zainaugurowano program społeczny „Dobra Książka na Wschód”, do którego przystąpiło kilka polskich wydawnictw. W trakcie targów przeprowadzono zbiórkę książek wśród wydawców. Organizatorami akcji są Polska Izba Książki i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.