Od kilku lat najpopularniejszym krajem, do którego wyjeżdżają Polacy w poszukiwaniu zatrudnienia jest Wielka Brytania – wskazuje Instytut Badań Homo Homini. Decydując się na emigrację zarobkową warto być przezornym i odpowiednio przygotować się do takiej zmiany, ponieważ odnalezienie się w nowych realiach może być dość trudne. Jak uniknąć problemów wynikających z londyńskiej codzienności?
Niegdyś Dzień Zaduszny uważany był za ważniejszy od Wszystkich Świętych, ponieważ wiązał się ze wspomnieniami i modlitwą za tych, którzy byli nam bliscy. Tradycja uległa pewnym modyfikacjom i dziś wielu odwiedzających groby łączy świętowanie tych dwóch dni zwykle wybierając pierwszy listopada jako okazję do wspomnień i zapalenia znicza na grobach członków rodziny i znajomych. Zwyczaj jest kultywowany od wielu lat i także przedstawiciele młode pokolenia chętnie go pielęgnują. Polacy za granicą także odwiedzają lokalne cmentarze.
Doświadczenie pracy za granicą się upowszechnia, jeszcze kilka lat temu pracę poza Polską stosunkowo najczęściej podejmowali ludzie z wyższym wykształceniem, obecnie progiem ułatwiającym decyzję o wyjeździe jest legitymowanie się wykształceniem co najmniej zasadniczym zawodowym - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS.
Według najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego liczba Polaków przebywających czasowo na emigracji w 2010 roku wyniosła 1990 osób. Najwięcej rodaków rezyduje w Wielkiej Brytanii (565 tys.), Niemczech (456 tys.), Irlandii (119 tys.) i Niderlandach (109 tys.). Liczba rodaków przebywających za granicą zwiększyła się rok do roku o 120 tys. osób i liczba wyjazdów przewyższyła już liczbę powrotów.
Połowa ankietowanych Polaków, którzy wyjechali, aby pracować za granicą, twierdzi, że ich status materialny po powrocie do kraju się nie zmienił. Pozostałe 50 proc. respondentów widzi poprawę swojego standardu życia.
Polska emigracja po wejściu do Unii Europejskiej przetransferowała do Polski więcej pieniędzy niż nasza gospodarka otrzymała z funduszy europejskich. W dużej mierze dzięki Polakom pracującym zagranicą tak łagodnie przeszliśmy kryzys, jednocześnie notując wzrost gospodarczy.
Co druga osoba jest przeciwna szerszemu otwarciu polskiego rynku pracy dla obywateli Europy Wschodniej - wynika z ankiety ING. Ułatwienia w dostępie do pracy w Polsce dla emigrantów ze wschodu popiera co trzeci klient, który wziął udział w sondażu.
W ostatnich latach Europa stanęła w obliczu niezliczonych zmian. Przykładem jednej z nich jest nasilenie się imigracji. Otwarte granice umożliwiają ludziom swobodne i bezproblemowe poruszanie się po całej UE. Niemniej migranci muszą stawić czoła wielu problemom, które wiążą się ze znalezieniem pracy i nauczeniem się języka używanego w ich nowym domu. Naukowcy z uniwersytetów w Manchesterze i Edynburgu w Wlk. Brytanii oraz z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii przeanalizowali zagadnienie kompetencji socjolingwistycznej w języku angielskim wśród nastoletnich imigrantów polskich mieszkających w Londynie i Edynburgu. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie English World-Wide.
2 maja obfituje w powody do świętowania, przypada nań bowiem nie tylko powszechnie już znany Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale i Dzień Polonii i Polaków za granicą.
Aż 19 proc. osób w wieku produkcyjnym z Polski Zachodniej rozważa pracę w Niemczech – wynika z badania Advisory Group TEST HR. Gdyby potraktować te dane jako rzeczywiste intencje, to z zachodnich województw wyjechałoby 1,3 mln osób. Według badania największy odpływ po 1 maja może nastąpić w branży budowlanej, transportowej i motoryzacyjnej.
Podjęliśmy decyzję – obcy kraj stał się naszym nowym domem. I tak będzie przez najbliższe tygodnie, miesiące, może nawet lata. Pierwszą reakcją jest zazwyczaj entuzjazm i zachwyt wszystkim, co nowe. Z czasem jednak te emocje opadają. Co zrobić, gdy poczujemy, że oto znaleźliśmy się w zupełnie obcym miejscu, wśród obcych ludzi?
Czasem ciekawość świata i ambicje, często po prostu życiowa konieczność. Powody wyjazdu z kraju i zamieszkania zagranicą bywają bardzo różne. Niezależnie od motywów, jakimi się kierujemy – w każdym przypadku jest to poważna decyzja i ogromna zmiana w życiu. Warto się do niej przygotować, zanim jeszcze dotrzemy na miejsce.
Polacy oswoili się z wyjazdami, podjęcie pracy za granicą wydaje im się łatwiejsze i bardziej dostępne niż dawniej - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nadal jednak progiem ułatwiającym decyzję o wyjeździe jest legitymowanie się wykształceniem przynajmniej zasadniczym zawodowym.
Sławomir Mrożek - polski dramaturg i pisarz - kończy dziś 80 lat. W Polsce uroczystości urodzinowe zaplanowane zostały na wrzesień. Od 23 do 26 września w Warszawie i Krakowie odbędzie się festiwal "Mrożek na XXI wiek".
Stowarzyszenie Willa Decjusza i Starosta Powiatu Nowotarskiego zapraszają na spotkanie z Joanną Pawluśkiewicz, autorką książek „Pani na domkach" i „Telenowela".