Od 1 marca 2006 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższy w ramach waloryzacji wypłacane emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz pozostałe dodatki i świedczenia pieniężne.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał dziś połączone skargi konstytucyjne Edwarda K. i Stanisława G. dotyczące wstrzymania wypłat emerytury z powodu kontynuacji zatrudnienia. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowany przepis ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie narusza konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego i nie pozbawia minimum życiowego osób, które osiągnęły wiek emerytalny.
W niektórych regionach kraju do sądów i oddziałów ZUS wpłynęła znaczna liczba pozwów i wniosków. Dotyczą one waloryzacji świadczeń za lata 1996-2004 r., bowiem ustawa budżetowa na 1993 r. obniżyła kwotę bazową stosowaną do waloryzacji emerytur i rent i przyznawania nowych świadczeń z 100 proc. do 91 procent przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Ministerstwo Pracy i polityki Społecznej informuje, że powyższe pozwy i wnioski nie znajdują oparcia w istniejącym stanie prawnym.
Do ZUS-ów w całym kraju napływa coraz więcej wniosków od emerytów domagających się wyrównania im świadczeń zaniżonych w 1993r. – pisze Dziennik Zachodni. Rzecznik centrali ZUS informuje, że nie ma podstawy prawnej, aby były one rozpatrzone pozytywnie, ale nie wiedzący o tym emeryci padają ofiarą grupy oszustów sprzedających na bazarach wzory wniosków z roszczeniami i piszących za seniorów pozwy do sądu pracy – oczywiście także odpłatnie.
OPZZ przygotowało projekt ustawy umożliwiający przechodzenie na wcześniejsze emerytury osobom urodzonym po 31 grudnia 1948r., a przed 1 stycznia 1969 r.