Według najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego liczba Polaków przebywających czasowo na emigracji w 2010 roku wyniosła 1990 osób. Najwięcej rodaków rezyduje w Wielkiej Brytanii (565 tys.), Niemczech (456 tys.), Irlandii (119 tys.) i Niderlandach (109 tys.). Liczba rodaków przebywających za granicą zwiększyła się rok do roku o 120 tys. osób i liczba wyjazdów przewyższyła już liczbę powrotów.
Połowa ankietowanych Polaków, którzy wyjechali, aby pracować za granicą, twierdzi, że ich status materialny po powrocie do kraju się nie zmienił. Pozostałe 50 proc. respondentów widzi poprawę swojego standardu życia.
Co druga osoba jest przeciwna szerszemu otwarciu polskiego rynku pracy dla obywateli Europy Wschodniej - wynika z ankiety ING. Ułatwienia w dostępie do pracy w Polsce dla emigrantów ze wschodu popiera co trzeci klient, który wziął udział w sondażu.
Z sondażu zleconego TNS OBOP przez polskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej wynika, że Polacy pozytywnie oceniają bilans 5 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Bardzo dobrze oceniamy zwłaszcza jego wpływ na sytuację w kraju (pozytywny według 52%) oraz pozycję Polski na świecie (54%).
W ostatnim dniu roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o podjęcie działań na rzecz rodzin i dzieci, doświadczonych negatywnymi skutkami emigracji rodziców.