Jak wynika z prognoz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych emerytury wypłacane Polakom z II filaru będą najwyższymi spośród wszystkich świadczeń emerytalnych wypłacanych w Europie Środkowo – Wschodniej i to mimo wysokich opłat pobieranych przez fundusze emerytalne.
Rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach kapitałowych. Ustawa ma umożliwić wypłatę świadczeń ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, czyli tzw. emerytur kapitałowych. Ich wysokość nie będzie zależeć od płci, stanu zdrowia, stanu cywilnego lub rodzinnego ubezpieczonego.
Od 8 maja obowiązują przepisy dające ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, prawo do przejścia na emeryturę. Nic nie zmienia się dla kobiet. Będą mogły odchodzić na emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli mają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli mają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy.
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt nowelizacji ustawy zawiera propozycje, które mają na celu wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r., zrównującego prawa kobiet i mężczyzn do korzystania z wcześniejszej emerytury, wydłużenie okresu dochodzenia przez płatnika zwrotu składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz ustalenia sposobu określania hipotetycznej wysokości przyszłej emerytury.
Paweł Wypych, nowy szef Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapowiada zmiany w kierowanej przez niego instytucji - donosi "Puls Biznesu". Prezes Wypych chce zmniejszyć liczbę departamentów i oddziałów ZUS, wydłużyć godziny pracy oraz sięgnąć po pieniądze unijne, którymi zamierza sfinansować inwestycje informatyczne.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił obciążyc kosztami emerytów, którzy dopominali się o wyrównanie zaniżonych świadczeń. Jedna z mieszkanek warszawskiej Pragi, otrzymująca świadczenie w wysokości 909 zł, dowiedziała się, że ma prawo do ubiegania się o wyrównanie emerytury za kilka lat. Kobieta wysłała do ZUS odpowiedni druk, po miesiącu zaś otrzymała odpowiedź, iż nie tylko nie otrzyma żądanego wyrównania, ale powinna zapłacić 60 złotych prawnikowi ZUS za przeczytanie jej pisma.
Budynek łódzkiego ZUS był w zeszłym tygodniu oblężony przez kilka godzin przez emerytów i rencistów. Oddział ZUS udziełał bezpłatnych porad dotyczących rent i emerytur.
Kilka tygodni temu komisja medycyny pracy ustaliła listę zawodów z prawem do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jej raport stanowiący o tym, że wcześniejsze emerytury należą się osobom pracującym na otwartym terenie, w powietrzu i na wodzie, spotkał się z falą protestów dochodzących z różnych środowisk.
W ciągu kilku najbliższych lat sytuacja finansowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może się gwałtownie pogorszyć - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Główną przyczyną będą niekorzystne zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa, bowiem już w roku 2009 na emerytury zaczną przechodzić pierwsze roczniki powojennego wyżu demograficznego.
Możliwe, że Polska będzie musiała podnieść wiek emerytalny. Alternatywą jest wzrost składek na ubezpieczenie a nawet bankructwo systemu emerytalnego.
Od 1 marca 2006 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższy w ramach waloryzacji wypłacane emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz pozostałe dodatki i świedczenia pieniężne.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał dziś połączone skargi konstytucyjne Edwarda K. i Stanisława G. dotyczące wstrzymania wypłat emerytury z powodu kontynuacji zatrudnienia. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowany przepis ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie narusza konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego i nie pozbawia minimum życiowego osób, które osiągnęły wiek emerytalny.
W niektórych regionach kraju do sądów i oddziałów ZUS wpłynęła znaczna liczba pozwów i wniosków. Dotyczą one waloryzacji świadczeń za lata 1996-2004 r., bowiem ustawa budżetowa na 1993 r. obniżyła kwotę bazową stosowaną do waloryzacji emerytur i rent i przyznawania nowych świadczeń z 100 proc. do 91 procent przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Ministerstwo Pracy i polityki Społecznej informuje, że powyższe pozwy i wnioski nie znajdują oparcia w istniejącym stanie prawnym.
Do ZUS-ów w całym kraju napływa coraz więcej wniosków od emerytów domagających się wyrównania im świadczeń zaniżonych w 1993r. – pisze Dziennik Zachodni. Rzecznik centrali ZUS informuje, że nie ma podstawy prawnej, aby były one rozpatrzone pozytywnie, ale nie wiedzący o tym emeryci padają ofiarą grupy oszustów sprzedających na bazarach wzory wniosków z roszczeniami i piszących za seniorów pozwy do sądu pracy – oczywiście także odpłatnie.
OPZZ przygotowało projekt ustawy umożliwiający przechodzenie na wcześniejsze emerytury osobom urodzonym po 31 grudnia 1948r., a przed 1 stycznia 1969 r.