Podjęliśmy decyzję – obcy kraj stał się naszym nowym domem. I tak będzie przez najbliższe tygodnie, miesiące, może nawet lata. Pierwszą reakcją jest zazwyczaj entuzjazm i zachwyt wszystkim, co nowe. Z czasem jednak te emocje opadają. Co zrobić, gdy poczujemy, że oto znaleźliśmy się w zupełnie obcym miejscu, wśród obcych ludzi?
Czasem ciekawość świata i ambicje, często po prostu życiowa konieczność. Powody wyjazdu z kraju i zamieszkania zagranicą bywają bardzo różne. Niezależnie od motywów, jakimi się kierujemy – w każdym przypadku jest to poważna decyzja i ogromna zmiana w życiu. Warto się do niej przygotować, zanim jeszcze dotrzemy na miejsce.
Polacy oswoili się z wyjazdami, podjęcie pracy za granicą wydaje im się łatwiejsze i bardziej dostępne niż dawniej - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nadal jednak progiem ułatwiającym decyzję o wyjeździe jest legitymowanie się wykształceniem przynajmniej zasadniczym zawodowym.
Sławomir Mrożek - polski dramaturg i pisarz - kończy dziś 80 lat. W Polsce uroczystości urodzinowe zaplanowane zostały na wrzesień. Od 23 do 26 września w Warszawie i Krakowie odbędzie się festiwal "Mrożek na XXI wiek".
Stowarzyszenie Willa Decjusza i Starosta Powiatu Nowotarskiego zapraszają na spotkanie z Joanną Pawluśkiewicz, autorką książek „Pani na domkach" i „Telenowela".
Sędziwymi mieszkańcami Irlandii opiekują się rzesze imigrantów, także z Polski, informuje Irish Centre for Social Gerontology.
Konferencja Kościołów Europejskich (ang. Conference of European Churches) celebruje sześćdziesiątą rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Komisja ds. Kościoła i Społeczeństwa CEC przygotowała karty i zakładki do książek z modlitwą i artykułem na temat Deklaracji.
Aż 65% polskich internautów zdecydowanie chce pracować w rodzimym kraju. To tendencja odwrotna do światowej. Niemal tyle samo, bo aż 70% użytkowników światowych serwisów rekrutacyjnych deklaruje, że zdecydowanie rozważa podjęcie pracy za granicą.
Nie mają domu, ani swojego miejsca na ziemi. Nie chodzą do szkoły, a każdego dnia muszą walczyć o życie. Kilkadziesiąt milionów nie może powrócić do domu z powodu prześladowań, dyskryminacji i konfliktów zbrojnych. Dzieci – uchodźcy.
Ruszyła akcja „Nie biorę, chcę normalnie zarabiać", której celem jest promowanie właściwych zachowań wśród lekarzy i przywrócenie pacjentom zaufanie do nich.
102- letni Eric King-Turner pobił dość oryginalny rekord – jest najstarszym Brytyjczykiem emigrującym do Nowej Zelandii. Wraz ze swą 87-letnią żoną chce zacząć nowe życie w innej części globu.
Jak wynika za sondażu SMG/KRC dla „Dziennika”, zdaniem Polaków najważniejszymi wyzwaniami, jakie stoją obecnie przed rządem, są podwyżki świadczeń dla osób starszych i schorowanych oraz zbudowanie autostrad. Są to najbardziej palące kwestie według seniorów, mieszkańców wsi i małych miast.
Masowe wyjazdy Polaków za granicę już wkrótce mogą spowodować poważne braki w systemie opieki nad osobami starszymi. „Za chlebem” wyjechało już ponad milion Polek, a to właśnie one w naszym społeczeństwie najczęściej opiekują się osobami starszymi i dziećmi.
Starsi Polacy żyjąca poza granicami swojego kraju nie są skazani na samotność. Liczne organizacje pomogą im w zaaklimatyzowaniu się, załatwianiu spraw urzędowych lub socjalno - zdrowotnych.
Leszek Kołakowski, jeden z najznakomitszych współczesnych filozofów, obchodził wczoraj osiemdziesiąte urodziny.